Windows'a yakın dağıtım var mı?

Başlatan intikal_turkey, 31 Ekim 2014 - 23:18:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

intikal_turkey

Arkadaşlar  ben windowstan  ubuntuya geçeceğim wm ware  ile kullanmaya çabalıyorum lakin bunun da  değişik versiyonları bulunmakta sanırım. ben içine dreamweaver ,photoshop , web tasarım araçları kurabileceyim  bi türünü önerebilirmisiniz. ilk başta zorlamayacak bi srüm  pc özelliklerim  ise  4 çekirdek ve 4 gb ram  1 gb ekran kartım bulunmakta.  ubuntu 14.10 sürümünü kurdum sorunlarını çözdüm lakin  araçlardan bişeyler indiriken kasıyor wm ware ilw kullandıgımdan olsa gere görüntüde donmalar oluyor v.s v.s sizden bi öneri alabilirmiyim win e yakın sürümü varmıdır acemiliyimi atabileceyim ?  şimdiden teşekkür ederim

heartsmagic

Windows'a yakın sürüm arıyorsan hiç kurup kullanma. Bunu da tepki olarak söylemiyorum, normal bir öneri olarak söylüyorum. Linux dağıtımlarına geçtiğinde mecbur kalmadığın sürece Windows tarafına kaymayacaksın ki anlamı olsun. Öteki türlü Linux'u Windows'a benzetmeye çalışacaksan geçmemek daha makul.

Özellikle ihtiyacın olan uygulamalar varsa onların Linux tarafındaki muadillerini bulup bakınabilirsin.
Linux'a geçme sebebin nedir?

14.10 en güncel sürüm, sanal makinede kullandığın sürece bazı başarım eksikleri olacaktır. Adı üzerinde sanal makine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Ubuntu kurulum Dvd'si aynı zamanda LifeCD olarakta çalışıyor. (DVD'den Bilgisayarı başlatabilirisin) Bir süre o şekilde kullan/dene ve sonra kendin bir fiikir edindiğinde, ne istediğine bir karar verirsin. (Usb bellek'ten de aynı şekilde deneyebilirsin)

intikal_turkey

Linux e windows tan sıyrılmak için geçiyorum. Yakın dememin sebebi alışma süreci. Ki çoğu özelliklerini öğrendim bu sürümden evvel kali kurdum ona kurduğum programları bile kurmama izin vermedi. Ayrıca bu programların bulunduğu menü dahi dönüyor bisey kudurmadı. Buna istinaden başka bi sürüm arayışı içine geçtim. Yoksa dediginiz makul ama lınux konusunda istikrarlıyim kullanmak istiyorum.

-DıLgEş-

Diyelim ki, windows arayüzü gibi bi dağıtım buldun. Yükledin ama yinede windows programlarını açamayacaksın. O programların linux versiyonlarını bulup yükleyeceksin.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

mozhan

Makinan hakkında bilgim yok ama openSuse  Kde masaüstünü deneyebilirsin Yast windows taki denetim masasına benziyor ayrıca program yüklemek için de internetten 1 tıkla indirebilip kurabileceğin bi paket sistemi var kullanışlı olacaktır senin için diye düşünüyorum. Kde de zaten görünüm olarak windowsa benzer başlat çubuğu ve alt panel kısmı tabi çok daha gelişmiş ve mükemmel masaüstü efektleri sunan bi masaüstü. Araştırıp göz atmanı tavsiye ederim
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

iskenderoguz

Eğer görünüm olarak benzerini arıyorsan zorin'e bakmalısın.

intikal_turkey

Arkadaşlar çok teşekkür ederim  görüşleriniz için .  Windows a benzer derken kullanım bakımından ama görsel yada ara yüz değil. zaten windows  tan sıyrılmak için  linüx  e geçiyorum ayrıca  yeniyim az çok kali kurdum onda  istediğim programları kurabildim lakin  ubuntuyu tavsiye üzerine kurdum son sürümünü. Yani  yeni bi kullanıcı için öneriniz olarak sordum makineme  gelince arkadaşlar makinimden yana sıkıntım yok sağlam wm ware ile kullanacagım zaten pcme kurmadan evvel 1  ay kadar sonra kurulum yapıp yoluma devam edeceyim. web yazılım  araçları için  ise şu şekilde düşündüm uygun olanaları bulamaz isem ubuntuyuda sanallaştırıp içine win kurarım diye  düşünüyorum ama  bilemedim..

waroi

Kardeş Windows'tan kurtulmak istiyorum diyorsan kur dene, illaki farklılıklar var, Windows'a yakın olmaz hiç bir dağıtım. Ayrıca bir birinden de çok faklı değiller kullanım olarak bütün dağıtımlar(programlar, ayarlar, dosya yapısı v.s) bir birine benzerdir. Yani o iyi bu kötü ayırmaya gerek yok. Burada önemli olan senin farklı şeyler denemeye ne kadar hazır olduğundur. Eğer buna hazırsan inanki geri dönmek istemeyeceğin bir yola gireceksin. Ama daha ilk zorlukta Windows'u açıp işini orda halledersen bu kutunun içinde ne olduğunu asla öğrenemeyeceksin. Tercih senin kırmızı hap mı, mavi mi? ;)

intikal_turkey

Mavi olanı alayım şuan zaten onun içinden yazıyorum sanal olarak daimi şekilde kullanıyorum u zman ubutun 14.10  ile devam ediyorum ama  bu yazılım merkezi sürekli donuyor ayar etti beni :)

begurkan

Linux'a geçmeden önce internette araştırma yapmıştım ve bazı yorumcular, Windows'tan Linux'a geçişte uyum açısından Linux Mint KDE'yi öneriyorlardı. Kısa bir süre ben de kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım. Eğer Ubuntu seni tatmin etmiyorsa ve Windows'a geri dönmek istemiyorsan bir seçenek olabilir diye düşünüyorum.

iceboy

Linux'a geçmek gönül işidir,ve bu işte her gönül işi gibi sancılı olacaktır zaman zaman.

Photoshop vb programları profesyonel olarak mı kullanıyorsunuz bilmiyorum. Ama illa da ''geçmek'' zorunda değilsiniz ilk aşamada.

Windowsunuzu kurun,yanına da ubuntuyu kurun.(Aynı anda aynı makinada hem windows hemde linux kurulup sorunsuzca kullanılabilir)

Photoshop'unuzu windows'a kurun,sonra ubuntuya geçin gimp kurun.

Photoshop'ta yapabildiğiniz şeyleri ubuntuda yapabiliyormusunuz bir bakın,ihtiyacı karşılıyor mu sizin açınızdan.Belli bir zaman sonra baktınız oluyor windowsu tamamen silersiniz.

Ama bir gün kalkıp pat diye windowsu silip linux kurmak çoğu zaman kötü sonuçlanır.

Ubuntuda ısrar etmemin sebebi ise en yaygın dağıtım olması.Kaynak bol,Türkçe forum mevcut ve en önemlisi AKTİF.

Sorununuz olursa çabuk geri dönüş alırsınız,aksi zaten bezdirir insanı.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

burak öztürk

Ubuntu en iyi Türkçe konuşan. İhtiyaç olan bu programların muadillerini araştırmak gerek..
Örneğin gimp harika bir fotoğraf işleyici.

Windowsu kaldirmaniza gerek yok her ikisini de aynı bilgisayar üzerinde kullanabilirsiniz..
Forumda bunun için güzel belgeler var.

heartsmagic

Eğer şu aşamada soruna cevap aldıysan bence artık başlığı kapatalım zira dallanıp budaklanır bu konu.
Sanal makine içindeki sorunların içinse ayrıca başlık açabilirsin. Örneğin yazılım merkezi donuyor demişsin. Mümkünse sistemi güzelce güncelle ve hangi aşamada, ne yaparken donuyor lütfen yeni açacağım başlıkta bilgi ver.

Hoş, sanal makine sorunları için ne kadar uğraşabiliriz bilemiyorum. Kendilerine has sorunları beraberinde getirebiliyorlar ara ara. Fakat mesele Ubuntu ile ilgiliyse bakmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sozer51

ubuntu kullan rahat et
2 yıldır her çıkan dağıtımı yükledim, denedim
en beğendiğim voyager 14.04.2
fakat en stabil ve rahat çalıştığım ubuntu 14.04.1 oldu
ubuntu 14.10 da ekran kartım çekirdek uyumsuzluğu yapınca
14.04.1 de kaldım

ubuntu kullan derim

m.nisanci

Alıntı yapılan: intikal_turkey - 31 Ekim 2014 - 23:18:39
Arkadaşlar  ben windowstan  ubuntuya geçeceğim wm ware  ile kullanmaya çabalıyorum lakin bunun da  değişik versiyonları bulunmakta sanırım. ben içine dreamweaver ,photoshop , web tasarım araçları kurabileceyim  bi türünü önerebilirmisiniz. ilk başta zorlamayacak bi srüm  pc özelliklerim  ise  4 çekirdek ve 4 gb ram  1 gb ekran kartım bulunmakta.  ubuntu 14.10 sürümünü kurdum sorunlarını çözdüm lakin  araçlardan bişeyler indiriken kasıyor wm ware ilw kullandıgımdan olsa gere görüntüde donmalar oluyor v.s v.s sizden bi öneri alabilirmiyim win e yakın sürümü varmıdır acemiliyimi atabileceyim ?  şimdiden teşekkür ederim

Dostum bende windowstan ubuntuya geçenlerdenim. ama öncesinde pardus maceralarım oldu fakat sistemin kararsızlığı beni deli etti bu yüzden ubuntu dedim. Sana şu kadarını söyleyim windows kadar gereksiz bir yazılım yok. haksız rekabet ortamında linux bu denli gelişiyor. bir zamanlar milletin nokia telefon merakı gibi. kullanımı kolay basit diye herkes tercih ediyor du şimdi ne oldu. güüüüümmmmm. işte windowsta yakın gelecekte güüümmmmm. benim elim artık hiç windowsa gitmiyor. hatta grupta ubuntuyu başa aldım. belki yakında tamamen windowsu gömmeyi düşünüyorum. üretilen her yazılım, her oyun yada kurumsal yazılımlar yapılırken hem windows hem de linux ortamında stabil çalışan sürüm üretilse hiç kimse windows kullanmaz bundan emin ol. dünyada kullanılan büyük çaplı serverlar, databaseler hatta hergün yüzlerce tıkladığın internet sitelerinin neredeyse %80'inden fazlası linux ortamlarda çalışan sistemlerdir. Sana en basit bir örnek daha windowsta bulunan hesap makinası hoşuna gitsede gitmesede mecbur seve seve kullanacaksın. ama linux ortamında hiçte sorun değil. root yetkisini al sil yenisini yükle istersen hiç yükleme. işte özgürlük bu.

feritarslan

CloneZilla