win 8.1 yanına ubuntu kuramıyorum...?

Başlatan iblah60, 04 Kasım 2014 - 19:03:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iblah60

arkadaşlar win 8.1 yanına ubuntu yükleyemiyorum aşağıda ki resimde böyle ekran karşıma çıkıyo ve windows'u görmüyo direkt ubuntuyu yüklemek istiyo bunun çözümü nedir bilen varmı ha bu arada forum da şuraya bakın buraya bakın demeyin çünkü hepsine baktım bi şey bulamadım biosum eski uefi ile kuramıyorum yardımlarınız için teşekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2014 - 19:05:36

win7 yanında da aynı hatayı veriyor...

mozhan

bak o zaman sana şöyle söyleyeyim kardeş windows  u açıyorsun. Bilgisayarım>sağ tık >yönet> Disk .... (nokta olan yerin tam adını bilmiyorum) diskinden bir bölümü unlocated yapıyorsun.Sonra paylaştığın resimdeki başka birşey yazısını seçyorsun.Gelen ekranda o bölgeyi ext4 olarak formatlıyorsun ve / olarak mount ediyorsun(bağlama) . Bu arada diyelimki o bölüm 70 gb. İsteğine bağlı olarak 1 yada  2gb  (tamamen sana kalmış)  swap olarak seçiyorsun.
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

heartsmagic

Hata dediği nedir ki? Bölüm ayırdın mı sen kurmak için? Forumda oraya buraya yönlendirmeden sana bir şey anlatmamız zor. Net olarak olup biteni anlamamız lazım. Viki'mizdeki Kurulum maddesine bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iblah60

Alıntı yapılan: mr.ozhan - 04 Kasım 2014 - 23:44:44
bak o zaman sana şöyle söyleyeyim kardeş windows  u açıyorsun. Bilgisayarım>sağ tık >yönet> Disk .... (nokta olan yerin tam adını bilmiyorum) diskinden bir bölümü unlocated yapıyorsun.Sonra paylaştığın resimdeki başka * bir şey yazısını seçyorsun.Gelen ekranda o bölgeyi ext4 olarak formatlıyorsun ve / olarak mount ediyorsun(bağlama) . Bu arada diyelimki o bölüm 70 gb. İsteğine bağlı olarak 1 yada  2gb  (tamamen sana kalmış)  swap olarak seçiyorsun.
işte ordaki başka birşey seçeneğinde hard diskin tamamını boş gösteriyo ve başka seçenek çıkmıyo normalde hard diskim c ve d olmak üzere iki bölümden oluşuyo ama hard diski boş görüyo ve win 7 yi görmüyo

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2014 - 22:15:48

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Kasım 2014 - 02:49:48
Hata dediği nedir ki? Bölüm ayırdın mı sen kurmak için? Forumda oraya buraya yönlendirmeden sana bir şey anlatmamız zor. Net olarak olup biteni anlamamız lazım. Viki'mizdeki Kurulum maddesine bakabilirsin.
bölü mü ayırdım ama hard diski boş görüyo fakat win 7 yüklü çift işletim sistemi kullanmak istiyorum...

siberoloji

Tüm diski boş gösteriyorsa;
şu an kurulu windows içerisinden güç ayarlarından HIZLI BAŞLAT seçeneğini iptal etmelisiniz çünkü win 7 den itibaren win 8'de dahil bu özellik varsayılan olarak açık konumda. Hızlı başlat açık konumda olunca aslında hızlı başlatabilmek için disk bölümleri, bilgisayar kapansa bile windowsa bağlı kalıyor. Bu yüzden Kurulum tüm diski tek parça görmek zorunda kalıyor.

iblah60

Alıntı yapılan: siberoloji - 05 Kasım 2014 - 23:07:00
Tüm diski boş gösteriyorsa;
şu an kurulu windows içerisinden güç ayarlarından HIZLI BAŞLAT seçeneğini iptal etmelisiniz çünkü win 7 den itibaren win 8'de dahil bu özellik varsayılan olarak açık konumda. Hızlı başlat açık konumda olunca aslında hızlı başlatabilmek için disk bölümleri, bilgisayar kapansa bile windowsa bağlı kalıyor. Bu yüzden Kurulum tüm diski tek parça görmek zorunda kalıyor.
arkadaşım win7 de öyle bi seçenek bulamadım ha bu arada işletim sistemini win7 yaptım burdan yardımcı olursan sevinirim...https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45517.0

siberoloji

Win 8 de hızlı başlat
win 7 de hazırda beklet.
http://ubuntum.blogspot.com.tr/2013/06/ubuntu-ile-diger-disk-bolumlerini.html
Siz buraya bir bakın. Ben de bir kaç yere bakıp gösteremeye çalışayım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2014 - 21:13:49

Win7 de başlat butonuna tıklayıp arama kutusuna
cmd yazıp üzerine sağ tıklayın Yönetici olarak çalıştırın.
powercfg -h off
komutunu verin.
Artık diskleriniz kurulum esnasında görünür sanırım.

htaslan

eğer bilgisayarında uefi boot varsa Windows 8 de böyle yapabiliyor. uefi boot varsa şöyle söyleyeyim ubuntuyu bir şekilde kursanız bile açılışta başlangıçta direk windows'tan devam edebiliyor. Özellikle bazı markalarda oluyor böyle. Bu sorunu bende yaşadım. Öncelikle eğer uefi boot varsa onu legacy boot yapmalısın. Forumda veya google da bulabilirsin ayrıntıları. Tabi bölümlendirmeyle ilgili bir hata yapmadıysan geçerli söylediklerim.

iblah60

Alıntı yapılan: htaslan - 06 Kasım 2014 - 22:05:01
eğer bilgisayarında uefi boot varsa Windows 8 de böyle yapabiliyor. uefi boot varsa şöyle söyleyeyim ubuntuyu bir şekilde kursanız bile açılışta başlangıçta direk windows'tan devam edebiliyor. Özellikle bazı markalarda oluyor böyle. Bu sorunu bende yaşadım. Öncelikle eğer uefi boot varsa onu legacy boot yapmalısın. Forumda veya google da bulabilirsin ayrıntıları. Tabi bölümlendirmeyle ilgili bir hata yapmadıysan geçerli söylediklerim.
kardeş o modu kapattım yine aynı hatayı veriyo win i tanımıyo

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2014 - 08:50:30

Alıntı yapılan: siberoloji - 06 Kasım 2014 - 21:06:57
Win 8 de hızlı başlat
win 7 de hazırda beklet.
http://ubuntum.blogspot.com.tr/2013/06/ubuntu-ile-diger-disk-bolumlerini.html
Siz buraya bir bakın. Ben de bir kaç yere bakıp gösteremeye çalışayım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2014 - 21:13:49

Win7 de başlat butonuna tıklayıp arama kutusuna
cmd yazıp üzerine sağ tıklayın Yönetici olarak çalıştırın.
powercfg -h off
komutunu verin.
Artık diskleriniz kurulum esnasında görünür sanırım.
verdiğin siteye de baktım komutlarıda girdim yine aynı hatayı veriyo win7 yi görmüyo

heartsmagic

@iblah60, @if'in verdiği bağlantıya baktın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iblah60

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Kasım 2014 - 09:50:02
@iblah60, @if'in verdiği bağlantıya baktın mı?
vermiş olduğu bağlantıya baktım açıkcası pek bi şey anlamadım ama dediklerini denedim olmadı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2014 - 21:52:29

çözdüm sonunda fedora 20 linux u kurarken disk bölümlendirmede özel disk bölümlendirme diye bi seçenek var ondan daha önce win7 40 gb lik ntfs biçiminde boş alan bırakmıştım fedora 20 yi o boş alana kurup yeniden başlattım ve oldu tekrardan win7 den fedoranın kurulu olduğu diski silip yeniden başlattım ve pc hata verdi bende ubuntuyu flaşa boot edip denedim ubuntuyu windows yanına kurulsun mu diye buna benzer seçenek çıktı ve bende sonunda ubuntuyu kurdum pc me ve benim de çift işletim sistemim var artık...

yardım eden arkadaşlara teşekkürler ediyorum...