[Çözüldü] Herhangi bir linux dağıtımını USB ye nasıl atarım ?

Başlatan eronis, 18 Kasım 2014 - 20:52:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Daha önce Yumi vs. programlar denedim, ancak şöyle bir durum var; Misal "Manjaro Linux" başlıca sorun yaşadıklarımdan birisi... Bazı Linux dağıtımlarını USB ye yazamıyorum. Ayriyeten, içimde şöyle de bir korku var ki; "ya yüklediğim yeni dağıtım üzerinden bu program çalışmazsa ?" Ben yeni çıkan dağıtımları denemeyi çok severim, biraz macera ararım diyelim :) Misal; "Debianın 7.7 si çıkmış, Hadi deneyelim !" "Ubuntu 14.10 çıkmış, hadi bunuda deneyelim !" diğer taraftan; "Boş DVD kaldımı ?" Bunun yerine her linux dağıtımında gelir geçer bir yöntem yada program ile dosyalarımı yazmak istiyorum... Bunu nasıl yaparım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2014 - 22:05:49

Bir de arkadaşlar, çok fazla soru da sorup bunaltmak istemiyorum. Ama misal yeni bir flash bellek aldım. Bu flash belleğe herhangi bir linux dağıtımın kurup, bilgisayarımı yanımda taşımak istiyorum. Malum, hem güvenlik açısından, hemde kendi bilgilerime kolay ulaşabilmem açısından bunu önemli görüyorum. Bu flash belleği nasıl oluştururum ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

if

Her iki soru için de forumda bir sürü cevap mevut.

heartsmagic

Bence de konu çok forumda, ancak genel geçer bir yöntem olarak ne zaman sıkışsam başvurduğum dd'ye işaret edeyim ben. Diyelim ki USB bellek /dev/sdb olarak bağlı (daha doğrusu sdb1). Önce ayır:

sudo umount /dev/sdb1

Sonra elindeki kalıbı bas dd ile:

sudo dd bs=4M if=falanca.iso of=/dev/sdb

Burada sdb kısmı önemli, başka bir diski verirsen dd'ye, sıfırlayıp atacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tlg

Ubuntu'da Başlangıç Diski Oluşturucu'da öntanımlı geliyor, deneyebilirsin.
Ben de @heartmagic ile aynı yöntemi kullanıyorum, daha hızlı ve güvenli geliyor.
Abi bu arada denk gelmişken sorayım, "bs" in burda görevi ne oluyor. Bazen o olmadan da yazıyorum sıkıntı çıkmıyor. Ayriyetten bir de "sync" ekliyorum ben ki dosya doğruluk karşılaştırması yapıyor sanıyorum.

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kodadiirem

Alıntı yapılan: eronis - 19 Kasım 2014 - 15:15:34
bs = 4M yazmışsın. Bu ne anlama geliyor ?

Bildiğim kadarıyla bs Buffer Speed kelimelerinin baş harfleri. Belirtilen yere yazma hızını ifade ediyor. 4M ise 4 milyonu gösteriyor yani saniyede 4mb yazma hızını.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

eronis

Alıntı yapılan: kodadiirem - 19 Kasım 2014 - 17:30:16
Alıntı yapılan: eronis - 19 Kasım 2014 - 15:15:34
bs = 4M yazmışsın. Bu ne anlama geliyor ?

Bildiğim kadarıyla bs Buffer Speed kelimelerinin baş harfleri. Belirtilen yere yazma hızını ifade ediyor. 4M ise 4 milyonu gösteriyor yani saniyede 4mb yazma hızını.

Ayrıntılı cevabın için teşekkür ederim. Kodları ezberlemek değil, ne işe yaradıklarını bilmek daha mantıklı geliyor. Olmazsa o koda akılda kalıcı bir kalıp kurmak unutmayı zorlaştırıyor. Onun için bunları önemli görüyorum.

Neyse, konuyu cevaplandı diye işaretliyorum. İlginiz için teşekkürler  ;)

cagriemer

bs bytesize anlamina geliyor. Her adimda ne kadar okuma/yazma islemi yapilacagini anlatiyor. 4 verdiginizde bu 4MB'i oku sonra hedefe yaz, sonra gel bir 4MB daha oku anlamina geliyor.