Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'nun 61. Sayısı

Başlatan heartsmagic, 04 Kasım 2014 - 05:02:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

SUDO için olan sistemimizi değiştirdiğimiz için eski bağlantılara ulaşılamamakta şu an. Bu sayıya şu iki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

sudo_03_11_2014_sayi61.pdf:
https://yadi.sk/i/qo41IJgcvMTxu

veya

sudo_03_11_2014_sayi61.zip
https://yadi.sk/d/heaGotOcvMTyN

Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'nun 61. Sayısı

Yazılar

* CTRL ALT T
* Python Dersleri Serisi: Yazı 2
* Vim Serisi: Yazı 2
* R-Linux
* Tiny Tiny RSS
* B-Tree Dosya Sistemi
* Steam
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozhan

Özellikle Python Dersleri Serisi: Yazı 2 benim çok işime yarıyacak Python öğrenmek istiyorum ve forumlar yerine ilk bilgileri sudo dan almak çok güzel olacak :D
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

alorak

özgürlük için

waroi

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık...

Yalnız bir eleştirim olacak, tabi size değil tüm Linux e-Dergilerine...

Önceden dergiler daha renkli ve dopdoluydu. Şimdi ise sadece bir iki ders yazılıyor oda uzun uzun yazılıyor ki dergi dolsun diye ve dergiden çok kitaba yaklaşıyor. Tabiki dersler çok güzel ve faydalı fakat artık eski dergi havası kalmamış. Bu sadece bu dergide değil bir çoğu ya böyle yada artık hiç sayı çıkarmıyor...

Acaba dergi için etkinlik falan oluşturup başkalarınında bu işe katılımını sağlayarak dergilerimizi daha cıvıl cıvıl bir hale getiremez miyiz?

Lütfen eleştirimi yapıcı olarak alın kimseyi kırmak değil niyetim, Dergi işini ayakta tutmak iin verdiğiniz emek için ayrıca teşekkür ederim...

kodadiirem

Elinize sağlık, emeği geçenlere çok ama çok teşekkürler. Beğendiğim bir sayı olmuş. :)

Masumane bir soru: İçeriklerde bir kaç yazım yanlışı gördüm. Yazılar bu anlamda kontrolden geçiyor mu? Eğer geçmiyorsa bu durum ile ilgili bir şeyler yapabilir miyiz?
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

berkayaslan

Alıntı yapılan: waroi - 04 Kasım 2014 - 17:48:37

Önceden dergiler daha renkli ve dopdoluydu. Şimdi ise sadece bir iki ders yazılıyor oda uzun uzun yazılıyor ki dergi dolsun diye ve dergiden çok kitaba yaklaşıyor. * tabi ki dersler çok güzel ve faydalı fakat artık eski dergi havası kalmamış. Bu sadece bu dergide değil bir çoğu ya böyle yada artık hiç sayı çıkarmıyor...

Acaba dergi için etkinlik falan oluşturup başkalarınında bu işe katılımını sağlayarak dergilerimizi daha cıvıl cıvıl bir hale getiremez miyiz?

Lütfen eleştirimi yapıcı olarak alın kimseyi kırmak değil niyetim, Dergi işini ayakta tutmak iin verdiğiniz emek için ayrıca teşekkür ederim...
Eleştirin zaten gayet yapıcı ama takdir edersin ki günlük işerin arasında biraz zor oluyor dergi ile uğraşmak.  :)
Ama bana göre de haklısın. TEŞEKKÜRLER..
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

neynefes

Alıntı yapılan: kodadiirem - 04 Kasım 2014 - 22:29:52
Elinize sağlık, emeği geçenlere çok ama çok teşekkürler. Beğendiğim bir sayı olmuş. :)

Masumane bir soru: İçeriklerde bir kaç yazım yanlışı gördüm. Yazılar bu anlamda kontrolden geçiyor mu? Eğer geçmiyorsa bu durum ile ilgili bir şeyler yapabilir miyiz?

Düzeltmeler için bakılıyor ama gözden kaçabiliyor yine :) Eğer Berkay'ın yazısından bahsediyorsanız orada kod renklendirme olayı var. Elle tek tek renklendirmemek için eklenti kullanıyoruz. Bu eklentide türkçe karakter konusunda sıkıntı yaşadık. Bu konuyu da halletmeye çalışıyoruz.

heartsmagic

Yapıcı olarak alırız tabi eleştiriyi zira seni az çok biliyoruz @waroi.

Ancak, bu türde eleştirilerin önüne geçmemiz pek mümkün değil. Şöyle anlatmaya çalışayım, dergiyi çok teknik bir hale sokuyoruz yeni kullanıcılar isyan ediyor. Düzeyi düşürüyoruz, tecrübeli kullanıcılar okuyacak bir şey bulmuyoruz diyorlar. Sade yapıyoruz, cıvıl cıvıl değil deniyor :) , cıvıl cıvıl oluyor o konunun dergide işi ne diyen çıkıyor. Kısacası her kesimi memnun etmek şu kadar insanın başarabileceği bir şey değil. Başkalarının katılması için kaç tane etkinlik düzenlemek lazım bilmiyorum. Her zaman söylüyoruz, dergi herkese açık. Kimseden fazlaca bir şey de istemiyoruz. Bizim ilgilendiğimiz konularda yazı yazabilecek, en az ayda bir yazı için vaktini ayırabilecek herkes dergiye yazar olarak katılabilir. 

İletimi de Süleyman Demirel'e atfedilen, doğruluğu meçhul olsa da anlam itibarıyla kullanmak istediğim şu veciz sözü ile bitireyim: "Memlekette benzin vardı da biz mi içtik?"
:)

Alıntı yapılan: waroi - 04 Kasım 2014 - 17:48:37

Önceden dergiler daha renkli ve dopdoluydu. Şimdi ise sadece bir iki ders yazılıyor oda uzun uzun yazılıyor ki dergi dolsun diye ve dergiden çok kitaba yaklaşıyor. * tabi ki dersler çok güzel ve faydalı fakat artık eski dergi havası kalmamış. Bu sadece bu dergide değil bir çoğu ya böyle yada artık hiç sayı çıkarmıyor...

querme

dergimiz gayet başarılı şekilde devam ediyor herkesin ellerine sağlık...

kodadiirem

Alıntı yapılan: neynefes - 04 Kasım 2014 - 23:43:46
Düzeltmeler için bakılıyor ama gözden kaçabiliyor yine :) Eğer Berkay'ın yazısından bahsediyorsanız orada kod renklendirme olayı var. Elle tek tek renklendirmemek için eklenti kullanıyoruz. Bu eklentide türkçe karakter konusunda sıkıntı yaşadık. Bu konuyu da halletmeye çalışıyoruz.

Genel anlamda söylemiştim yazım yanlışlarını. Özellikle kodlardaki yanlışları kastetmemiştim. Cevap için teşekkürler, tekrar emeğinize sağlık. ;)
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

waroi

Linux ve Açık Kaynak dünyasından haberler bölümü olsa, derslerin dışında büyük yada küçük makaleler olsa güzel olurdu. Tabiki emeğinize sağlık çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum. Ama memlekete benzini de getirelim yavaştan yok diyip kaçmayalım. Eleştirdi kaçtı diye düşünmeyin, eğer ihtiyaç varsa elimden geldiğince yardımcı da olurum haber yazar yada küçük makele katkısında bulunabilirim zamanım oldukça. Benim demek istediğim milletin ilgisini dergiye çekelim herkes bir şeyler katsın bütün yük bir kaç kişide kalmasın... Ayrıca sadece ubuntu topluluğu değil diğer topluluklarla ortak bir dergi de çok güzel olabilirdi. Zaten diğer topluluklar sizin ki gibi sürdüremedi ve hala dergi için şöyle yapsak böyle yapsak konuşuyorlar. Tek tek yapıp özensiz yada yetersiz olmasındansa birlikte yapılsa ve ortaya çok daha güzel ve sürekli bir iş çıksa güzel olurdu diye düşünüyorum... Eğer olumlu bakarsanız diğer topluluklarla iletişim kurulmasına yardımcı da olabilirim...

remziyapar

@wario dergiyi takip ediyorsan eğer daha önceki sayılarda haberlere yer verdiğimizi fark etmiş olmalısın. Sadece bu sayılık bir aksilik oldu. Onun için haber koymadık. Diğer topluluklar için söylediğin fikirde (diğer topluluklardan kasıt açık kaynak toplulukları olduğunu var sayarak) SUDO'da şunu yazabilir miyim deyipte hayır yazamazsın dediğimiz biri olmadı. Onun için elle tutulur birşey getiren olursa eğer misyona ters değilse bunlar dergide yer alabilir sorun yok.

waroi

heartsmagic

Haberler meselesini @remziyapar açıklamış zaten, o bölüm normalde dergide var. Benzin konusu için aynı şeyi söyleyeceğim ne yazık ki, var olanı biz harcamıyoruz: YOK.
Vaktim var diyorsan bir önceki cevabımda yazdığım gibi dergiye katkına hayır demeyiz. Yazı göndermen, ben de varım demen yeterli.

Diğer topluluklar ile ortaklaşa bir şey yapmayı düşünmüyoruz şu an için. Zira burası belirli bir dağıtıma ait belirli bir topluluk. Ortak yapılan, yapılmaya çalışan işlerin engeli çok oluyor ve belirli bir zaman sonra sekteye uğruyor. Belirli bir çizgimiz mevut, bu çizgiyi bozmak istemiyoruz.

Fakat, hem benim hem arkadaşların; hem şimdi hem de her zaman söylediğimiz gibi, dergide yazmak isteyen mi var, buyursun bekleriz.

waroi

Teşekkürler, zamanım oldukça ve elimden geldiğince yazı göndermeye çalışabilirim. Sırf eleştirmekle olmaz tabiki icraat da lazım. ;)

tlg

Dergi için zaman ayırıp bu güzel bilgi kaynağını çıkaran herkese teşekkür ederim.
Bu arada bağlantılarda bir sorun mu acaba? Sürekli aynı sayfaya yönlendiriyorum, indirecek bir bağlantıda bulamıyorum.

cagriemer

Haklisiniz, baglantilarda bir problem var. Hemen bakiyorum, haber verdiginiz icin tesekkur ederim.

cagriemer

Indirme yoneticimizde bir problem olmus. Ilk iletideki baglantilari guncelledim. Tekrar tesekkurler.

WhereIsMyMind

Hocam ş harfleri ) olarak gözüküyor sorun bende mi ?

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

WhereIsMyMind

Adobe Reader ile boşluk şeklinde , Google drive pdf reader ile ) şeklinde gözüküyor

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Evince ve okular ile Linux uzerinde hiçbir problem yok. Zannediyorum yazı stillerini içine gömmediğim için sorun çıkartmış olabilir.

bassedas

derginin yeni sayılarının akıbeti ne acaba ?

heartsmagic

Akıbet: Beklemede :) Tekrar toparlanmayı planlıyoruz.

bassedas

cagriemer

Uyardiginiz icin tesekkur ederiz. Adresin dogru hali soyle; http://www.ubuntu-tr.net/sudo-tayfasi-katilim-sartlari/ Giris yapabildigim bir zamanda duzeltecegim.