Günceleme sonrası Compiz sorunu.

Başlatan lseker, 07 Nisan 2008 - 11:16:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Merhaba;
Dün akşam itibari ile Ubuntu 7.10 Gusty' yi güncellemek üzere 205 adet ve yaklaşık 266 MB güncelleştirmeyi indirdikten ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Compiz Fusion'un çalışmadığını gördüm. Yeni kurduğumda Ubuntu ekran kartımı tanımıştı. Donanım bölümünden baktığımda Ati Radeon 9200 Pro olarak tanımlı ekran kartımın güncelleştirmelerden sonra Ati fglrx şeklinde olduğunu gördüm. Forumda Envy ile ekrankartı kurulumunu okuyunca Envy'i kendi sitesinden indirerek kurulumunu yapmaya çalıştım buradada kurulum sırasında Root şifresini girip bir süre yükleme yaptıktan sonra Ubuntu Cd.'sini istedi program. Cd. ' yi takıp yüklemeyi bitirdim ancak bu kez de otomatik olarak Ati sürücülerini yüklerken hata verdi. Az buçuk İngilizcemle anladığım kadarıyla , zaten yüklü sürücünün doğru olduğu giblerden birşeydi galiba. Uzun lafın kısası arkadaşlar bende bunu görünce Envy ile yüklü olan sürücüyü kaldırarak el ile Ati'nin 8.30 sürümünü yüklettim. Yükleme sonunda Xorg dosyası ile ilgili ayarları soruncada tamam dedim ama bilgisayarı yeniden başlatınca düşük çözünürlükte çalışılıyor diye bi uyarı mesajı ile karşılaştım. Bilgisayar açılıyor, hatta login ekranıda geliyor- ama görüntü çok bozuk.Hiç birşey seçilmiyor. - görmeden kulanıcı adı ve şifresini girebiliyorum ama açılan masaüstünde hiç birşey seçilmiyor.
Yardımcı olan olamayan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
İyi çalışmalar.

Not :  :) Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

Ortalık fena karışmış. Eski sürücüyü tamamen temizlediğine emin misin? Eğer eminsen işler Envy ile yürümeyecek demektir. Bu durumda xorg.conf'dan sürücüyü vesa yapıp sistemi açtıktan sonra, Envy ile kurduğun sürücüyü kaldırıp, eskiden nasıl kurduysan bu adımları tekrarlamanı tavsiye ederim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

benzer bir sorun yaşadım Nvidia ile de. sorunun temeli driver olayını abartmak ve bi süre sonra sistemi bu konuda kararsızlaştırmak sanıyorum ki. önce restricted ile kurup sonra beğenmeyip (neyimeyse, zaten compiz dahil herşey çalışıyor iken) bi de Envy ile kurunca sistemi başlattığımda açılış ekranında hiçbir şey görünmemecesine bir bulanıklık vardı. öncesinde xorg.conf yedeği aldığım için onu kopyalayıp sorunu çözdüm de X açıldıktan sonra ekranda seçilebilen hiçbir şey olmamasından dolayı X üzerinden nasıl yapılabilir bi fikrim yok. tek temennim bir xorg.conf yedeği olması.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

lseker

Alıntı yapılan: Sypro - 07 Nisan 2008 - 14:31:11
benzer bir sorun yaşadım Nvidia ile de. sorunun temeli driver olayını abartmak ve bi süre sonra sistemi bu konuda kararsızlaştırmak sanıyorum ki. önce restricted ile kurup sonra beğenmeyip (neyimeyse, zaten compiz dahil herşey çalışıyor iken) bi de Envy ile kurunca sistemi başlattığımda açılış ekranında hiçbir şey görünmemecesine bir bulanıklık vardı. öncesinde xorg.conf yedeği aldığım için onu kopyalayıp sorunu çözdüm de X açıldıktan sonra ekranda seçilebilen hiçbir şey olmamasından dolayı X üzerinden nasıl yapılabilir bi fikrim yok. tek temennim bir xorg.conf yedeği olması.

Maalesef Xorg.conf dosyasının yedeğini almadım. Aslında Pardus kullanırken Xorg.conf için gerekli düzenlemeleri el ile yapmak gerektiğinden sürekli yedeklerdim. Problem çıkıncada açılışta konsoldan yedeği yükleyerek halledebiliyordum ama şimdi nasıl yaparım hiç bir fikrim yok.
Sanırım format atacağım. Bundan daha fazlası için zaten gerekli bilgim de yok .. :)
Neyse her format ile Linux deneyimimi biraz daha artırıyorum.
Teşekkürler.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

Ubuntu xorg.conf değişikliklerinde kendisi yedek alıyor zaten. Birkaç tane xorg.conf dosyası olması muhtemel. Ancak sanırım bu cevap biraz geç oldu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lseker

:D olsun yinede cevap için teşekkürler.
şimdi yepyeni bir Ubuntum oldu. :D
Ama güncellemeleri yapmaya korkuyorum.

Sypro

çok gerekli değilse yapmayın zaten, ben yapmıyorum hiç bir zaman :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."