Elektrikler kesildi Ubuntu kafayı yedi!

Başlatan AgentForce, 03 Aralık 2014 - 23:29:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AgentForce

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde elektrikler 3 kez gidip geldi. Elektriklerin gitmesi ile geri gelmesi birkaç saniye sürdü bu yüzden bilgisayarım birden kapandı ve aniden geri açıldı. Bu olay 3 kez tekrarladı, bilgisayarımda donanımsal olarak herhangi bir sorun çıkmadı ama işletim sistemi bu ani açılma kapanmalardan dolayı kafayayı yedi.

Gayet hızlı ve hatasız çalışan her türlü zorlamama dayanan ve pes etmeyen ubuntu şu an çok yavaş ve sürekli hatalar çıkarıyor. :(

Şu anda bilgisayarımda Ubuntunun yanında artı olarak Elementary OS Luna var, sorun donanımsal mı diyerek ona giriyorum, Elementary'de sorun yok. (Elektrik kesintisi sırasında Ubuntu açıktı). Ne yapsam bilmiyorum, tek çare sistemi silip yeniden kurmak mıdır sizce?

turkerataturk

sil kur bence 10 dakikada kuruyor zaten en temizi
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

meda

Yönetici türünde yeni bir kullanıcı oluştur. Yeni kullanıcı ile de yavaşlık devam ediyor mu devam etmiyorsa eski kullanıcıyı sil gitsin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Ne tür hatalar çıkıyor örneğin? İlk deneyeceğin şey Canlı CD ile sistemi açıp Ubuntu kurulu bölümü bağlamadan fsck yürütmek olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AgentForce

Alıntı yapılan: mustanganksil kur bence 10 dakikada kuruyor zaten en temizi
Bende öyle düşündüm ilk önce ama biraz sorunla uğraşayım dedim. Her sorunu böyle çözemem, acemilikten çıkmak istiyorum. 

Alıntı yapılan: medaYönetici türünde yeni bir kullanıcı oluştur. Yeni kullanıcı ile de yavaşlık devam ediyor mu devam etmiyorsa eski kullanıcıyı sil gitsin.
Maalesef donmalar devam ediyor. :( 

Alıntı yapılan: heartsmagicNe tür hatalar çıkıyor örneğin? İlk deneyeceğin şey Canlı CD ile sistemi açıp Ubuntu kurulu bölümü bağlamadan fsck yürütmek olsun.
Hatalardan kasıt donma ve kasmalar. Tarayıcıda 2-3 sekme açtığım zaman sistem yanıt vermiyor bazen, virüslü Windows gibi oldu resmen. :)  

Canlı CD ile açmayı anladım da bu fsck yürütmeyi bilmiyorum, daha önce yapmadım. :( 

siberoloji

Bu yavaşlamalar esnasında Sistem Monitöründen hafıza durumunu, takas alanını kontrol ettiniz mi?
Bir de top komutuyla sistem kaynakları kullanım durumu belki bir fikir verir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gokhanyildiz

Daha önceden benzer bir olay başıma gelmişti. Format atmaya kalktığımda dosyaların düzgün kopyalanmadığını görüyordum. Daha sonra komple biçimlendirip tekrar denediğimde ne windows ne de ubuntu kurulamıyordu. Sonrasında harddiskin zarar gördüğünü anladım. Harddiski kontrol et bence :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: AgentForce - 04 Aralık 2014 - 17:57:40
Canlı CD ile açmayı anladım da bu fsck yürütmeyi bilmiyorum, daha önce yapmadım. :(

Canlı CD ile sistemi aç ve Ubuntu tarafını hiç bağlama. Dosya yöneticisini açıp Ubuntu bölümünü tıklamadığın sürece kendisi bağlanmaz zaten. Ardından fsck yürüteceksin uçbirimde:

sudo fsck -p /dev/sda1

Burada sda1 diye örnek verdiğimiz şey Ubuntu kurulu bölüm. Sende farklı olabilir. Neresi olduğunu öğrenmek için kurulu sistemde yani şu an kullandığın Ubuntu'da şu komutu yürüt:

df

İlk sırada yazan bölüm kök bölümdür.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.