[Çözüldü] Açılışta Ekran Mozaikleşme Sorunu

Başlatan -DıLgEş-, 10 Kasım 2014 - 14:39:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Arkadaşlar Ubunt 14.10 kullanıyorum ve açılışta 3-4 saniyeleğine ekran mozaikleşiyor... Sizce bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir...

lspci

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Graphics Port 0)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 1)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)

xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 509mm x 286mm
   1920x1080      60.0*+
   1600x1200      60.0 
   1680x1050      60.0 
   1400x1050      60.0 
   1280x1024      75.0     60.0 
   1440x900       59.9 
   1280x960       60.0 
   1152x864       75.0 
   1024x768       75.1     70.1     60.0 
   832x624        74.6 
   800x600        72.2     75.0     60.3     56.2 
   640x480        75.0     72.8     66.7     60.0 
   720x400        70.1 

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CEDAR
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

RAM 2GB
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

heartsmagic

Açılış dediğimiz giriş yöneticisine kadar olan yer mi yoksa ondan sonrası mı?
Bu sisteme ATI sürücüleri kurup denemiş miydin? Şu an kurulu görünmüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2014 - 16:18:56
Açılış dediğimiz giriş yöneticisine kadar olan yer mi yoksa ondan sonrası mı?

Kullanıcı şifresini girdikten sonra ekran mozaikleşiyor...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2014 - 16:18:56

-DıLgEş-

Hayır, ATI sürücülerini kurup denememiştim aslında...

if

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: if - 12 Kasım 2014 - 16:39:45
Bu mozaikleşme kalıcı mı?

Evet 14.04 te de giriş yaparken mozaikleşiyordu 14.10 da da aynı öyle oluyor.

if

Onu sormak istemedim. Ekran mozaikleşiyor ama masaüstüne ulaşınca mozaikleşme gidiyor mu?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: if - 13 Kasım 2014 - 14:01:51
Onu sormak istemedim. Ekran mozaikleşiyor ama masaüstüne ulaşınca mozaikleşme gidiyor mu?
Evet 3-4 saniyeliğine maozaikleşiyor ama sonradan da ara ara mozaikleşme yeniden geliyor ubuntuyu kullanırken.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 12 Kasım 2014 - 06:21:13
Hayır, ATI sürücülerini kurup denememiştim aslında...

Deneyip sonucu görebilirsin.

-DıLgEş-

@heartsmagic fglrx'in tar.gz biçimini buldum ama yükleyemedim bir el atsan.

heartsmagic

Depo diyeceğim ama sende internet yok sanırım. Bu internet olmama sorununu açtığın her başlıkta dile getirirsen güzel olur, yoksa vakit kaybedilir. 
ATI bölümünde sürücünün nasıl elle kurulacağı yazıyor, fakat öncesinde kurman gereken ek paketler olacaktır. 

-DıLgEş-

Yok aslında depoda varsa internet cafeden indirebilirim. İndirdiğim dosyada run uzantılı dosyayı çalıştırdım SuSe paketlerini seçtim kurulum yaptı ama daha sonra txt dosyasında bir komut verdi işe yaramadı şimdi o klasördeki install adı geçen sh dosyalarını yüklüyorum ama olmuyor error da vermiyor.

heartsmagic

Forumdaki anlatımı takip et lütfen. SUSE falan olmamalı olayın içinde.

-DıLgEş-

@heartsmagic Abi ben simdi amdcccle açarken böyle bir hata alıyorum.

Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı. Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor.

Lütfen AMD donanımınıza uygun AMD sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın.

heartsmagic

aticonfig komutunu kullandın mı?
Kurulum nasıl gitti, çıktılar ne alemdeydi?

-DıLgEş-

Çıktılar hata vermedi doğru dürüst yüklendi ama o hatayı alıyorum, aticonfig çıktısında uzunca bir yazı nasıl kullanacağım yazıyor 7. Maddede yüklemeden bahsediyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2014 - 12:12:04

Abi bir kaç çıktı vereyim...
aticonfig --list-adapters

* 0. 01:00.0 AMD Mobility Radeon HD 5000 Series

* - Default adapter

aticonfig 5. Madde

5.Multiple display adapters.
         List adapters :    aticonfig --list-adapters
         Init 0 and 2    :     aticonfig --adapter=0,2 --initial
         Init all             :     aticonfig --adapter=all --initial
         MultiView      :      aticonfig --xinerama=on

heartsmagic

sudo aticonfig --adapter=all --initial
dediğinde ne diyor?

-DıLgEş-

Abi tamam fglrx'i kurdum amdcccle düzgün çalıştırdım şu ana kadar ekran mozaikleşmedi...

if