[Çözüldü] Matlabı Uçbirimden Çalıştırma

Başlatan gocen, 25 Aralık 2011 - 02:22:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gocen

Merhaba, bilgisayara matlabı kurdum bir sorun çıkmadı ama uçbirimden çalıştıramıyorum
uçbirime matlab yazınca
matlab: command not found
diyor
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

aurora

Matlab'ın komutu farklıdır. Uçbirimden;

alacarte

yazarsanız ''Ana Menü'' seçenekleri çıkacaktır. Buradan Matlab'ı bulun, üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçin ve Matlab'ın komutuna bakın. Böylece komutu yazıp uçbirimden çalıştırabilirsiniz.

-Alacarte uygulamasının kurulu olduğunu farz ediyorum, kurulu değilse önce kurmalısınız-

zeusmaster

Hocam ben o sorunu ufacık bir script yazıp hallettim.Aşağıda yazdığım kodları bir metin dosyasına yazdıktan sonra .sh uzantı olarak kaydet ve özelliklerden "çalıştırılabilir yap".Dosyaya çift tıkladığında matlab açılacaktır.Tabi bunları unix matlab ı kurduğunu düşünerek söylüyorum.

#/bin/sh
cd MATLABI_KURDUĞUN_DİZİN/bin
./matlab

Up and Running...

travego0403

Belki sorununuz Matlab yolunun PATH değişkeninde olmamasındandır.

$PATH değişkeni dediğimiz ortam değişkeni, kabuğa verdiğimiz komutların yerini bildiririz. Şöyle ki
Konsola $PATH yazdığımızda o anki Path değişkeninin içeriği gelir.
sinan@sinan-Satellite-A200:~$ $PATH
bash: /usr/lib/lightdm/lightdm:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:

Örneğin ls komutunu verdik. Kabuk önce ilk yola bakacak  /usr/lib/lightdm/lightdm , eğer orada bulamazsa /usr/local/sbin yoluna bakacak sırayla bütün yolları arayacak. Biz de kabuktan çalıştırmak istediğimiz program dosyasının yolunu bu $PATH değişkenine eklemeliyiz.Eklemek için
PATH=$PATH:/eklemek/istediğimiz/dizin

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

haciyatmaz

Merhaba,

ayni sorun bende de vardi.
sorun, matlabi kaydettigimiz dizinlerden mi kaynaklaniyor, onu da bilemiyorum tabi.

yukarida anlatilanlarin hepsini uyguladim ama sonuc alamadim.

daha sonra, yurt disi menseli bir ubuntu forumunda,
bu soruna iliskin verilen bir kodu uyguladim ve sorunum cözüldü.

yani su anda calistirabiliyorum matlabi.

belki size de bir faydasi dokunur:

./matlab/bin/matlab

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2014 - 13:45:55

ayrica, belki faydali olur diye:

https://help.ubuntu.com/community/MATLAB

alorak

Ayrıca soruyla alakalı değil ama başlıkla alakalı bir diğer problem için yani herhangi bir matlab scriptini başka bir kodunuzun içerisinde çalıştırmak isterseniz bash scripti olarak aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
matlab -nosplash -nodesktop dosya
özgürlük için

gocen

yanıtlarınız için teşekkürler, benim sorunum kullanıcı izni ile alakalıymış onu da şu komutla çözdüm
sudo chown username -R ~/.matlab
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa