[Çözüldü] MS Office 2010 programını varsayılan program yapma.

Başlatan iskendermusaoglu, 07 Kasım 2014 - 18:17:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iskendermusaoglu

Merhabalar, Ubuntu 14.10'a Playonlinux ile Ms Office 2010 kurdum. MS Ofisi varsayılan ofis programı olarak kullanmak istiyorum. Yani flaşda olsun ya da herhangi bir yerde olsun word dosyasının tıklanınca Ms ofis ile açılmasını istiyorum. Bunu yapmayı bilenler varsa, bilgilendirirlerse sevinirim. Tezimden dolayı Ms ofise mecburum:((

b.ilker

Sorunuza cevap olmayacak ama Kingsoft office, microsoft office'in aynisi GİBİ. ms officete yaptiklarinizin neredeyse tamamini kingsoft office'te yapmak mumkun, bu da ms office kullanicilari icin kolaylik sagliyor. Bi deneyin derim ben. Ben uzun suredir kullaniyorum ve libreoffice ya da abiword gibi programlarda yasadigim grafiksel sorunlari hic yasamadim.

Sorunuza gelirsek, ozelliklerden varsayilan programi secmek istiyorsaniz ve burada ms office gorunmuyorsa .desktop dosyasi olusturmanizi tavsiye ederim. Daha sonra secimde programiniz gorunecektir. Wine kullanirken varsayilan yapmak istedigim programlari bu sekilde seciyordum.

Yine de daha tecrubeli üyelerin cevaplarini da bekleyin. cok daha kolay bi yontem de sunabilirler.

iskendermusaoglu

Merhabalar, cevap için teşekkürler. Türk dilinde doktora yaptığım için transkripsiyon harflerine ihtiyacım var. Bunun için uyumlu tek kelime işlemci maalesef Ms Office. WPS ofisi denedim; ancak bu harfler nedeniyle olmadı. Libre ofis için Pardus'un geliştiricileri ile görüştüm, ilgili yerlere mail attım bazı harflere kısayol tuşu atamak için küçük bir uygulama yazabilir misiniz diye. Maalesef bir şey çıkmadı. Gerçi mac kullanıyorum ve mac için Ms ofis 2013'le yazıyorum tezi ancak kütüphane için evde küçük bir bilgisayar var, onda da ubuntu yüklü. Onun için Ms ofise ihtiyacım var.  Durum bu. Keşke sorunum çözülse ne iyi olacak...

heartsmagic

http://askubuntu.com/questions/147225/how-to-set-ms-word-2010-as-default-application-for-all-docx-and-other-types
PlayOnLinux için kolay bir yöntem var mı diye bakındım, ilk ve kabul edilen cevaptaki seçenekler sende yok mu? Denedin mi?

Alıntı YapPlayOnLinux options -> File associations (.docx -> Microsoft Word 2010) You need to enter separately each file type (xls,xlsx,dox,docx) and to associate it with the corresponding office program.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iskendermusaoglu

Cevap için teşekkürler, ben de çok araştırma yaptım ancak Linux'ta çok iyi değilim. Belki çok basit bir çözümü var ama benim için zor görünüyor. Linkteki çözümü anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım ama olmadı. Deneme yanılma yöntemine devam demek k. Sorunu çözersem yazarım. Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2014 - 11:40:32

Sorunu çözdüm, hemen anlatayım.
1. Ofisi kurduktan sonra Playonlinux'u açalım.
2. Ayarlardan / Dosya ilişkilendirmesini seçelim.
3. Dosya ilişkilendirilmesi açıldıktan sonra sol alttaki yeni butonuna basalım.
4. Açılan pencereye açmak istediğimiz dosya uzantılarının adını yazalım. Mesela word için doc, docx; exel için xls, xlsx gibi. yalnız her birini ayrı ayrı yazacağız.
5. Örneğin Word için docx yazdık. Bu dosya ilişkilendirilmesi penceresine eklenecek sonra hemen alttaki kutucuğa basıp bunu word 2010 programı ile ilişkilendireceğiz.
6. Diğer uzantıları da teker teker yazıp ilgili ofis programları ile ilişkilendirip kaydedeceğiz.
7. Sonra bir word dosyası seçip özellikler deiyeceğiz. ordan birlikte aç kısmından playonlinux'u seçeceğiz, varsayılan olarak atayınca artık bütün word dosyalarını Ms ofis 2010 açacak. Diğer uzantılar içinde aynı şeyi teker teker yapmak lazım.

İlginiz ve alakanız için teşekkürler.

b.ilker

Merhaba

Sorun madem ki çözüldü, buradaki gibi etiketleyebilir miyiz?