[Çözüldü] Tüm kurulu uygulamaların boyutunu listeleyen komut veya araç

Başlatan Çağrı07, 04 Kasım 2014 - 18:03:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağrı07

Merhaba ve herkese iyi forumlar
  Arkadaşlar sistemimde kaç tane yazılım olduğunu, HDD'de ne kadar alan kullandıklarını gösteren bir terminal kodu var mı ?

Yani bir kod girdiğim anda sistemde bulunan yazılımlar sıralanacak ve kaç mb olduğunu gösterecek. Örneğin;

Opera -     60mb
Mozila Firefox -      90mb
vs
vs
Yaşlanıyorum...

siberoloji

sudo  dpkg-query -Wf  '${Installed-Size} - ${Package}n \n' | sort -n
Bu yapmak istediğinize yakın.
sudo  dpkg-query -Wf  '${Installed-Size} - ${Package}n \n' | sort -n|grep firefox
bu komut içerisinde istediğiniz programı da ayrıca görebilirsiniz.

Çağrı07

Ben daha çok tek komutla her programın ne kadar alan kullandığını görmek istiyorum
Yaşlanıyorum...

ersinkandemir

sudo apt-get install debian-goodies

sudo dpigs -H -n 20
Where there's a shell, there's a way.

Çağrı07

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 04 Kasım 2014 - 21:35:44
sudo apt-get install debian-goodies

sudo dpigs -H -n 20

Böyle gerekli araçlar için neden illa yazılım kurmak zorundayız ? Tam aradığım tipten bir kod Teşekkürler.

Bu arada arkaplanda sürekli çalışıyor mu ?
Yaşlanıyorum...

ersinkandemir

Listeleme işlemi arka planda sürmesi gereken bir işlem değildir; bir çıktı olduğu için anlık kullanım ile erişirsiniz. Sürekli çıktı oluşturabilirsiniz tabii de gerekmez bence.

Bir şey kurma zorunluluğuna gelince Linux'un genel olarak prensibi budur, bazı araçlar dağıtımın içinde sunulur bazılarını ihtiyaca göre kurarsınız ve işletim sisteminde ortak kütüphane varsa sadece ilgili betiği çok küçük boyutuyla indirirsiniz. Aslında muazzam bir disk yönetimi vardır Linux'ta. :) Ayrıca bu araç sadece işleri kolaylaştırıyor aynı çıktıyı birkaç uyarlamayla sevgili @siberoloji'nin var olan komutlarla oluşturduğu çıktıdan da elde edebilirdik.
Where there's a shell, there's a way.

Çağrı07

Meseleyi uzatmışım o zaman  (:  Kusuruma bakmayın, yardımlarınız için teşekkür eder ve iyi geceler dilerim
Yaşlanıyorum...