[Çözüldü] Ubuntu Depolarında Bazı Uygulamalar Yok

Başlatan bigbang, 15 Kasım 2014 - 21:51:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

İyi akşamlar arkadaşlar. Linux Mint 17 kullanıyordum ama sonra Ubuntu 14.04.1 kurdum. Şöyle bir sorunum var. Daha önceden Ubuntu kurduğumda yazılım merkezinde Audacious programı vardı. Ama şu an yazılım merkezinde bu uygulama görünmüyor. Hatta eskiden Opera da vardı ama o da yok şimdi. Ben PPA yolu ile kurdum dediğim müzik programını ve Opera tarayıcısınıda kendi sitesinden kurdum. Ancak sorum şu; bu uygulamalar neden artık depoda yok. Yada benim bazı ayarlarımı değiştirmem gerekiyor. Şimdiden ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

heartsmagic

apt-cache policy audacious                                                                                                
Alıntı Yapaudacious:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   3.5-2
  Sürüm çizelgesi:
     3.5-2 0
        500 http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ utopic/universe amd64 Packages

Kendisi Universe deposunda. Eğer bu depo sende kapalıysa açabilirsin (Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulaması).
Opera'nın olmaması normal, depolarda yok çünkü. Elle kuracaksın söylediğin üzere. Kendisini ilk defa kurduğunda sisteme depo ekliyor, sonrasında güncellemeleri alıyorsun yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bigbang

Teşekkürler cevabın için @heartsmagic.Sayende sorunu hallettim.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

heartsmagic

Rica ederiz, etiket için de bizler teşekkür ederiz.

microanaliz

Arkadaş derdini anlatmış ama benim daha farklı bir sorum var. Her dağıtımın kendine ait özel depoları var  bunu anladık.Neden böyle  ve biz sürüme uygun depoları nerden bulacağız.
MicroAnaliz

heartsmagic

Alıntı yapılan: microanaliz - 31 Aralık 2014 - 13:02:12
... Her dağıtımın kendine ait özel depoları var  bunu anladık.Neden böyle  ve biz sürüme uygun depoları nerden bulacağız.

Kendisine ait olması gerektiği için olmasın? :) Haliyle dağıtımlar kendi içerisinde farklılık gösterirler, böyle olunca da hepsi için depolar da özel oluyor. Hani çok temel bir soru bu, paketleme sistemleri farklı, depo yönetimleri farklı vs.
Kendi dağıtımına ait sürümü de, depoyu nereden buluyorsan oradan alacaksın. Örneğin Ubuntu için Launchpad üzerindeki bir PPA'yı mı ekleyeceksin? Kendi sürümüne göre olanı seçeceksin oradan, ki seçim kısmı mevcut. Kendi sürümüne ait yoksa eklemeyeceksin. (Bazen eski sürümler de eklenebiliyor ancak tecrüben sistemdeki paketleri bozup bozmayacağına yetmiyorsa ekleme).

Konuyu kapatmayı unutmuşuz, bu soruya da cevap verdiğimiz için kapatalım.