[Çözüldü] Yazılım Merkezinde Kategorilerde Programlar Listelenmiyor

Başlatan dj_psk, 09 Aralık 2014 - 13:26:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dj_psk

Başlığa da yazdığım gibi Yazılım Merkezine girdiğimde giriş sayfası normal fakat sol sütunda yer alan kategorilere girdiğimde bomboş sayfa geliyor programlar listelenmiyor.

Resimlere tıklarsanız daha net anlatabilmiş olurum. Yardım ederseniz sevinirim.

Ubuntu 14.10 sürümünü kullanıyorum, güncellemeler tam kurulum sıfırdan yapıldı 14.04 ten yükseltme değil.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

ekremsenturk

Ne zamandan beri, veya hagi işlemden sonra böyle bir durumu ilk kez yaşadın?

dj_psk

herhangi bir işlem sonrası değil. sistem kurulduktan itibaren güncelleme öncesi veya sonrası yazılım merkezi hep bu halde. Siz 14.04 sürümünü kullanıyorsunuz değil mi? Sizde böyle bir problem yok sanırım. Bende 14.04'e dönmeyi düşünüyorum.

ekremsenturk

Yazılım güncellemeleri'ni başlat ve oradan ayarlara gir ve kullanmak istediğin depo'ları işaretle.

Quapukulu

Bu sorun bende de var.Ancak şunu farkettim.Sistemi İngilizce olarak kurarsam bu sorun ortaya çıkmıyor.Ne zaman ''sudo apt-get install language-pack-gnome-tr'' komutuyla Türkçe'yi sisteme yüklersem depolardan programlar kayboluyor.Hatta terminalde bu komut çalışırken ''Ubuntu Software Center katalogları güncelleniyor'' gibi bir yazıda geliyor.Sistemi ayarlardan tekrar İngilizce yapmakta sorunu çözmüyor.Bu arada söylediklerimin hepsi Gnome 3.12 ve 3.14 sürümü için geçerlidir.

dj_psk

Ubuntu, Ubuntu Gnome,  Xubuntu Üçünde de problem var. Ubuntu yazılım merkezinden kaynaklanıyor. Kubuntu muon kullanıyor böyle bir problem yok.

heartsmagic

@Quapukulu'nun söylediğinden bir yola çıkalım:
LC_ALL=C software-center
dediğinde ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dj_psk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2014 - 12:08:54
@Quapukulu'nun söylediğinden bir yola çıkalım:
LC_ALL=C software-center
dediğinde ne oluyor?

Maalesef düzelmedi İngilizce olarak kurdum yukarıda arkadaşın dediği gibi problem yok.

heartsmagic

Türkçe kullanıp bu sorunu yaşayan başka biri var mı acaba?

Quapukulu

Sanırım bu problem Ubuntu Gnome Shell kullanırken meydana geliyor.Gnome 3.12 kullanırken de vardı 3.14 kullanırken de var.Unity kullanırken böyle bir sorun yaşamamıştım.

Ekleme : Aslında Ubuntu yazılım merkezinden yazılım aranarak her türlü programı kurulabiliyor.Ancak browse edilemiyor..Kategoriler boş görünüyor.

hsynblgn

iyi akşamlar
bende yeni farkettim
türkçe kullanıyorum sorun bende de var

dj_psk

14.04 kullanan birisi varsa acaba aynı problem o sürümde de var mı? Cevaplayabilir misiniz?

ekremsenturk

Synaptic paket yöneticisini kurup, "yenile" seçin, güncellemeler aranacak, "tüm yükseltmeleri seç"i seçin ve onay simgesine basın. Güncellemelerin kurulumundan sonra halen Yazılım Merkazi'inde bir düzelme olmayacak olursa, synaptic'ten "Software center" olarak arayın ve bilgi bölümünden gerekli bağımlılıklara bir bakın. Sonra bu bağımlılıklar arasında kurulmamış olanlar varsa (kurulu dosyalar bölümünden takip edebilirsiniz) onları kurun. Yine de olumlu bir sonuca ulaşamazanız, ileride, güncellemeler vasıtasıyla sorun bir çözümü kavuşana kadar, synaptic ile devam edebilirsiniz.

(Synaptic, eski paket yöneticisi oluyor ve şahsen daha kullanışlı buluyorum.)

if

Sorun yaşanyanşarın ortak noktaları:
- Ubuntu 14:10 kullanmaları.
- Gnome Shell yüklü.
- Sistem Türkçe.

öyle mi?

hsynblgn

heartsmagic

hsynblgn

dj_psk

Çözüm şu oldu benim için. Sistemi ingilizce kurduktan sonra güncelleme ve dil dosyalarını kurdum, sonra Türkçe dilini seçtim. Yeniden başlatınca yazılım merkezi ingilizcedeki gibi sorunsuz olarak kaldı.

if

Sorunu yaşayan diğer üyeler de @dj_psk'nin önerisinin deneyebilir mi? Yeniden kurulum yapmanız gerekmez. Sistemi dilini İngilizce yapın; oturumu kapatıp açın; sistem dilini Türkçe yapın ve tekrar oturumu kapatıp açın.

heartsmagic

İlginç, Unity üzerinde de yaşayan var yani. Şu ortak noktayı biraz daha daraltalım. 14.10 kullananlar sıfırdan mı kurulum yaptılar, yoksa 14.04'ten gelip bu sorunu yaşayanlar da var mı?

dj_psk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2014 - 11:29:00
İlginç, Unity üzerinde de yaşayan var yani. Şu ortak noktayı biraz daha daraltalım. 14.10 kullananlar sıfırdan mı kurulum yaptılar, yoksa 14.04'ten gelip bu sorunu yaşayanlar da var mı?

İlk problemi yükselttikten sonra yaşadım. Sonra sıfırdan 14.10 kurulumu yaptım Türkçe olarak sıkıntı hala vardı. Sonra yukarıda arkadaşın biri ingilizce kurulumda problem yok dedi. İngilizcce olarak kurdum sonrasında dili Türkçe seçeyim dedim. Yeniden başlattıktan sonra yazılım merkezinde problem oluşmadı. Aynı hata Gnome ve Xubuntu'da da bulunmakta.