.NET Açık Kaynak Oldu

Başlatan ubuntu90, 13 Kasım 2014 - 08:10:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntu90

gokhanyildiz

.NET eğitimi için para akıtan kişiler çıldıracak sanırım :)

freeman

Kimse niye hiç yorum yapmamış ya. Yoksa yine MS abartıyor mu? Ortada fazla önemli birşey yok mu?
:D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ersinkandemir

.NET kendi başına pek bir şey ifade ediyor mu bilmiyorum veya Python, C, C++ vs. gibi dillerle bağlanabilir bir kütüphane olacak mı bilmiyorum fakat C# ve ASP resmen cross-platform olursa o zaman tam olarak güzel bir adım diyebiliriz sanırım.
Where there's a shell, there's a way.

Ozmo

sadece merkezi açık kaynak olacak yani bazı kütüphaneler hala kapalı olacak zaten hepsini açamaz onlarda o göz yok :)

freeman

Aslında halen daha anlamış değilim olayı. .Net açık kaynak oldu diyorlar, github sayfasına girip bakıyorum System.XML var bir tek. Artık yavaş yavaş mı koyacaklar anlamadım valla. :o

Linux camiası için .Net 'in açık kaynak olması pek birşey ifade edeceğini zannetmiyorum  ben. Belki ASP.NET biraz heyecan yaratır. 

Bu arada, Microsoft bilgisayarlara Linux 'un kurulmasını zorlaştıran bir firma değil miydi? 
Şimdi birden bu nefretin biteceğini mi zannediyor?

Kafamda deli sorular. 
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Ozmo

Alıntı yapılan: xFoxMulderAslında halen daha anlamış değilim olayı. .Net açık kaynak oldu diyorlar, github sayfasına girip bakıyorum System.XML var bir tek. Artık yavaş yavaş mı koyacaklar anlamadım valla. 

Linux camiası için .Net 'in açık kaynak olması pek * bir şey ifade edeceğini zannetmiyorum  ben. Belki ASP.NET biraz heyecan yaratır. 

Bu arada, Microsoft bilgisayarlara Linux 'un kurulmasını zorlaştıran bir firma değil miydi? 
Şimdi birden bu nefretin biteceğini mi zannediyor?

Kafamda deli sorular. 
php django rails gibi yazılımlarımız var asp bizde iş yapmaz :) ayrıca bunların kafasına meteor düşmüş herhalde 

ersinkandemir

ASP.NET'in gelmesi fena olmaz. Zira biliyorsunuz bu platformda geliştirilen tüm projeler Windows sunucularda çalışmak zorunda ve sunuculardaki işletim sistemi dağılımını etkileyen bir durum. Linux sunucular Windows sunuculardan pay çalabilir belki. :)

Where there's a shell, there's a way.

nikbinliknet

Havada kâr kokusu varsa, kodlarını da açarlar merak etmeyin.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

arpia

Microsoft, bugün yazılım dünyası için oldukça kritik bir adım attı. Şirketin dünyaca ünlü yazılım çatısı (framework) .NET, artık açık kaynak ve Linux ile Mac platformlarını da destekliyor.

.NET'in bir kısmını GitHub üzerinde -MIT lisansı ile- açık kaynak hale getiren ve dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricilerin katkısını bekleyen Microsoft; kuşkusuz bu hamlesi ile daha çok yazılım geliştiriciye daha kolay ulaşarak ekosistemini büyütmeyi hedefliyor.

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/11/13/microsoft-net-open-source/

Not: Başka başlıkta işlenmiş aynı konu ama ne yazık ki açtıktan sonra fark ettim. Aramada bulamamıştım, kusura bakmayın.

ersoystars

Microsoft, bugün yazılım dünyası için oldukça kritik bir adım attı. Şirketin dünyaca ünlü yazılım çatısı (framework) .NET, artık açık kaynak ve Linux ile Mac platformlarını da destekliyor.

.NET'in bir kısmını GitHub üzerinde -MIT lisansı ile- açık kaynak hale getiren ve dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricilerin katkısını bekleyen Microsoft; kuşkusuz bu hamlesi ile daha çok yazılım geliştiriciye daha kolay ulaşarak ekosistemini büyütmeyi hedefliyor.

12 yıl önce yayınlanan .NET'in açık kaynak olması haricindeki bir diğer önemli gelişme ise bağımsız geliştiriciler, öğrenciler ve küçük şirketler için ücretsiz olarak sunulmaya başlanan Visual Studio 2013'de artık Linux ve Mac üzerinde de .NET ile geliştirme yapılabilmesi.

Bunun dışında Microsoft'un Linux ve Mac destekleri haricinde uzun vadede Linux, iOS ve Android uygulaması geliştirmek isteyenlere de kapılarını açacağını açıklaması oldukça dikkat çekici. Ayrıca yazılım geliştiricilerin belirli limitler doğrultusunda şirketin bulut bilişim ürünü Microsoft Azure'u da kullanması ücretsiz olacak.

GitHub üzerinde kod ve tasarım dokümanlarını da açacağını açıklayan Microsoft, geliştiricilerin katıkısını beklediğini üstüne basa basa vurguluyor. Bu arada şimdilik .NET'in belirli bölümlerini açık kaynak hale getiren Microsoft'un zaman içinde bu geçişi devam ettireceğini de belirtelim. Ayrıca Şirketin .NET'in 2015 yılında yayına girecek yeni versiyonu için yaptığı geliştirmeler de GitHub üzerinden takip edilebilecek.

Microsoft'un yeni vizyonu: yazılım geliştiricilere yakın olmak
Bugün açıkladığı tüm bu gelişmelerle beraber henüz tamamlanmamış bir süreci tarif eden Microsoft, hem Linux ve Mac destekleri hem mobil açılımı hem de uzun vadedeki ücretsiz araç ile ürünleriyle adeta yeni bir vizyon ortaya koyuyor. Özetle bugüne kadar ağırlıklı olarak Microsoft platformları için, Microsoft platformları üzerinde yazılım geliştirebildiğiniz .NET artık açık kaynak ve yavaş yavaş da platform bağımsız hale geliyor.

Şirketin halihazırdaki komünitesi için oldukça önemli ve olumlu olan bu gelişmeler, bakalım Microsoft yapısı içinde yer almayan geliştiricileri nasıl etkileyecek. Son olarak; Microsoft'un çok daha fazla yazılım geliştiriciye ulaşmayı amaçlayarak imza attığı tüm bu yenilikler sonrası biz de yazımızı şirketin eski CEO'su Steve Ballmer'ın o meşhur deyişiyle bitirelim: "developers, developers, developers, developers, developers..."

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/11/13/microsoft-net-open-source/
Fuuis

heartsmagic

Başlıkları birleştirelim yine :)
Gerçi konunun bu bölümde durması yanlış, bir süre sonra sular durulunca Yazılım bölümüne alabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersoystars

Ben yazılım kısmına yazmıştım üstat :)

Edit: pardon konu birleştirilmiş :)
Fuuis

heartsmagic

Onu söylemek istiyorum ben de esasında, o bölüm daha doğru gibi. Bu bölüm Ubuntu ile ilgili haberler için oluyor genelde. Gerçi bir süre sonra bölümleri tekrar elden geçirmeyi planlıyoruz. Kalsın böylece olmazsa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Bağlantı olarak verilen sayfayı tam okuduysanız, Netframework Windows için olacak ve geliştirilen kaynak kodlar açıklanacak yazıyor. Bunun nedeni de açıklanmaya çalışılmış. Ve şimdilik sınırlı olarak belirli bileşenlerin kaynak kodları açılacak deniyor. Net'in Linux ve Mac için olan alternatif'leri uzun zamandan beri var.

Portable.Net
Mono
Yeni olarak da Xamarin (Mono'dan kopma)

Xamarin web sitesine bir bakarsanız (Linux sürümü yok) tüm dünya'dan çok sayıda ülkeden 405 bin kişi den oluşan geliştiricilerinin olduğu belirtiliyor. Microsoft'un toplam çalışanları 100 bin kişi etmiyor. Microsoft son yıllarda tasarrufa gidiyor.

Asp.Net için de kısa bir şeyler yazayım. Mono ile birlikte Linux'ta kullanılabiliyor. Yazılım Merkezi'nde mevcut. Asp.net bir programlama dili değil. Netframwork veya Mono'nun ".Net'e internet'in kapısını açan" bir bileşeni. Html, Css, Javascrit çalıştırabilen bir alt yapı. Bunlar Asp.net olmadan da çalışıyorlar. Ek olarak C# ve VB.Net'in te web geliştirmede kullanılabilmesini sağlıyor.

Visual Studio'nun Linux'taki muadili'nin adı da Monodevelop. Ortada bizim (Linux kullanıcıları) için yeni bir şey yok.

Microsoft tasarrufa gidiyor ve gözü de bir maddi karşılık beklemeden, öğrenme amacıyla projelere katılabilecek sayısız bilişim okuyanlarında.

Neden MIT Lisansını seçtiklerini de, MIT Lisans şartlarını okuyup, bir incelemek gerekir.