[Çözüldü] Full parlaklıkla açılma sorunu

Başlatan fafnir35, 18 Kasım 2014 - 18:47:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fafnir35

Merhabalar. Yaklaşık bir ay önce kurduğum ubuntu 14.04 ile asus k56cb nvidia gt 740m li leptobum her açılışta full parlaklıkta başlıyor daha sonra parlaklık kısılabiliyor,arttırılabiliyor. Ekran parlaklığını sabitleyip pc her açıldığında ayarladığım parlaklık seviyesiyle başlasın istiyorum. Konuyu da doğru yere mi açtım bilmiyorum ama ubuntu acemisi olarak mazur görmenizi rica ediyorum. Biraz araştırdım forumları ama bazı kodlar girilmesi istenmiş terminale(pek bilgi sahibi de değilim o konuda), başlangıç uygulamalarına da eklenilmesi istenen komutlar vardı forumlarda  onları denedim ancak başarılı olamadım. Bilgi sahibi olanlardan paylaşım umuyorum.İyi forumlar.

if

ctrl+alt+t > ls /sys/class/backlight komutunun çıktısını alayım.

fafnir35

Şu çıktı: acpi_video0  acpi_video1  intel_backlight

if

sudo modprobe asus-nb-wmi komutundan sonra parlaklığı değiştirebiliyor musunuz? Ayrıca ls /sys/class/backlight çıktısını tekrar alayım o komuttan sonra. video.use_native_backlight=1 kullanabiliriz.

fafnir35

İlk komut sonrası parlaklık değişebiliyor ve ondan sonra dediğiniz komut sonrasındaki çıktı ise:
acpi_video0  acpi_video1  intel_backlight

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2014 - 00:06:13

video.use_native_backlight=1 komutunu girmedim anlamadım bunu gireyim mi?

if

@fafnir35, o zaman şöyle yapalım. Vikimizdeki çekirdek önyükleme seçenekleri maddesinin "Girilen parametreleri kalıcı yapmak"[1] başlığında anlatılanları uygulayarak video.use_native_backlight=1 parametresini ekleyin. Sistemi yeniden başlatın ve tekrar ls /sys/class/backlight çıktısını geçin. Çıktılar için kod etiketi kullanın lütfen.

[1] http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri#Girilen_parametleri_kal.C4.B1c.C4.B1_yapmak

fafnir35

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Forumu kullanmayı dahi bilmiyorum çıktıları düzenlemeyi de dahil affınıza sığınıyorum. Söylediklerinizi yapmayı deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2014 - 00:34:19

video.use_native_backlight=1 komutunu girdiğimde; video.use_native_backlight=1: komut bulunamadı   şeklinde yazı geliyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2014 - 00:46:47

Yanlış yere yazdım sanırım bu komutu eklemem gerekiyordu.

if

sudo -H gedit /etc/default/grub komutunu yazın. Çıkan dosya içerisindeki GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırını GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video.use_native_backlight=1" olarak değiştirin. Kaydedip çıkın ve sudo update-grub2 komutunu çalıştırın. Sonra yeniden başlatın bilgisayarı.

fafnir35

Hocam çok teşekkür ederim, gecenin yarısında konuyu bu denli açık ve ayrıntılı olarak paylaştığınız için. Keza parametreyi kaydederken bir hayli zorlandım ki o arada siz yazmışsınız yapılacakları, uğraşırken geç gördüm. Bu aradasudo sed 's/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="/' -i /etc/default/grub
sudo update-grub
kodunu da girmiştim daha önce farklı bir konuda çözüm için ama ayarları daha da karıştırdım. Nihayet söylediğiniz son komutlardan sonra sorun çözüldü. Pc full parlaklıkla açılmıyor. Düşük seviyeli sabit bir parlaklık ayarı mevcut şu anda. Bu benim için yeterli; ancak şunu öğrenmek isterim: Pc yi belli bir parlaklıkta kapatıp tekrar açtığımda aynı parlaklık düzeyinde açılmaz mı? Tekrar teşekkür ederim her şey için.

if

Rica ederim @fafnir35. Aslında ben o parametreyi /sys/class/backlight altında görünen fazla arayüzleri kaldırmak için girdirmiştim. Böylece tek bir yerden yönetilecekti parlaklık. İkinci sorunuz için, deneyip görmek gerek:) Eğer sabit bir parlaklığa ayarlamak istiyorsanız onun için ls /sys/class/backlight çıktısını tekrar görmem gerek.

fafnir35

intel_backlight     çıktı bu şekilde kod içinde yazsam mı bilemedim.

if

cat /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
cat /sys/class/backlight/intel_backlight/max_brightness
ne diyor?

fafnir35

195 ve 4882 sanirim rakamsal değer öğrenmek için sordunuz. Çünkü kod satırlarını ayrı ayrı mı girsem tamamını mı girsem şaşırdım.

if

echo 2000 | sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness komutu ile parlaklığı değiştirebilirsiniz. İstediğiniz parlaklık için gereken sayıyı bulunca - misal 1999 - sudo -H gedit /etc/rc.local dosyasını açın ve exit 0 satırından önce echo 1999 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness yazıp kaydedin.

fafnir35

Kelimesi kelimesine her dediğinizi yaptım. Tam istediğim ayarlara sahibim şu an 200 olarak ayarladım seviyeyi. Kapattığım parlaklıkla açılıyor bilgisayarım. Süpersiniz çok teşekkür ederim her şey için.Saygılar, iyi geceler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2014 - 04:02:38

Bir düzeltme: Sonradan belki buraya bakıp sorun çözmek isteyen olur, onları yanıltmamak adına yazıyorum. Pc kapattığım parlaklık seviyesiyle açılmıyor. 200 olarak ayarladığım seviye ile açılıyor. Bu da yeterli benim için.

natgho

Alıntı YapSorun çözülmedi, arkadaşın dediğini olmuyor.
Sorun çözülmediği için tekrardana aktifleştiriyorum.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

fafnir35

@natgho, parlaklık sorunu yaşayanlar istifade etsin diye halihazırda açık olan iki konuya bu konunun linkini vermiştim. Biri cevap vermedi konuyu çözüp çözmediğine dair, diğeri de dönüş yapacaktır herhalde. Bu konuyu hangisiyle ilişkilendirip açtınız merak ettim. Zira bu konuyu ben açtım ve  @if'in verdiği komutlarla işi çözdüm. Bu sorun çözüldü nihayetinde.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.