"Install Windows alongside Windows 7" kurulumundaki hata

Başlatan marco, 10 Aralık 2014 - 12:11:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marco

Arkadaşlar selam,

USB bellek yardımıyla netbook'a Ubuntu (ubuntu-14.04.1-desktop-i386) kurmak istedim. * her şey yolunda giderken aşağıdaki ekrandan sonraki adımda bilgisayar restart oluyor ve tekrar açılış ekranına dönüyor, aynı işlemleri yapıyorum yine aşağıdaki ekrana geldiğinde "Install Windows alongside Windows 7" dediğimde yine restart olup en başa dönüyorum.

Netbooklar için Lubuntu'nun da iyi bir seçenek olduğunu forumlarda okudum. Aynı işlemleri Lubuntu (lubuntu-14.10-desktop-i386) ile denedim, aynı sorun yine oldu. Linux'u Windowsla kullanma seçeneği karşıma çıkıyor ancak seçimimden sonra restart olup yine kurulumun en başına dönüyor.

Sorunun çözümü için yardımlarınızı paylaşmanızı rica ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Yanına kurmayı değil de "Something else" seçeneği ile bölüm ayırmayı ve oraya kurulumu denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marco

heartsmagic yardımına teşekkür ederim. Dediğini yaptığımda karşıma şu ekran çıktı.[img]

Linux'u nereye kurmam gerektiğini bilemedim. Yanlışlıkla Windows'u da silerim düşüncesiyle ilerleyemedim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@marco, senin durumun biraz karışık. MBR disklerde (işletim sisteminden bağımsız olarak) en fazla dört birincil bölüm olabiliyor. Dörtten fazla bölüm açabilmek için bir tanesinin uzatılmış olması lazım. Sende ise şu an dört bölüm var halihazırda. Linux kurabilmen için en azından bir bölüme daha ihtiyacın var ki, takas alanı da olursa güzel olur. Burada disk bölümlerini düzenlemen gerekiyor, onun için de artık kendine göre bir yol izlemen lazım. Şu sondaki 108MB'lik bölüm sanırım boş? Zira ilk bölüm Windows başlangıç bölümü, sondaki bölümün fazla olduğunu düşünüyorum ancak çok emin değilim.

Eğer son bölüm boşsa yani iş görmeyen bir bölümse onu silip, ardından yaklaşık 300GB olan bölümden yer ayırıp, bu bölümü uzatılmış bölüm yapabilirsin. Ondan sonra bu bölüm altında yeni bir bölüm açarak Linux'u buraya kurabilirsin. 300GB'lik bölümden yer ayırmak için de haliyle orada boşluk olması lazım. Ubuntu CD'si ile açacağın sistemde kurulu olan Gparted bölüm küçültme işlemi yapabiliyor.

Bu işlemleri yaparken tereddüt edeceksen ve makinede hayati verilerin varsa lütfen önce yedek al.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marco

@heartsmagic tekrar teşekkür ederim detaylı açıklamaların ve yönlendirmelerin için. Anlaşılan o ki kendim için karışık işlere kalkışmışım. Yine de dediklerini inceleyeceğim. Başarı gösterirsem seni haberdar ederim.