Qt Programlama Sorunları

Başlatan -DıLgEş-, 18 Kasım 2014 - 09:36:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Arkadaşlar Qt ile gui programlamaya çalışıyorum. qt 5.2 yükledim. qtcreator da kod yazamıyorum. Ha bu arada kod derlerken GL/gl.h kütüphanesini bulamıyor. Bu kütüphaneyi nereden bulabilirim.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ekremsenturk

Kendin bir konu açabilirsin "C++ programlama derleri", "C programlama dersleri","Bash programlama dersleri" adları altında. Programlama ve Programlama dersleri adları altında, iki birbirinin aynı konularda, farklı başlıklar açmak, konuyu dağıtır.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 18 Kasım 2014 - 10:42:33
Kendin bir konu açabilirsin "C++ programlama derleri", "C programlama dersleri","Bash programlama dersleri" adları altında. Programlama ve Programlama dersleri adları altında, iki birbirinin aynı konularda, farklı başlıklar açmak, konuyu dağıtır.
Peki Ekrem abi Perşembe gününden itibaren dersleri yazmaya başlarım...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Amenofis

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 18 Kasım 2014 - 14:57:24

Bence son derece gereksiz olur. Etrafta zaten bu konularda bolca türkçe kaynak var. Aynı şeyleri yazmak vakit kaybı olur ama linuxa özgü şeyler yazacaksanız bilemem.

if

Hata nedir? Yazdığınız kod nedir? mesa-common-dev paketini kurun.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Amenofis - 18 Kasım 2014 - 19:34:34
Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 18 Kasım 2014 - 14:57:24

Bence son derece gereksiz olur. Etrafta zaten bu konularda bolca türkçe kaynak var. Aynı şeyleri yazmak vakit kaybı olur ama linuxa özgü şeyler yazacaksanız bilemem.

Tabi linuxa özgü yazacağım. Neyse konu kaymasın qt sorunların çözümünü bilen var mı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2014 - 14:59:51

Alıntı yapılan: if - 18 Kasım 2014 - 23:10:10
Hata nedir? Yazdığınız kod nedir? mesa-common-dev paketini kurun.

Hata gl.h kütüphanesi bulamıyor ve kod yazamıyorum edit bölgesi klavyeyi okumuyor.

if

-DıLgEş-

if

qtcreator

ile çalıştır ve çıktıları buraya geç.

travego0403

OpenGL mi kodlamaya çalışıyorsunuz?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Amenofis

Eksik bilgi verirseniz boş yere uğraşırız. gl.h gerçekten varmı diye kontrol ettiniz mi? Muhtemelen yolu /usr/include/GL/gl.h olmalı. Editöre tam yolu yazmayı denediniz mi? Linker ayarları ne durumda?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Amenofis - 21 Kasım 2014 - 23:13:57
Eksik bilgi verirseniz boş yere uğraşırız. gl.h gerçekten varmı diye kontrol ettiniz mi? Muhtemelen yolu /usr/include/GL/gl.h olmalı. Editöre tam yolu yazmayı denediniz mi? Linker ayarları ne durumda?

Evet kontrol ettim tüm dosyalarda gl.h arattım bulamadım...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2014 - 11:52:24

Alıntı yapılan: travego0403 - 21 Kasım 2014 - 23:09:57
OpenGL mi kodlamaya çalışıyorsunuz?

Evet. Ama qt'De kod yaamıyorum klavyeyle bir şey yazamıyorum...

ulupınar

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 18 Kasım 2014 - 09:36:22
Arkadaşlar Qt ile gui programlamaya çalışıyorum. qt 5.2 yükledim. qtcreator da kod yazamıyorum. Ha bu arada kod derlerken GL/gl.h kütüphanesini bulamıyor. Bu kütüphaneyi nereden bulabilirim.
libglu1-mesa-dev paketini kurmayı denediniz mi?

ekremsenturk

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 22 Kasım 2014 - 16:59:55
Qt'yi nereden indirdin?

Qt sitesinden run uzantılı olarak indirdim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2014 - 13:13:20

Alıntı yapılan: if - 21 Kasım 2014 - 22:29:53

qtcreator

ile çalıştır ve çıktıları buraya geç.

nurullah_rt@SaTuRn:~$ qtcreator
The program 'qtcreator' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install qtcreator
nurullah_rt@SaTuRn:~$ cd /home/nurullah_rt/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin/
nurullah_rt@SaTuRn:~/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin$ qtcreator
The program 'qtcreator' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install qtcreator
nurullah_rt@SaTuRn:~/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin$ ./qtcreator
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level2_Latch; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Shift; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Shift; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Latch; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Latch; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Lock; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Level3_Lock; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Group_Latch; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Next_Group; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_Prev_Group; Symbol interpretation ignored
Error:    Could not resolve keysym ISO_First_Group; Symbol interpretation ignored
Error:    Abandoning compatibility map "default"
Error:    Abandoning compatibility map "complete"
Error:    Abandoning compatibility map "(unnamed)"
Error:    Failed to compile xkb_compatibility
Error:    Failed to compile keymap
Qt: Failed to compile a keymap
Cannot start '/usr/lib/i386-linux-gnu/qt4/bin/qmake': No such file or directory
nurullah_rt@SaTuRn:~/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin$

kodadiirem

Şahsen sudo apt-get install qtcreator komutu ile sorunsuz kurulum gerçekleştirdim. Çalışmasında da herhangi bir sorun yok. Size de tavsiye ederim.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: kodadiirem - 23 Kasım 2014 - 13:28:39
Şahsen sudo apt-get install qtcreator komutu ile sorunsuz kurulum gerçekleştirdim. Çalışmasında da herhangi bir sorun yok. Size de tavsiye ederim.
Bilgisayarda internet yok bu yuzden  run olarak indirdim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Kasım 2014 - 14:47:43

GL'yi geçtim daha şu kodu derleyemiyorum:

[/#include <QApplication>
#include <QLabel>
int main(int argc, char *argv[])
{

QApplication app(argc, argv);

QLabel *label = new QLabel("Hello Qt!");

label->show();

return app.exec();
}
code]

QApplication ve QLabel bulamıyor... Gösterdiğimde derlenmiyor.

Bir de qtcreator'da kod yazamıyorum bu yüzden kopyala yapıştır diyorum. Benim klavyeyi qtcreator niye okumuyor acaba?

ekremsenturk

Qtcreater tam olarak nerede kurulu? Editör dışında, diğer işlemler (Dosya aç, Kaydet, v.s) çalışıyormu? Sudo ile terminal'den başlatmayı denedinmi?

Amenofis

Linux sistemlerinde öyle windows gibi kurulum dosyasını indirip next next diye kurulmaz. Adamlar o yazılım yöneticilerini boşuna yapmıyor. Sen "sudo apt-get install qtcreator" yazdığın zaman kod yazacağın editörden başlayarak sistem çekirdeğine ne kadar bağımlılık varsa tarayıp otomatikman kuruyor. Kurarken senin yaptığın gibi herşeyi aynı dizine de doldurmuyor. Çalıştırılabilir dosyalar, statik ve dinamik kütüphaneler, başlık dosyaları, ayar dosyaları vs. hepsi kendilerine ait olan yerlere kopyalanıyor.

Sen manuel kurulum yaptığın için sistem başlık dosyalarının (#include <QApplication>) nerede olduğunu bulamıyor. Ya derlerken bunların yerini göstereceksin ya da sistem değişkenlerine ekleyeceksin ( https://help.ubuntu.com/community/EnvironmentVariables ).

Tabi bütün bunları halletsen de sorunlar bitmeyecek emin ol. O yüzden internet şart. Android telefon yokmu usb tethering ile paylaşırsın bağlantıyı.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Amenofis - 24 Kasım 2014 - 21:31:28
Linux sistemlerinde öyle windows gibi kurulum dosyasını indirip next next diye kurulmaz. Adamlar o yazılım yöneticilerini boşuna yapmıyor. Sen "sudo apt-get install qtcreator" yazdığın zaman kod yazacağın editörden başlayarak sistem çekirdeğine ne kadar bağımlılık varsa tarayıp otomatikman kuruyor. Kurarken senin yaptığın gibi herşeyi aynı dizine de doldurmuyor. Çalıştırılabilir dosyalar, statik ve dinamik kütüphaneler, başlık dosyaları, ayar dosyaları vs. hepsi kendilerine ait olan yerlere kopyalanıyor.

Sen manuel kurulum yaptığın için sistem başlık dosyalarının (#include <QApplication>) nerede olduğunu bulamıyor. Ya derlerken bunların yerini göstereceksin ya da sistem değişkenlerine ekleyeceksin ( https://help.ubuntu.com/community/EnvironmentVariables ).

Tabi bütün bunları halletsen de sorunlar bitmeyecek emin ol. O yüzden internet şart. Android telefon yokmu usb tethering ile paylaşırsın bağlantıyı.

Android telefon yok akılsız telefon var onu da ubuntu okumuyor. Telefon modeli samsung gt-s5610k. Merak etme QApplication işi ve gl.h hallodu sıra "cannot find lGL" sorununu çözmemde internet gerekmiyor merak etme. Şimdi ben bu lGL hatasını nasıl çözeceğim bu ve birde keymap hatası var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2014 - 15:02:40

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 24 Kasım 2014 - 20:17:52
Qtcreater tam olarak nerede kurulu? Editör dışında, diğer işlemler (Dosya aç, Kaydet, v.s) çalışıyormu? Sudo ile terminal'den başlatmayı denedinmi?
home klasörüne kurdum ve herşeyi tam terminalle denedim klavyeyi okumuyor sudo denedim su denedim ama olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2014 - 19:39:04

Qtcreator'dan vazgeçtim en iyisi gedit ama bu sefer de kütüphaneler bulunmuyor ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten.

ekremsenturk

Qt kütüphaneleri home dizinine kurulu olduğundan bulunmuyor. "#iclude" ile tanımlanan tüm kütüphaneler, /include dizini içinde aranır.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 25 Kasım 2014 - 20:09:34
Qt kütüphaneleri home dizinine kurulu olduğundan bulunmuyor. "#iclude" ile tanımlanan tüm kütüphaneler, /include dizini içinde aranır.

Peki o zaman kütüphaneleri kopyalasam include dizine olur mu?

Amenofis

Hayır include dizininde bulunanlar başlık dosyalarıdır, yani .h uzantılı olanlar. Kütüphaneler lib dizinine koyulur genelde. Hiçbirşeyin yerini değiştirme öylece kalsın yoksa işler daha çok karışır.

Şimdi sana lazım olan kütüphane libGL.a ise derleyiciye -lGL parametresi girmen gerekir. Derleyici bunu önceden tanımlı olan yani bildiği yerlerde arar. Eğer dosya başka yerdeyse bunu -L parametresi ile belirteceksin. Misal dosyanın tam yolu şu olsun: /home/xx/abc/libGL.a

Derleyicinin dosyayı bulabilmesi için şunları vereceksin: -L/home/xx/abc -lGL    (Başlık dosyaları içinse -I kullanabilirsin, Isparta nın I'sı)

Bu derleme için gerekli olan şeydi. Bir de çalışma için gerekli olan .so uzantılı paylaşımlı kütüphane (windowstaki dll) gerek. Bunu direkt /usr/lib ya da /usr/local/lib gibi biryere kopyalayabilirsin. sudo cp .../libGL.so /usr/lib

heartsmagic

@Nurullah_RT, gördüğün üzere @Amenofis bu işte tecrübeli. Hani tecrübeli olanlardan bir şeyler öğrenmeye bakmak lazım, "Merak etme onu da yapacağım, bunu da yapacağım" dememek lazım :) Tamam, internet olmadan yapacaksın bazı şeyleri anlıyorum. O zaman da yazılanları sakince okuyup ona göre araştırma yap bari.

İnternet olmadan yapacaksan bir şeyler sana zamanında en güzel yöntemi söylemiştik hatırlıyorsan, kafeye gider, sanal makinede istediğin uygulamayı kurar, .deb paketlerini alırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Amenofis - 25 Kasım 2014 - 21:08:01
Hayır include dizininde bulunanlar başlık dosyalarıdır, yani .h uzantılı olanlar. Kütüphaneler lib dizinine koyulur genelde. Hiçbirşeyin yerini değiştirme öylece kalsın yoksa işler daha çok karışır.

Şimdi sana lazım olan kütüphane libGL.a ise derleyiciye -lGL parametresi girmen gerekir. Derleyici bunu önceden tanımlı olan yani bildiği yerlerde arar. Eğer dosya başka yerdeyse bunu -L parametresi ile belirteceksin. Misal dosyanın tam yolu şu olsun: /home/xx/abc/libGL.a

Derleyicinin dosyayı bulabilmesi için şunları vereceksin: -L/home/xx/abc -lGL    (Başlık dosyaları içinse -I kullanabilirsin, Isparta nın I'sı)

Bu derleme için gerekli olan şeydi. Bir de çalışma için gerekli olan .so uzantılı paylaşımlı kütüphane (windowstaki dll) gerek. Bunu direkt /usr/lib ya da /usr/local/lib gibi biryere kopyalayabilirsin. sudo cp .../libGL.so /usr/lib

Peki ben bu lGL'yi nereden indirebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2014 - 15:19:34

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Kasım 2014 - 01:19:44
@Nurullah_RT, gördüğün üzere @Amenofis bu işte tecrübeli. Hani tecrübeli olanlardan bir şeyler öğrenmeye bakmak lazım, "Merak etme onu da yapacağım, bunu da yapacağım" dememek lazım :) Tamam, internet olmadan yapacaksın bazı şeyleri anlıyorum. O zaman da yazılanları sakince okuyup ona göre araştırma yap bari.

İnternet olmadan yapacaksan bir şeyler sana zamanında en güzel yöntemi söylemiştik hatırlıyorsan, kafeye gider, sanal makinede istediğin uygulamayı kurar, .deb paketlerini alırsın.

Sanal makineye kurdum ama interneti oraya bağlayamadım bu yüzden halen ubuntu packages search ta arama yapıyorum.