ubuntu 14.04 nomodeset ile kurdum. Kurulum sonrası "nomodeset" parametresini...

Başlatan dogon, 16 Kasım 2014 - 10:04:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dogon

Ubunut 14.04.1 lts 'yi "nomodeset" parametresiyle kurdum. Sonrasında parametreyi kaldırdım. Açık kaynak ekran kartı sürücüsünü kullanıyorum. Ama parametresiz başlattığımda ubuntu yüklenme ekranı geliyor fakat siyah ekran oluyor. Öte yandan açık kaynak sürücüyü kullanmak istiyorum. Belki güncellesem sorun düzelir dedim ama bir türlü aradığım çözümü bulamadım. Hangi ön yükleme seçeneğini kullanmalıyım? Çözünürlük ve performans için. bilgisayar lenovo z575 ikinci ekran kartımıda kullanmak istiyorum. Ati 6650 m

furkankalkan

Grub ekranındatken shift tuşuna (sol ctrl nin üstü) basıp splash quiet yazan yeri nomodeset ile değiştirerek geçici olarak sisteminizi açabilmeniz lazım. Açtıktan sonra nomodeset parametresini Grub'a eklersiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

dogon

Ubuntu 14.04 ü kurdum açık kaynak görüntü sürücüsünü kullanıyorum iyi çalışıyor. Ancak acpi=off çekirdek başlangıç seçeneği olmadan açılmıyor. nomodeset ise görüntü sürücüsünü devre dışı bırakıyor. Ati'nin sahipli ekran kartı sürücüsünü ise kullanmak istemiyorum. Çünkü ileride sorun çıkartabilir. zaten açılışta ubuntu yüklenme ekranını göstermiyor bu bile bir sorundur. Ne yapmam gerek normal başlaması için? Her yolu denedim. Ubuntunun bir çok yerli yabancı forumundaki konuları inceledim. Çekirdek başlangıç seçeneklerini denedim ama hiçbirinden olumlu sonuç alamadım. Bir çaresi varmıdır yoksa illa atinin sahipli sürücüsünü mü kullanacağım. Onu kullanınca performans düşüklüğü olur aynı zamanda saygılar teşekkürler şimdiden. Bir sürü konu da açmak zorunda kaldım çaresizlikten çünkü acelem vardı bir öğrenciyim. Neredeyse bilgisayarı yakıyordum.

heartsmagic

Konuları birleştirelim, birden fazla konu açmana gerek yok senin de fark ettiğin üzere.

Önce şunu söyleyeyim, neden sahipli sürücülerin başarımı düşüreceğini düşünüyorsun? Aksine yükseltecektir. Açık kaynaklı sürücüler gönüllü insanların
ATI'nin sürücülerini tersine mühendislik yaparak çözüp yazdığı sürücülerdir. Elbette güzel güzel bir çok sistemde çalışır ancak bir donanım şirketinin kendi
yazdığı sürücü kadar başarım verebilir mi? Eğer özel bir sorun yoksa firmanın yazdığı sürücü elbette daha başarılı olacaktır. Önerim, eğer düzgün çalışıyorsa
sahipli sürücüleri kurup kullanman yönünde.

Yok, sorunu araştıralım diyorsan bize şu bilgiler gerekecek:
ekrankomut
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dogon

Söylediğiniz çok mantıklı. Ancak o da doğru çalışmıyor en azından ubuntuyu başlatıyor. Ancak ubuntu yazısı yüklenme ekranı çıkmıyor. Bir diğer sorun ise çift ekran kartı olan bilgisayarımın sadece işlemciye entegre olanını tanıması. İkinci ekran katımı göstermiyor. Bir de konularıma ulaşamadım o yüzden bir den çok açtım istemeyerek. Daha önce açtığım ve cevap yazılan konularımı nasıl bulacağımı bilemiyorum. Bence forumda bir eksik bu kendi açtığım konulara kolay erişebilmeliyim ki bir çözüm yolu bulunmuşmu cevap yazılmışmı görebileyim. Aksi taktirde konuyu aratarak bulmaya çalışınca başka konular,eski konular yada isim benzerliği olan başlıklar karşıma çıkıyor. Bir de son olarak acaba AMD A8 işlemci için veya ati mobility radeon 6650m için bir çekirdek başlangıç parametresi var mı? Ben o kadar araştırma yaptım bir çok konu okudum ama bulamadım. Yada bulduysamda çalışmadı sanırım. Yani Eski ubuntu 13.04 varken hiç bir parametre girmeden bilgisayar başlıyordu ancak 14.04 den sonra bozuldu. Bende eski ubuntuya döneyim dedim ama oda güncellenmiyordu nedense.

heartsmagic

Forumun eksiği değil de, senin forum tecrüben diyelim o konuya :)
Forumun üst bölümünden Profil bağlantısını takip edip, sol taraftan iletilerine ve başlıklarına ulaşabilirsin.

Ben sorunu anlayamadım. Ne olunca ne oluyor? Sahipli sürücüleri kurdun mu, kurduysan tam olarak ne oldu?
İki kartın varsa el mecbur sahipli sürücüleri deneyeceksin. Kartlar arasında geçiş o sayede oluyor. ATI+Intel mi var, yoksa ATI+ATI mi? Hoş, eğer bir önceki iletimdeki bağlantıya baksaydın bu soruyu sormama da gerek kalmayacaktı. Sen de, biz de vakit kazanacaktık.

Lütfen oradaki çıktıları buraya aktarmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.