Tor Ayarı

Başlatan Conixcit, 30 Nisan 2013 - 16:15:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Conixcit

Arkadaşlar bir kaç gündür derin bir deepweb araştırmasındayım. Buraya tor ile ulaşabileceğimi öğrendim. Ama tor'u başlattığımda.
"Vidalia Tor'u başlatamıyor. Ayarlardan belirlediğiniz konumu kontrol ediniz. Demekte. Biliyorum deepweb'i eğer buradan yazmak istemiyorum derseniz anlarım. ÖM atın bende konuyu sileyim. Teşekkürler

monthy_python

Vidalia tor tarayıcısının ayarlarını kendi yapıyor. ama sonra firefox'u çalıştırınca bende bu ayarlar bozuldu, tor'u tekrar yüklemem gerekti. tor kullandıktan sonra firefox'u açınca da varsayılan ayarlarıyla (yeni yüklenmiş gibi) açılıyor.
Kısacası ikisi bir arada kullanılmıyor benim anladığım.

deepweb için tor bir zorunluluk değil diye biliyorum, onun kendi programları var.

Conixcit

Alıntı yapılan: monthy_python - 01 Mayıs 2013 - 04:50:06
deepweb için tor bir zorunluluk değil diye biliyorum, onun kendi programları var.

ne gibi ? ö.m 'den konuşabiliriz.

monthy_python

özel mesajla bilgi paylaşmak (bu bilgiden kimse faydalanamayacağı için) bu forumun amacına ters.

Bilmiyorum, belki o konuda yanlış bir izlenim edinmişsiniz ama deepweb denen şey illegal değil, sansürlenemeyen bir platform.
Sansürlenemeyen yapısı onu illegal işlere de açık hale getirmiş. Ne aradığınıza bağlı olarak politik, kültürel yazılara, sayfalara da ulaşabilirsiniz, toplum tarafından lanetlenen suçlara da.

benim bildiğim uygulamaları I2P ve freeweb.
uygulamalar açık kaynak, ücretsiz ve platform bağımsız (java).
konuyla alakalı: http://en.wikipedia.org/wiki/Crypto-anarchism

Tor ise candır:
http://www.youtube.com/watch?v=GwMr8Xl7JMQ
video uzun, 1.5 saat. Ama bunu seğredince anlaşılıyor tor'un ne olduğu, amacı vs.

burk

monthy_python

@burk evet ben sizin bağlantıyı çok önceden okumuştum.
ama anlamamışım o zaman bunların olayını.
Lakin sizin yazı yetersiz. hani "daha iyisini yaz o zaman" diyebilirsiniz, haklı da olursunuz, ama yazamıyorum. belki yazılmasına katkıda bulunabilirim. (ingilizcem anlamaya yeterli, açıklamaya yetersiz)
bu tor olayı çok önemliymiş (bence).

bu Don Kişot ve Sanço Panza ikilisine destek olacak bir şey yapmak mümkünse ben her türlü rahatımı bozmaya hazırım.
tor'u kurdum, kullanıyorum. bazan yani.
ama tor'u kullandığımdan çok daha fazla önemsiyorum bunların dediklerini. neyi dediklerini.
nasıl dediklerini hatta.

tor candır
canmış yani.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

monthy_python

Bu bağlantıdan tek anlaşılan "internet bağlantısının izlenmesini, girilen sitelerin kullanıcıların fiziksel konumunu görmesini engellediği ve erişime kapanmış (sansürlü) sitelere girişe olanak verdiği". Bu açıklamadan Tor, biraz farklı bir VPN servisiymiş gibi algılanıyor. Dolayısıyla kullanınca "aa yavaş ama bu" diyip vazgeçiyoruz kullanmaktan.
Yavaş olsun! "filim" seğretmeyiver tor'la.
Bu insanlar (yukarıda youtube bağlantısında anlattıkları gibi) hayat kurtarıyorlar. Yani Çin'de, İran'da, Suriye'de insanların hayatı bu uygulamaya bağlı olabiliyor. Ve bu kişiler aldıkları bu ağır sorumluluğun farkında.
O yüzden dedim "tor candır" diye.

heartsmagic

Benim verdiğim bağlantı için konuşuyorsak Tor'un açıklaması için vermedim, Tor'u kullanacak olan az çok araştırmıştır sanırım ne olduğunu :)
Tor için paketlenmiş, kurulmasına gerek kalmayan, her şeyin hazır geldiği bir paket mevcut. Benim bağlantı o amaçla verildi.

burk

@monthy_python öncelikle ben bağlantıyı sizin için vermemiştim :) Benim anlattığım bir şeyi de yetersiz bulan birine "daha iyisini sen yap" demem :) Eğer karşı taraf bu işlerin gönüllülük esasına göre yürütüldüğünü unutursa buranın katkıya açık bir yapı olduğunu anlatırım :)

LagaLuga

Alıntı yapılan: monthy_python - 01 Mayıs 2013 - 19:06:08
özel mesajla bilgi paylaşmak (bu bilgiden kimse faydalanamayacağı için) bu forumun amacına ters.

Bilmiyorum, belki o konuda yanlış bir izlenim edinmişsiniz ama deepweb denen şey illegal değil, sansürlenemeyen bir platform.
Sansürlenemeyen yapısı onu illegal işlere de açık hale getirmiş. Ne aradığınıza bağlı olarak politik, kültürel yazılara, sayfalara da ulaşabilirsiniz, toplum tarafından lanetlenen suçlara da.

benim bildiğim uygulamaları I2P ve freeweb.
uygulamalar açık kaynak, ücretsiz ve platform bağımsız (java).
konuyla alakalı: http://en.wikipedia.org/wiki/Crypto-anarchism

Tor ise candır:
http://www.youtube.com/watch?v=GwMr8Xl7JMQ
video uzun, 1.5 saat. Ama bunu seğredince anlaşılıyor tor'un ne olduğu, amacı vs.

heartsmagic

@LagaLuga, sadece alıntı yapmaktaki amacın nedir?

LagaLuga

Yeni bir Linux kullanicisiyim server 2003 kullanirken tor browser yillarca kullandim kisi kendi icin yararli yada zararli cogu iceriklere erisebiliyor.

Kisaca Tor;

Tor browser sansurlenmemis network aginin yanlizca uygulamada ki x bir halidir.

Tor browser ucretsiz domain vermektedir.

Cevrenizde ulasamayacaginiz urunlere veya hizmetlere bitcoin(belgesiz para) dolar change seklinde ulasabilirsiniz.

ubuntu kullaniminizda ki amac Linux uzmanligi yonundeyse once yapmaniz gereken sey, olmazsa olmaz network agina katilma evresinde neler olup bittigini ogrenmektir.

Profosser Messer gunumuz dunya bakis aciyisla network+ag yonetimi egitimi. http://www.youtube.com/watch?v=dv4ovYIfAFI&list=PL5857317D230381B2

ProfessorMesser http://www.professormesser.com/

0xdeadbeef

Tor sitelerine girmenin bir diger yolu ki  bu yontem bilgisayarimiza  tor kurmadan girmek oluyor sadece tor site uzantisinin sonuna (union) to eklemek yeterli oluyor.(union.to) Bu yontemle cep telefonunuzdan da girebilirsiniz.
Amac balik vermek degil, balik tutmasini ogretmek...

Berke N.

İnsanın başına ne gelirse; ya meraktan...

burk

Alıntı yapılan: Berke N. - 05 Eylül 2013 - 02:32:55
İnsanın başına ne gelirse; ya meraktan...
Bu ne alâka şimdi @Berke N.?

izmit48x

arkadaslar ben tor kurdum ama çalısmadı ssl hatası verdi bunu nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz ben ubuntuda yeniyim..

heartsmagic

Nasıl kurdun, nasıl ayarladın? Nerede verdi o hatayı? Mümkünse yeni bir konu aç ama lütfen.