HDD bölümleme

Başlatan netgezinti, 07 Nisan 2008 - 10:32:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

netgezinti

Dün sorduğum ubuntu yükleme sorunu hala giderilmedi. yeni cd indiriyorum sitede adres vardı. bakalım belki cd de sorun vardır.

İlave olarak şunu sormak istiyorum. vista yüklü bilgisayarda bölüm açmak için birimi küçült dediğimde 20 gb bir alan yaratıyorum ama buraya yükleme yaparken pardus'ta mesela boş yer yok diyor, yani bu oluşan bölüm bağımsız bir bölüm değil.

Fdisk gibi bir metotla Vista HDD'yi birbirinden bağımsız şekilde 4'e nasıl bölebilirim diğer işletim sistemlerini kurmam için bu gerekli ondan soruyorum, teşekkürler.

Semih

Şu anda Hdd kaç parça?
Vista kurulu kısım haricinde başka yer varmı?
A.Semih Türk

netgezinti

hocam söylediklerini yaptım geçti o aşamaları ama %29 da yeterli yer yok deyip kurulumu kesiyor pardus

netgezinti

hdd şu anda 4 parça

c-vista
d-yedekler
e-15 gb boş
f- bir tane dhaa oluşturacağım burayada ubuntuyu yükleyecem sonra birini kaldıracağız hangisi iyi ise o kalacak

Semih

http://www.ozgurlukicin.com/ia/pardus-nasil-kurulur/

Şu anlatımı takip ederek yap.Biçimlendirmeden gidiyorsun sanki biçimlendirdikten sonra nasıl dolu der ki?

e: Kısmına Pardus'u kur kurarken biçimlendirir zaten ben hala anlayamadım ki windows ortamında bi biçimlendir bakalım.Ama boş diyosun yada windows ortamında Acronis True İmage diye bi program var bununla direk ext3 biçiminde yapablirsin e bölümünü.Zaten biçimleneceği için boş gösterir heralde
A.Semih Türk

netgezinti

ben bi bakayım anlatıma sen buralardasın herhalde hocam takılınca haber veririm ben hemen sana . çözeriz umarım sorunu yardımınla teşekkürler şimdiden

netgezinti

ama şuda var. bağımsız birim ürettirmiyor sanki vista bağımlı bir birim mi acaba bölüm ilave et dediğimiz alan . orada bir sorun olabilir. eğer bana izin verse en başta vista. yada dos veya fdisk tarzı bir şekilde hdd bölebilsem belki sorun olmayacak ama onuda vistada nasıl yapılıyor bilemiyorum

netgezinti

aşamalar aynı ilerliyor. zaten kurulumda şekilleri görüyorum dosyalar kopyalanıyor vs. kedi çıkıyor tasma çıkıyor:)

cd temiz siteden indirdim sorun yok gibime geliyor kontrolünüde yaptım ondada sorun yok ama bi yerde bi terslik var.

aynı şekilde linktekileri tekrar yapayım zaten aynı yapayıyorum ama.

şunu yapıyorum kurulumdabana soruyor. nereye kurmak istiyorsun. ben seçiyorum ayırdığım yeri gösteriyorum devam ediyor %29 da bitiyor boş yer yok diye

netgezinti

semih hocam

şu anda kendim bölümleyeceğim bölümündeyim

burada 5 bölüm görüyorum

1- vista ana dosyaları 1,5 gb
2- vista
3-yedekler
4-uzatılmış 14,65 (5mb boş diyor) dosya sistemi yok
ona bağıntılı olarak hemen altında 14,65 gb uzantısı ext3 var

ben en alttaki 14,65 gb uzantısı ext3 olana yüklüyorum

Semih

Kurulumdan önce biçimlendirir o kısmı işte nasıl kalır ki anlam veremedim.Sen şimdi vista dvd'ni tak.o 16 gb'lık kısmı disk bölümleme kısmında biçimlendir ve sonra Pardus öyle kur derim

http://forum.pardus-linux.org Pardus için sana bu forum yardımcı olabilir.Ben anlayamadım valla biçimlendirilmiş bi hdd'ye nasıl yer yok der.
A.Semih Türk

demir

Öncelikle.. Bir şey rica edebilir miyim?
Yazdığın yazıya açtığın konuya ek yapmak istersen daha önce yazdığın iletiyi "Değiştir" deyip içine eklersen çok daha iyi olacağını düşünüyorum..

Çünkü "Son Mesajlar" bölümünde bir yığılma mı desem..  bilemedim.. Cümleyi kuramadım ama..

Anladığım kadarıyla genelde insanlar konuları oradan takip ediyor.. Böylelikle insanların forumda tartışmada olan son konuları görmesinin önüne geçmemiş oluruz...

Şimdi gelelim hdd bölümlemeye....

windows'ta HDD bölümlemek için "Bilgisayarım" ın üzerine gel.. sağ tuşa bas... Çıkan müne de "Yönet" diye bir şey olacak... Oradan Diskleri bul...

Oradan harddiski bölebilirsin.. Ancak kullanımda olan bir hardisk bölümlendiği zaman içerisinde veri kaybı yaşanır.. Ben böyle biliyorum...

İkincisi eğer live cd'de bir sorun varsa ben sana cd verebilirim.. İstanbul'da Taksim'deyim.. Yani istanbul için çok genel bir mekan olduğunu düşünüyorum.. Bu tarafa yolun düşerse...

Ya da sana linkini iletiyim... Sen buradan live indir...

Almanya yansısından iletiyorum...

http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu-releases/gutsy/ubuntu-7.10-desktop-i386.iso
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

netgezinti

4, bölümü ben aoluşturdum vistada bölüm oluştur dedim 15. gb alan oluşturdum. pardus kurulumu yaparkende o bölümü görüyorum. benim yapmam gereken acaba şumu

o bölümü vistadan kaldırıp hdd yi şu hale getirip

c-vista
d-yedekler

kurulum anında yükleme bölümünü d seçip orada kendime alan alıp mesela 15, gb yazıp orada pardusun d nin içinden 15 gb almasını mı sağlayacağım acaba

komikimben

live cd takinca acilan masaustu

sistem > yonetim > partition managment

burada istedigin sekilde ubuntu ve swap alani icin yer acabilirsin ve ayrica formatlayabilirsin.

ben bunu kullaniyorum ve isimi goruyor.

netgezinti

hocam kurulum için live cd gerekli değil dimi. live cd cd den çalıştırmak için kullanılan cd

Semih

Alıntı yapılan: netgezinti - 07 Nisan 2008 - 11:24:35
hocam kurulum için live cd gerekli değil dimi. live cd cd den çalıştırmak için kullanılan cd

Ubuntu Live Cd ile kurulum yaparsın.Masaüstü ortamı aynen açılır.Kur kısmı masaüstündedir.
Pardus Live Cd ile yapamazsın.Sadece masaüstüne ulaşır.Deneme maksatlı kullanırsın.

Valla sen bu hdd bölümünde bi yerde yanlışlık yapıyorsun yada hdd bölümlemesinden kaynaklanan bi sorun var.Neyse benden bu kadar:)
A.Semih Türk

netgezinti

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

yeni cd sini buradan indriyorum

bu arada ne olduysa her şey aynı pardus kurulumu %68 de:)

heartsmagic

Soru Ubuntu ile mi alakalı Pardus ile mi? Hayır Pardus ile alakalı ise başka bölüme taşıyacağım fakat anlayamadım. Bir Pardus sözü geçiyor bir Ubuntu.

Eğer görülen boş disk ext3 ise sorun olmadan kurulumu yapabilmesi lazım fakat takas alanın yoksa bu durumda elbette oluşturman lazım veya "tüm boş bölümü kullan" türünden bir şey denemen lazım ki dikkatli olmanı tavsiye ederim.

Not: Lütfen tek başlık kullanalım ve başlıkta açıklayıcı bilgi verelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

"Burda Pardus(ısrarla söylüyorum Pardus, pardüs değil!) mu kuruyoruz yoksa Ubuntu mu? ona göre topic'i pardus bölümüne taşıyalım."  yazdım ilk sayfadan, sonra gördüm ikinci sayfa var, sen de aynısını sormuşsun:)

neyse..

Ubuntu Live CD ile açtığında partition ekranında gerekli seçenekler mevcut. Önce pardus kurup ext3 yapıp sonra Ubuntu kurma çabası var anlaşılan, hiç gerek yok, hangi bölüm olduğunu bilin ve windows kur cd'si ile partition ekranında o bölümü salt hale getirin (!!! bölümü silin ve yeni bölüm oluşturmayın, bölümlenmemiş alan olarak kalsın !!!) sonra Ubuntu cd'si ile "en büyük kesintisiz alana kur" u seçin, kursun. eğer ki Ubuntu kuracak iseniz. :S

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."