Kablolu Bağlantı Kuramıyorum

Başlatan graindor, 06 Kasım 2008 - 23:14:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aycan

Merhabalar;
Yukarıdaki sorunların aynılarını MSI S271 dizüstümde bende yaşamaktayım.
Daha önceki ubuntu sürümlerinde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. 8.10 başlangıç cdsi ile başlatığımdada internete giremiyorum. Burdaki ilginç durum sedece bir kablolu ağda bu problemin çıkması, diğer denediğim 4 ağda herhangi bir sorun çıkmadı.
Denediğim toplam 5 ağdaki modemlerin 4 ü yeni teknoloji sayılır ADSL 2. Sorun yaratansa ilk çıkan modemlerden, sanırım bir iletişim protokolü problemi bu. Ben en kısa zamanda bir güncelleme ile bu problemin duzeltileceğini düşündüğümden şimdilik uğraşmıyorum.

serrikoc

Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katılmış bir üyeyim. Tek amacım bir çok denememde çıkan bazı sorunlardan dolayı giremediğim linux dünyasına girebilmek. Ubuntu da tamam bu sefer oldu bu iş derken ethernet kartıyla ilgili sorunlar yaşıyorum. Konuyu açan arkadaşla modemlerimiz aynı olduğundan buradan devam etememin daha uygun olabileceğini düşündüm. Yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

Öncelikle gerekli olabileceğini düşündüğüm parçalar hakkında bilgi vereyim.

Anakart Asus M2A-VM (690 chipset)
Anakart üzerinde bulunan ethernet kartını kullanıyorum.
ADSL modemim GEEKADSL PROMAX UE4 4 portlu econlarla birebir aynıdır.
Ubuntuya girdiğim zaman bazen sağ üst taraftaki bilgisayar görüntüsünde "wire network connection"  yazarken bazende sorun var gözükmesine rağmen internete iki durumdada bağlanmadı.

10.0.0.2 den modem ayarlarına girilmiyor.  heartsmagic arkadaşımızın yazdığı ayarları 

sudo gedit /etc/network/interfaces yazarak açılan dosyaya

auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet static
address 192.168.2.5
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.2.1

bilgilerini ekledim ama  sorun hala devam ediyor.

daha önceden
ifconfig eth0 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 komutunu yazmama rağmen sonuca ulaşamamıştım.

Alttaki iki adreste sağ üstte network bağlantı durumunu görmeniz için yakalanan iki farklı durum görüntüsü var.

www.resimyukle.gen.tr/images/1jutkrcg8ga4v0jrqr85.jpg
www.resimyukle.gen.tr/images/bciviy50qrlkxrlokt1n.jpg

Buradaysa network bağlantı durumu hakkında yararlı olabileceğini düşündüğüm başka bir görüntü var.

[IMG]http://www.resimyukle.gen.tr/images/xwy1mx21wg5j408krjes_thumb.jpg[/img]

Yukarıdaki resimden dikkatimi  çeken şey netmask ayarlarının (galiba)farklı görünmesi oldu. Ayrıca biraz fazla karıştırdım galiba şuanda network durumunu gösterek monitör görünmüyor. İsterseniz Ubuntuyu tekrar kurabilirim ya da başka ethernet kartıyla deneyebilirim.   
Linux hakkında fazla bilgim yok. Sorun ile ilgili yaptığım arayışlarda birazda kafam karıştı yapacağınız yardımlarda bunu göze alırsanız çok memnun olurum.

graindor

serrikoc verdiğin  görüntüye göre (zatenn modemlerimiz aynı demişssin)  192 li adresler her modem için aynı değil.Tıpkı senin gibi aynı görüntü oluyordu bende.Network Manager bağlandı diyor oysa modemle haberleşemiyor.Zaten sende firefox ile modeme giremiyorum demişsin.Senin Pc adresin 10.0.0.5.Modem adresin 10.0.0.2. Network Manageri kaldırıp benim gibi elle bağlanmaya dene.

Sırasıyla: Network manageri kaldır
Uçbirim Açıp
sudo update-rc.d -f NetworkManager remove

Yazıp Pc yi yeniden başlat.

Sonra yine uçbirimden

sudo gedit /etc/resolv.conf

yazıp açılan doyaya

nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

satırlarını ekliyorsun kaydet diyorsun

yine uçbirimden

sudo ifconfig eth0 10.0.0.5 netmask 255.0.0.0
sudo route add default gw 10.0.0.2

komutları verdiğinde artık bağlanmış olmalısın.

graindor

heartsmagic ustam sen varken umarım  serrikoc için yalnış bişey yapmadım. :)
Sizin verdiğniz Wicd e alternatif bağlantı şeklini uyguladım değişen bişey olmadı.Wicd kaldırıp da denedim olmuyor.Yine Wicd e döndüm.Sistem açıldığında Auto olarak kendisi bağlanmıyor bir türlü.'Bağlan' düğmesine basıp öyle bağlanıyor.

heartsmagic

@graindor, doğru anlatmışsın yanlış hiçbir şey yok. Belki DNS'ye gerek olmayabilir o kadar, ancak OpenDNS kullanmak her zaman güzeldir :)

Kendiliğinden neden bağlanmıyor anlayamadım onu. Aslında sırf o ayarla bağlanması lazım diye düşünüyordum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozakca

Sayın heartsmagic ben bugün bilgisayarı okula götürdüm. Ubuntu 8.10'u bir de orada kurayım modem farklı belki bir sorun yaşamam diye düşündüm. Öyle de oldu ubuntuyu sorunsuz kurdum ve sorunsuz da internete bağlandım. Modemin ip'si 192.168.2.1 sorun sanırım bu ip'de gizli. Eve geldim yine internete bağlanamadım. Ben de modemin ip'sini değiştirdim. Okuldaki modeminkiyle aynı olacak şekilde ama sonuç yine aynı. Bu 8.10 deli etti beni. Lütfen yardımcı olun. Bilgisayardan soğudum resmen.
sevgi, emek ister.

atomkarinca

Alıntı yapılan: mozakca - 11 Kasım 2008 - 23:14:38...Modemin ip'si 192.168.2.1 sorun sanırım bu ip'de gizli...

192.168.1.2 olma ihtimali var mı? Ya da 192.168.1.1?

mozakca

Alıntı yapılan: atomkarinca - 11 Kasım 2008 - 23:30:06
Alıntı yapılan: mozakca - 11 Kasım 2008 - 23:14:38...Modemin ip'si 192.168.2.1 sorun sanırım bu ip'de gizli...

192.168.1.2 olma ihtimali var mı? Ya da 192.168.1.1?

Okuldaki bilgisayarın ipsi bu. Tabi 192.168.1.1 ile de denedim yine olmadı.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Modemin IP'si nasıl değişir ki? Ya da değişebiliyor muymuş? Her modemin IP'si kendisine özeldir ve değişmesi mümkün değildir (standart yollarla) diye biliyorum. Bu nedenle kullandığın modemin IP'sini bilmen gerekiyor.

@mozakca, senin ilk mesajın sanrım bu başlığa. Diğer arkadaşlara önerdiğim sıralı kodları denedin mi?

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Kasım 2008 - 23:36:40
Modemin IP'si nasıl değişir ki? Ya da değişebiliyor muymuş? Her modemin IP'si kendisine özeldir ve değişmesi mümkün değildir (standart yollarla) diye biliyorum. Bu nedenle kullandığın modemin IP'sini bilmen gerekiyor.

@mozakca, senin ilk mesajın sanrım bu başlığa. Diğer arkadaşlara önerdiğim sıralı kodları denedin mi?

origo marka modem kullanıyorum. Şu an xp ile bağlanıyorum ve ağ bağlantılarına baktığımda değişikliği fark edebiliyorum. Size yaptığım değişikliğin resmini gönderiyorum.

Bundan önce söylediğiniz her şeyi yaptım ama maalesef hiçbiri işe yaramadı.

[IMG]http://img240.imageshack.us/img240/6039/modemipva2.th.jpg[/img][IMG]http://img240.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

[IMG]http://img46.imageshack.us/img46/9973/modemip01di5.th.jpg[/img][IMG]http://img46.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Modem konusu benim cahilliğimmiş, değişebiliyormuş. Şimdi, işe yaramıyor ancak hangi aşamada işe yaramıyor. Benim merakım o. Sırayla gidip hangi aşama sonuç vermiyor kontrol etmen lazım.

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Kasım 2008 - 23:56:54
Modem konusu benim cahilliğimmiş, değişebiliyormuş. Şimdi, işe yaramıyor ancak hangi aşamada işe yaramıyor. Benim merakım o. Sırayla gidip hangi aşama sonuç vermiyor kontrol etmen lazım.

Benden önce bu sorunu yaşayan arkadaş sorununu çözmüş fakat ben aynı adımları yapmama rağmen sorun hallolmadı. Hata yapmama imkan yok çünkü yapılanları önce bir txt dosyasına kaydettim ve harfiyyen uyguladım. Sonuç sıfır. Hatta live olarak da giriş yaptım ve yine aynı. Neyse uzattım kusura bakmayın.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Hayır uzamadı, öyle düşünme. Sanırım ben kendimi ifade edemedim. Başlığın ilk mesajlarında sırayla komutlar verdim ben. Her komut ayrı bir şey yapar. Ardından deneme amaçlı komutlar verdim, onlar da başka şeyler döndürür. Tekrar edeyim burada:

sudo ifconfig eth0 192.168.2.5 netmask 255.255.255.0
sudo route add default gw 192.168.2.1

Bu iki komutla IP almaya çalışıyoruz. Şimdi önce ağa bağlandık mı bir kontrol edelim:

ping 192.168.2.1

Bu komuttan cevap geliyorsa ağa bağlanmışız, IP almışız demektir zira modem/router'ı pingleyebiliyoruz.

Şimdi sıra dışarıdaki bir IP'de:

ping 72.14.207.99

Buradan da cevap geliyorsa şunu deniyoruz:

ping google.com

Son aşama bu. Şimdi bu aşamalardan hangisinde tıkanıyor senin problem?

heartsmagic

Az önce ilk komuta 192.168.2.1 yazmışım, acilen düzelttim. 192.168.2.5 olarak IP almayı dene zira senin modem şu anda 192.168.2.1 görünüyor.

serrikoc

graindor söylediklerinizi yaptım şu an ubuntu dan internete bağlanmış durumdayım. Öncelikle  sana ve benim gibi acemilere yardımcı olan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim. 
Benim linux maceram öncelere dayanıyor. Galiba ilk olarak suse daha sonra mandrake 7.0 kurmuştum.  Ama önceleri winmodem yüzünden internete bağlanamadığım için windowsa döndüm daha sonra bir sürü problemler yaşadım en son pardus'un 1.0,2007,2008 sürümlerini kurdum.2008 de çözünürlük bazen normalken çoğu zaman çok düşük oluyordu öyle ki bir harf neredeyse tüm ekranı kaplıyordu. 2007 dense  tazeleme frekansı devamlı 60 hertz de kaldığından ve bu durumu bir türlü gideremediğimden vazgeçtim.
Bundan sonra tembellik yok web kamerası,tv kartı vs. donanımları tanıtıp geçiş döneminden sonra windows'a elveda demeyi düşünüyorum.

Herkese tekrar çok teşekkürler         

mozakca

Bu söylediklerinizi tekrar yapacağımdan emin olabilirsiniz. Yalnız ben sinirlenip kaldırdım ama kurmam uzun sürmez eğer o zamana kadar burada olursanız sonucu yazarım. Yok ben o kadar sabredemem derseniz siz bilirsiniz. Yarın kaldığımız yerden devam ederiz. Sabrınız için ayrıca teşekkür ederim.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Her an başlığa bakamayabilirim ancak ilerleyen vakitlerde bakma ihtimalim var. Ayrıca benden başkaları da cevap verebilir.

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Kasım 2008 - 00:27:06
Her an başlığa bakamayabilirim ancak ilerleyen vakitlerde bakma ihtimalim var. Ayrıca benden başkaları da cevap verebilir.

mozakca@mozakca-desktop:~$ sudo ifconfig eth0 192.168.2.5 netmask 255.255.255.0
[sudo] password for mozakca:
SIOCSIFADDR: No buffer space available
SIOCSIFNETMASK: Cannot assign requested address
mozakca@mozakca-desktop:~$ sudo route add default gw 192.168.2.1
SIOCADDRT: No such process
mozakca@mozakca-desktop:~$ ping 192.168.2.5
connect: Network is unreachable
mozakca@mozakca-desktop:~$ ping 72.14.207.99
connect: Network is unreachable
mozakca@mozakca-desktop:~$ ping google.com
ping: unknown host google.com
mozakca@mozakca-desktop:~$

Uyguladıklarım ve sonuçları yukarıdaki gibi.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Tamam işte bu başlığın açılma sebebi, neler yapabileceğin hem başlığın ilk sayfasının ilerleyen mesajlarında anlatıldı, hem de konuyu çözen arkadaş bir başka arkadaşa sorunu çözdürdü :)

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Kasım 2008 - 01:01:46
Tamam işte bu başlığın açılma sebebi, neler yapabileceğin hem başlığın ilk sayfasının ilerleyen mesajlarında anlatıldı, hem de konuyu çözen arkadaş bir başka arkadaşa sorunu çözdürdü :)

Arkadaşların çözdüğüne sevimdim. Ama bu olayı ben gerçekleştiremedim ne yazık ki, Suseye dönmekten başka çare kalmadı. Teşekkürler.
sevgi, emek ister.

graindor

@mozocka
Sen galiba modem ip adresi ile Pc adresinde yanlış yapıyorsun.Verdiğin ss de modem senin pc adresini
192.168.2.11 olarak belirlemiş.Bu adresi modeme başka bir Pc ler bağlarsan değiştirebilir.Modem İp adresi sabit olur hep.Yani 192.168.2.1.Sen yine Xp ye geçip Pc adresin "Bağlantı >Durum" dan bak değişmiş mi kontrol et.
Verdiğni ikinci  Ss ye göre:
sudo ifconfig eth0 192.168.2.11 netmask 255.255.255.0
sudo route add default gw 192.168.2.1

olarak dene bir de.

serrikoc

İnternete bağlandığımı söylemiştim ama bugün bilgisayarı açtığımda yine bağlanmadı. Otomatik olarak mı bağlanmıyor yoksa bir sorun mu var ? Ping atabildiğimiz ve ping sürelerini gördüğümüz bir yer vardı oradan 10.0.0.5-10.0.0.2-ve bazı internet adresalarini denedim ama bir sonuca ulaşamadım. Ne yapmam lazım söyleyebilirmisiniz?

heartsmagic

@mozakca, bu başlıkta @graindor'un yaptıklarını takip edersen çözüme ulaşacağını düşünüyorum. Zira aynı hata ile karşı karşıyasın.

@serrikoc, sanırım otomatik bağlanmıyor. Yine bu başlığın ilk sayfasında o iş için tavsiyeler de bulunmuştum. Hoş @graindor'da işe yaramadı ancak bir de sen dene bakalım.

serrikoc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2008 - 00:19:48
@serrikoc, sanırım otomatik bağlanmıyor. Yine bu başlığın ilk sayfasında o iş için tavsiyeler de bulunmuştum. Hoş @graindor'da işe yaramadı ancak bir de sen dene bakalım.
Otomatik bağlanmayla ilgili wicd ile ilgili anlattıklarınızı uygulamaya çalıştım ama internete bağlı değildim doğal olarak graindor un hataların aynısını verdi. Otomatik olmadı bari elle bağlanayım dedim baştan itibaren graindor yazdıklarını defalarca kez yaptım olmadı(Daha öncede ilk yaptığımda olmamış ikincisinde olmuştu) Ubuntuyu tekrar kurarsam belki faydası olabileceğini düşünerek tekrar kurdum graindorun yazdıklarını yeniden uyguladım yine olmadı. Keşke web kamerası * ya da tv kartında sorun olsaydı. İnternet olmayınca kullanılabilirliği azalıyor hemde her seferinde internet için windows a geçiş zor oluyor.
Acaba otomatik bağlanmak için gerekenleri eksik mi yaptım bu durumu düzeltmenin yolu yok mu ? Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. 

heartsmagic

Otomatik bağlanamama sorununun çözümünü bilmiyorum. Çünkü bildiğim tüm alternatifleri sıraladım. Fakat normal bağlanma olayının hallolması lazım. Her aşamayı eksiksiz yapmana rağmen yine de bağlanamıyorsan problem nedir hiçbir fikrim yok. Ancak klasik olarak hangi aşamada tıkanıyor diye sormakla yetinirim.