Pisi Linux 1.1 KDE Sizlerle

Başlatan waroi, 05 Kasım 2014 - 19:47:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

waroi

Pisi Linux 1.1 Duyuru
          Pisi Linux, 1.0 sonrası hızla çalışmalarını sürdürdü ve ikinci kararlı sürümümüz 1.1'e ulaştık. Yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bu sürüm; güçlü, kararlı, kullanımı rahat, güvenli ve bir o kadar da hızlı. Donanımlara zarar vermeyen yapısıyla sisteminizin gücünü güvenli bir şekilde sonuna kadar kullanır. Ayrıca bu sürüm, birçok yeniliği de beraberinde bizlere sundu.

Yeniliklerden bazıları:
Linux Kernel : 3.17.1
KDE            : 4.14.2
Mate           : 1.8.0
Firefox         : 32.03
LibreOffice   : 4.3.2.2
GIMP          : 2.8.10
Calligra        : 2.8.5
Clementine  : 1.2.3
Qt               : 4.8.6
glibc            : 2.20
binutils        : 2.24
coreutils      : 8.22
Neyi nasıl yaparım gibi sorularınızı Pisi Linux Forum'da dile getirip destek alabilirsiniz, Pisi Linux nedir ne işe yarar gibi soruların cevabı Pisi Wiki'de, Hata bildirimlerinizi de Hata Takip aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.
Buradan indirebilirsiniz

Güvenle kullanmanız dileğiyle...

Anka-Team

heartsmagic

Şu "donanımlara zarar vermeyen yapısıyla" ifadesine her seferinde takılıyorum :)
Hayırlı olsun diyeyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Kasım 2014 - 17:57:48
Şu "donanımlara zarar vermeyen yapısıyla" ifadesine her seferinde takılıyorum :)
Aynı düşünceyi paylaşıyorum.

Pisi-Tr internet sayfasını kafam almadı.  :o Yarım yamalak Türkçe kullanılmış.  :-\ Zaten dağıtım ismi çok ilginç .  :) Neden Pisi var mı acaba bir açıklaması ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nikbinliknet

"Pisi" kelimesinin kullanılmasının sebebi paketleme isminin .pisi olmasından kaynaklı değil mi? Pardus pisi tabanlı doya paketlemesi kullanıyordu. Pardus projesini askıya alıp Debian yapan, sıfırdan bağımsız bir işletim sisteminden vazgeçen ULAKBİM yüzüden, PArdus geliştiricileri arasında bir sürü tartışma dönmüştü. Bu tartışmaların içinde olan bir kısım geliştirici Pardus'un temel paketleme sistemi .pisi'yle yola devam etmişti. Ubuntu .deb kullanıyor örneğin, yani debian tabanlı biliyorsunuz.

PisiLinux, Truva gibi bu topraklardan çıkma bir işletim sistemimiz. Temeli başka bir işletim sisteminden olmayan, bağımsız (Independent)  olarak da aktif olan tek yerli işletim sistemimiz diye biliyorum.

Fırsat olmadı ama mutlaka ben de kullanacağım.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

waroi

Pisi paket sisteminde gelen isimdir kısacası, tanıtım için kullanılarn cümleler konusunda haklısınız Pardus'dan beri gelen tanıtımlar daşiecek yakında, site de öyle şu an karışık görünüyor, şahsen site için çalışmalara başladım zaten bu ara, yeni tasarım yeni sunum cümleleri ve görsellerle yaptığımız işi desteklememiz gerektiğinin farkındayız ve bu işlere yoğunlaşacağız. Eleştirileriniz için çok teşekkür ederim. ;)

Çepni Savaşçısı

Pisi son hafta distrowatchta 4.sıraya kadar gelmiş, http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1 ubuntuyu geçmesi çok büyük başarı tebrikler waroi. Umarım başarılarınızın devamı gelir ve halkımızda artık bizden içerikler taşıyan pisiye daha çok değer verir, ubuntuya destek verenlerin bir kısmı pisiye destek verse bile pisi şu ana kadar uçuşa geçmişti. Umarım insanlar bize göre üretilmiş bir sistemi daha çok benimser, daha çok destek verir.

meda

Alıntı yapılan: Çepni Savaşçısı - 11 Kasım 2014 - 13:18:16
Umarım insanlar bize göre üretilmiş bir sistemi daha çok benimser, daha çok destek verir.
Doğru diyorsunuz tam size göre: yarım yamalak Türkçe konuşan sizlere göre. İnternet siteleri bile yarım yamalak Türkçe. :) Eh olsun o kadar sakın demeyin dilimiz bizi biz yapar.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

Son bir hafta içinde Pisi Linux'un Distrowatch'daki sayfasına tıklayanların sayısı Ubuntu'nun sayfasına tıklayanların sayısından fazla imiş. Fakat genel tıklama sıralamasında Pisi Linux'un adı geçmiyor. Eğer Distrowatch'daki tıklama sayıları Pisi Linux için başarı kriteri sayılacaksa, yanlış bir parametre seçmiş olursunuz. Dağıtımı herkesin kurup kullanabileceği ve işini rahatça görebileceği şekilde inşa edebildiyseniz Distrowatch'da adının geçip geçmemesinin önemi yok. Bu bağlamda, Pisi Linux'un bahsettiğim gereklikleri taşıdığını düşündüğünüz için "... bizden içerikler taşıyan ..." ve "... bize göre üretilmiş ..." ifadelerini kullandığınızı sanıyorum @Çepni Savaşçısı. O yüzden sormam gerek, nedir Pisi Linux'da "bizden içerikler taşıyan" ve "bize göre üretilmiş" olan da diğer dağıtımlarda olmayan?

Çepni Savaşçısı

Alıntı yapılan: meda - 11 Kasım 2014 - 13:34:31
Alıntı yapılan: Çepni Savaşçısı - 11 Kasım 2014 - 13:18:16
Umarım insanlar bize göre üretilmiş bir sistemi daha çok benimser, daha çok destek verir.
Doğru diyorsunuz tam size göre: yarım yamalak Türkçe konuşan sizlere göre. İnternet siteleri bile yarım yamalak Türkçe. :) Eh olsun o kadar sakın demeyin dilimiz bizi biz yapar.
Sizin gibiler yüzünden ülke bu halde. Kendinizi ezik hissetmeye alıştırılmışsınız. Bizden bir şey olmaz demeye alıştırılmışsınız. Teknolojiyi dışardan almaya, bizim ürettiğimiz sakattır demeye alıştırılmışsınız. Gözünüze soka soka alıştırmışlar bunu size. Hazır yemeye alıştırılmışsınız. Şimdi sen var ya, bu psikolojiyle kendine ve topluma zarar verirsin. Git sık kafana sadece kendine zararın olsun..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2014 - 13:41:34

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2014 - 13:36:47
Son bir hafta içinde Pisi Linux'un Distrowatch'daki sayfasına tıklayanların sayısı Ubuntu'nun sayfasına tıklayanların sayısından fazla imiş. Fakat genel tıklama sıralamasında Pisi Linux'un adı geçmiyor. Eğer Distrowatch'daki tıklama sayıları Pisi Linux için başarı kriteri sayılacaksa, yanlış bir parametre seçmiş olursunuz. Dağıtımı herkesin kurup kullanabileceği ve işini rahatça görebileceği şekilde inşa edebildiyseniz Distrowatch'da adının geçip geçmemesinin önemi yok. Bu bağlamda, Pisi Linux'un bahsettiğim gereklikleri taşıdığını düşündüğünüz için "... bizden içerikler taşıyan ..." ve "... bize göre üretilmiş ..." ifadelerini kullandığınızı sanıyorum @Çepni Savaşçısı. O yüzden sormam gerek, nedir Pisi Linux'da "bizden içerikler taşıyan" ve "bize göre üretilmiş" olan da diğer dağıtımlarda olmayan?
Merhaba if. Neden pisilinuxu ben üretmişim gibi davranıyorsunuz. Son kullanıcı olamam mı?

if

Arkadaşlar, lütfen tartışayı hakarete, kin ve nefret içeren ifadelere vardırmayalım.

Çepni Savaşçısı

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2014 - 13:42:08
Arkadaşlar, lütfen tartışayı hakarete, kin ve nefret içeren ifadelere vardırmayalım.
Haklısınız bu konuda. Birbirimize olan saygıyı korumamız lazım.Lakin öyle bir hale gelmişizki sanki sahipleri biziz cebimize para giriyor. Her insana sonsuz saygım ve sevgim vardır doktor olacak bir insan olarak. Lakin kendini zeki zannedip, çocukça laf vuranlara içlerindeki ezikliği göstermek istedim. Birbirimize karşı daha saygılı olmalıyız, fikirlerimize karşı saygılı olmalıyız. Yoksa karşıdakinden saygı beklememek lazım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2014 - 13:53:47

Açık kaynak bir sistemle ilgili gayet normal konuşurken bu hakareti haketmedim sadece, kimse haketmez. Ben yazımda ubuntuyu kötülemedim, bilgisayarımda ubuntu da kuruludur. Sadece ülkemiz temelli açık kaynak bir dağıtıma destek olalım dedim. Bunu dediğimde sanki düşmanca bir hamle yapmışım gibi algılamaya gerek yok. Ben pisilinux geliştiricisi değilim, pisilinuxla bir ilgim yokken bunların söylenmesi çok saçma. Son kullanıcıların sistemlerle ilgili yorum yapma hakkı yok mu? bu hak sadece size mi ait, meda ve onun gibi düşünenler? Ben sadece bunu soruyorum ve sizi duygularınızla başbaşa bırakıyorum. Arada bir düşünün biz ne hale getirildik diye..

if

Alıntı yapılan: Çepni Savaşçısı - 11 Kasım 2014 - 13:39:43
Merhaba if. Neden pisilinuxu ben üretmişim gibi davranıyorsunuz. Son kullanıcı olamam mı?

Merhaba @Çepni Savaşçısı. Pisi Linux'u sizin geliştirdiğinizi düşündüğüm için sormadım o soruyu. Pisi Linux hakkında görüş bildirdiğinize göre kullanmış olduğunuzu düşündüğüm için sordum. Geliştirici ya da son kullanıcı olmanızın sorumu yanıtlamanız için bir fark yratamaması gerek.

Ben Ubuntu'nun geniş ekranlı bilgisayarlar ve klavyeyi sık kullanan kullanıcılar için uygun bir dağıtım olduğuna dair bir yorum yapsam ve siz de bana Ubuntu'yu bahsettiğim bilgisayar türü ve kullanıcılar için uygun yapanın ne olduğunu sorsanız, size Unity'nin ekranın solunda bulunmasının ve global seçkenin kullanılmasının ekranı dikey olarak kısıtlamadığını ve Unity ve HUD'a atanan kısa yolların klavye üzerinde çalışmayı kolaylaştırdığı şeklinde bir cevap verirdim. Aynen bunun gibi ben de sizden, bir Pisi Linux kullanıcısından, Pisi Linux'u "bizden içerikler taşıyan" ve "bize göre üretilmiş" yapanın ne olduğunu sordum.

meda

@Çepni Savaşçısı tartışmaya geldiğin çok açık; nitekim ileti sayında bu durumu destekler nitelikte.  8)

Ezik olmak ne demek ya :) Amerika kültüründen esintiler sanırım.
Alıntı yapılan: Çepni Savaşçısı - 11 Kasım 2014 - 13:48:29
Haklısınız bu konuda. Birbirimize olan saygıyı korumamız lazım.Lakin öyle bir hale gelmişizki sanki sahipleri biziz cebimize para giriyor. Her insana sonsuz saygım ve sevgim vardır doktor olacak bir insan olarak. Lakin kendini zeki zannedip, çocukça laf vuranlara içlerindeki ezikliği göstermek istedim. Birbirimize karşı daha saygılı olmalıyız, fikirlerimize karşı saygılı olmalıyız. Yoksa karşıdakinden saygı beklememek lazım.

Açık kaynak bir sistemle ilgili gayet normal konuşurken bu hakareti haketmedim sadece, kimse haketmez. Ben yazımda ubuntuyu kötülemedim, bilgisayarımda ubuntu da kuruludur. Sadece ülkemiz temelli açık kaynak bir dağıtıma destek olalım dedim. Bunu dediğimde sanki düşmanca bir hamle yapmışım gibi algılamaya gerek yok. Ben pisilinux geliştiricisi değilim, pisilinuxla bir ilgim yokken bunların söylenmesi çok saçma. Son kullanıcıların sistemlerle ilgili yorum yapma hakkı yok mu? bu hak sadece size mi ait, meda ve onun gibi düşünenler? Ben sadece bunu soruyorum ve sizi duygularınızla başbaşa bırakıyorum. Arada bir düşünün biz ne hale getirildik diye..

Çepni Savaşçısı

Merhaba if. Geliştirici ya da son kullanıcı olmanız sorumu yanıtlamanız açısından fark yaratmaz demişsiniz, her insan her konuda açıklama yapma yeteneği gösteremez ve fark yaratır mantıklı olursak. Şimdi fabrikada çalışan birine, evinizdeki televizyon nasıl yapılır özellikleri nedir bu televizyonun diye sorsanız vereceği cevabı düşünün; sonra birde sizin aynı televizyon hakkındaki cevabınızı. Bu ikisi arasında fark görmemek normal değildir. Herkes her konuda yeterli bilgi sahibi değildir, sadece yeterli olduğunu düşünür. Bu örnekle mantığımızı daha güzel çalıştırdığımıza göre şimdi asıl konumuzla bunu bağlantılayalım. Ne demiştik, vereceğim cevabı etkiler tabi, çünkü ben son kullanıcıyım ve sadece görüntüye bakar geçerim sizinde bakmanızı rica ediyorum. Bu arada ben ubuntuda kullanıyorum ve ikisini kıyaslamak gibi bir amacım yoktu burda, bu konuyu buraya sizler getirdiniz sizin anlayışınız düşünceleriniz getirdi. Açıkçası verdiğiniz cevaplara şaşırdım. Bu düşmanlık nereden geliyor anlamadım, açık kaynak toplumunu ben yardımlaşma topluluğu zannediyor idim. Ülkemiz orjinli bir dağıtıma destek olalım dedim, ''ubuntuya neden destek oluyorsunuz vatan hainleri'', yada ''milli işletim sistemimiz var neden ubuntu kullanıyorsunuz bilgilerimizi topluyorlar hainler'' demedim. Kendimde ubuntu kullanıyorum dedim, zamanı olan arkadaşlar yardım etsin dedim. Karalamak en kolay şeydir, insanlarımız buna alışmış. Çekememezlik var herkeste, toplumun her kesiminde bunu görmek mümkün. Neyse ben dediğim gibi son kullanıcı olarak bir fotoğraf atıyorum size:
.
Takvimden milli ve özel günleri gördüm. Kaptanla rahat rahat ekran görüntüsü ayarladım, pisi((kedi) paket yöneticisini gördüğümde diğer dağıtımlardan farkını anlıyorum sistemin. Yalı müdür panda gibi uygulamaları söylemiyorum. Dediğim gibi ben evde televizyonu açıp keyfine bakan bir insanım, fabrikasında çalışan biri değilim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2014 - 17:29:06

Alıntı yapılan: meda - 11 Kasım 2014 - 14:56:40
@Çepni Savaşçısı tartışmaya geldiğin çok açık; nitekim ileti sayında bu durumu destekler nitelikte.  8)

Ezik olmak ne demek ya :) Amerika kültüründen esintiler sanırım.
Alıntı yapılan: Çepni Savaşçısı - 11 Kasım 2014 - 13:48:29

Saçma sapan yorum yapma @meda. İleti sayısı düşük olan yorum yapamaz diye bir şey mi var? yada ileti sayısı düşük olana yükleneyim diye? Forumun kuralları bunlar mı? Tartışmayı çıkaran sensin zaytinyağı gibi davranmaya çalışman çok spastikçe. Yorumları okursan ne demek istediğimi anlarsın. Benim ilk yorumumu oku sonra da senin yorumunu! Dalga geçmek gibi bir şey yapmaya çalıştın ama ters tepti. Git kumda oyna şimdi..

heartsmagic

Alıntı Yap"git kafana sık", "spastik", "git kumda oyna"

@Çepni Savaşçısı arkadaşımıza yolu gösteriyor, özgür yazılımla ilgili hayatında başarılar diliyoruz. Mesleki hayatını pek iredelemek istemiyorum, zira doktor dediğin biraz sabırlı olmalı. Neyse, fazlaca cevap hakkı oluşturmayalım. Bu zihniyette kullanıcı profili istemiyoruz bu platformda. Çok şükür, Ubuntu topluluğu bu prensipleri nedeniyle hâlâ ayakta. Pisi, Misi, X dağıtımı ne zaman böyle prensiplere sahip olur o zaman istediği desteği diğer kullanıcılardan bulur.

waroi

Arkadaşlar PisiLinux adı geçince neden herkes tartışmalara başlıyor. Biz bu projeyi insanları kavga ettirmek için değil mutlu etmek için devam ettiriyoruz. Lütfen o iyi bu kötü tartışması yapmayalım. Kullandıklarımızın hepsi örgür yazılım ürünü ve hepsini kullanmaktan gurur duyuyoruz. Mesela benim bilgisayarımda her zaman yüklü 4 dağıtım olur sürekli. Mesela: .deb tarafından Mint yada Ubuntu, arch tarafından Manjaro yada Arch Linux, .rpm tarafından Fedora ve .pisi içinde PisiLinux... Bunların hepsinide çok severek kullanıyorum. Arada başka bir çok dağıtımıda kullanıyorum ama bunlar genelde ana dağıtımlarım oluyor.

Demek istediğim şu aynı yolda yürürken neden bir birimizi itip kakıp duralım. Birde yeni kullanıcı arkadaşlar Linux dünyasına ilk girdiğinde olaya biraz milleyetçi duygularla yaklaşıyor. Çünkü onları çekebilmek adına tanıdıklarının attıkları propaganda cümlelerinde bizim ürünümüz bizden v.s gibi şeyler geçiyor. Bu yüzden yeni arkadaşların eleştirilerine birden tesr tepki vermek yerine onları kabullenip doğruyu zamanla görmelerine yardımcı olabilirsek ve hepimizin aynı amaçta olduğunu unutmayıp onlarada unutturmassak daha iyi olur düşüncesindeyim...

Lütfen artık saçma sebeplerle kavgalar edilmesin...

alorak

Zamanında hepimizin vergileriyle oluşturulan bu özgür yazılım projesi araçlarının atıl durumda çöpe atılmayıp, birileri tarafından değerlendirilmesi sevindirici. Devletin desteklediği az sayıda özgür yazılım projesinden birisiydi sonuçta. Umarım tüm özgür yazılım dağıtımlar gibi bir şekilde kendisine kullanıcı bulur. Eski pardus zamanından beri kde olduğu için sevememiştim. Tam necdet hocanın ekibi bu işe el atmıştı ki proje el değiştirdi. Neyse tebrikler emek veren arkadaşlara.
özgürlük için

waroi

Teşekkürler @alorak KDE dışında XFCE ve LXDE sürümlerimiz de mevcut...

meda

@waroi KDE 4 ile pek barışık birisi değilim ama KDE 5 için bir çalışma var mı ? KDE 5, kalite ve basitlik hissi uyandırıyor.
Dağıtmlarda genelde tercihim öntanımlı gelen masaüstü oluyor. Öntanımlı masaüstü daha kararlı gibi.

waroi

KDE5 için çalışmamız olacak, ayrıca diğer masaüstü ortaamlarının ön tanımlı geldiği özel sürümlerimiz var demek istemiştim...

alorak

Alıntı yapılan: waroi - 12 Kasım 2014 - 12:45:34
Teşekkürler @alorak KDE dışında XFCE ve LXDE sürümlerimiz de mevcut...

1.1 için henüz internet sitesinde yok sanırım.
özgürlük için

meda

Alıntı yapılan: waroi - 12 Kasım 2014 - 13:28:34
KDE5 için çalışmamız olacak, ayrıca diğer masaüstü ortaamlarının ön tanımlı geldiği özel sürümlerimiz var demek istemiştim...
Benim de öntanımlıdan kastetdiğim şu:
Ubuntu-Unity
Mint-Cinnamon
Debian-Gnome Shell
Suse-KDE gibisinden.

if

Alıntı yapılan: waroi - 12 Kasım 2014 - 11:27:20
Arkadaşlar PisiLinux adı geçince neden herkes tartışmalara başlıyor. Biz bu projeyi insanları kavga ettirmek için değil mutlu etmek için devam ettiriyoruz. Lütfen o iyi bu kötü tartışması yapmayalım. Kullandıklarımızın hepsi örgür yazılım ürünü ve hepsini kullanmaktan gurur duyuyoruz. Mesela benim bilgisayarımda her zaman yüklü 4 dağıtım olur sürekli. Mesela: .deb tarafından Mint yada Ubuntu, arch tarafından Manjaro yada Arch Linux, .rpm tarafından Fedora ve .pisi içinde PisiLinux... Bunların hepsinide çok severek kullanıyorum. Arada başka bir çok dağıtımıda kullanıyorum ama bunlar genelde ana dağıtımlarım oluyor.

Demek istediğim şu aynı yolda yürürken neden bir birimizi itip kakıp duralım. Birde yeni kullanıcı arkadaşlar Linux dünyasına ilk girdiğinde olaya biraz milleyetçi duygularla yaklaşıyor.

Pisi Linux'un adının her geçtiği konuda tartışman çıktığı doğru değil, bu sizin algılamanız. Hem Pisi Linux'un tartışılmasının ne zararı olabilir? Sizin bu dağıtımı hangi amaçlarla çıkardığınızdan bağımsız olarak insanlar görüşlerini dile getirebilir. Ya da siz kendinize ilk cümledeki soruyu yöneltin: "PisiLinux adı geçince neden herkes tartışmalara başlıyor?". Ayrıca konuda hangi dağıtımın hangi dağıtımı dövdüğüyle ilgili bir tartışma da bulunmuyor. @meda, irite edici bir dil ile de olsa, bir eleştiri getirmiş. Ben de Pisi Linux'a atfedilen bir özelliğin açıklanmasını istemişim. Karşılık olarak "git kafana sık", "spastik" ve "git kumda oyna" gibi hakaretler edilmiş. Birinin birini itip kakması yok açıkça görüldüğü gibi. Eğer bu kullanıcının bize hakaret etmesini ""milliyetçi duygulara" bağlayıp savunacaksanız, sizin de @Çepni Savaşçısı'ndan farkınız yok. Hangi saikle olursa olsun, ne herhangi bir dağıtıma ne de üyelere böyle hakaret edilmesine izin verilmez bu forumda.

Alıntı YapÇünkü onları çekebilmek adına tanıdıklarının attıkları propaganda cümlelerinde bizim ürünümüz bizden v.s gibi şeyler geçiyor. Bu yüzden yeni arkadaşların eleştirilerine birden tesr tepki vermek yerine onları kabullenip doğruyu zamanla görmelerine yardımcı olabilirsek ve hepimizin aynı amaçta olduğunu unutmayıp onlarada unutturmassak daha iyi olur düşüncesindeyim...

Lütfen artık saçma sebeplerle kavgalar edilmesin...

"... nedir Pisi Linux'da "bizden içerikler taşıyan" ve "bize göre üretilmiş" olan da diğer dağıtımlarda olmayan?" gibi oldukça net bir soru sordum. Bu soru bir Pisi Linux kullanıcısının dağıtım hakkında bilgi vermesini sağlamak adına bir fırsattı. Ne @Çepni Savaşçısı anladı bunu ne de siz anlayabildiniz, " ters tepki" olarak addeddiğiniz için soruyu. Sorunun fırsat olduğunu anlamayı geçtim, sorunun soru olduğunu bile anyamamışsınız ki...

Sizin "saçma sapan" dediğiniz sebeplerin neler olduğunu öğrenmek istemiştim.

waroi

Ben asılda iş uzamasın ve tartışma çıkmasın diye yazmıştım ama farklı anlaşıldı sanırım... Ben o kişiyi savunmadım sadece aranızı bulmaya çalıştım. Ayrıca hakaret dolu mesajları görmemiştim yeni gördüm. Kimsenin kimseye hakaret etmesini doğru bulmuyorum ve bunun her hangi bir savunması olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu konudaki tartışmalar özgür yazılıma zarar verecek ise konunun silinmesi taraftarıyım. Ben sadece sürüm duyurusu yapmak istemiştim...

Bizden olanlar nedir sorusu tartışmalara kurban giderek yanlış anlaşılmış sanırım yada işin orası ile ilgilenilmemiş...

Bizden olanlar eski Pardus'tan kalan ve geliştirilmeye devam eden PisiLinux uygulamalarıdır. (PİSİ, Paket Yöneticisi, YALI, MÜDÜR, KAPTAN, ÇOMAR, Panda)...

heartsmagic

Pardus veya temeli Pardus olan dağıtımların sanırım bir laneti var bu camiada. Pardus eski Pardusken de aynı terane sürüyordu, şimdi de sürmeye devam ediyor. Aramızı yapabileceksek zaten bizler yapıyoruz @waroi, bu konudaki sıkıntı konuya böyle zıplayan insanların zaten ara yapmak istemezcesine konuya yaklaşmaları. Benim gözümde Pardus veya Ubuntu'nun hiçbir farkı yok. Kimse için de pek olmamalı. Ha, tabi insan içimizden birilerinin dağıtımı oluşturuyor olmasına sevinir ama o "bizden", bu "sizden" ayrımları özgür yazılım tabanında olumlu değil olumsuz sonuç veriyor. Bizim insanımızı da "bu bizden" kandırmacasıyla çekmeye çalışmanın anlamı yok. Zira o zihniyetteki insan iki güne kalmadan Linux'u siliveriyor ufak bir sorun yaşadığında. Linux'u bilen, kullanan, kurcalayan insansa o kandırmacaya zaten gelmiyor, aksine itici geliyor o mesele. 

Sözün özü, her şeyden önce yaklaşım çok önemli. Şunu da eleştireyim, bazı insanlar Pisi'ye sahip çıkarken şu anki Pardus'u "çakma Debian" olarak eleştiriyorlar. Eh, biraz da ne ekersen onu biçersin sözü geliyor akıllara. Özgür yazılım *benim için* karşı tarafa ideoloji aşılanacak, basılacak bir mecra değil, bir araç. İşime geliyorsa kullanırım, gelmiyorsa kullanmam. Bu kadar basit. Hepsi bir gözümde, hangisini seviyorsam ona destek veririm.