Vaio vgnfs285h Xubuntu da Klavye ve ses cızırtı sorunu

Başlatan YSinan, 01 Kasım 2014 - 15:05:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YSinan

Merhaba arkadaşlar   VGN-FS285 H  Xubuntu 14.04 le uyumlu çalışıyor sadece video oynatırken cızırtı ile birlikte ses kısılıyor ve birde klavyede shift tuşları çalışmıyor önerisi olan

Özellikle belirteyim Xubuntu14.04 versiyonuna yükseltmemle birlikte ısınma ortadan kalktı, M740 1.73ghz"2006 model" işlemciyle oldukça iyi çalışıyor

burk

@YSinan klavye sorunu ayrı bir konu, ses sorunu üzerine gidelim, bu ses kısılması ve cızırtı sadece film izlerken mi oluyor? Müzik dinlemeyi denedin mi? Hangi yazılımla film izliyorsun? Ayrıca filmler yüksk kalite mi?

mozhan

o bende de oluyordu fakat bu bana ileri geri almanın kendi ses efekti gibi geliyor sanki ? KDE li dağıtımların hepsinde olmuştu benim. Aynı ses mint te usb cıkarıp takarken oluyordu bu bir sorun mu bilmiyorum.Çünkü her defasında aynı freansta ve aynı şiddette gelen bi ses bu.Ubuntu da böyle bi sıkıntıyla karşılaşmıyorum ama.
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

YSinan

Alıntı yapılan: burk - 02 Kasım 2014 - 22:23:17
@YSinan klavye sorunu ayrı bir konu, ses sorunu üzerine gidelim, bu ses kısılması ve cızırtı sadece film izlerken mi oluyor? Müzik dinlemeyi denedin mi? Hangi yazılımla film izliyorsun? Ayrıca filmler yüksk kalite mi?
Youtube üzerinden izlediğim videolarda veya  mp3 tabanlı müzik dinlerken ses tam açık olduğunda cizirtıyla birlikte sesi otomatik kısıyor, birde bilgisayar açılma esnasında sol hoparlörden cızırtı geliyor donanım sorunumu yazılım sorunumu çözemedim  yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler

YSinan

Teşekkürler şu sonuçları aldım ses kartı realtek hd ses kartıydı  win xp den hatırladığım kadarıyla

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec   
Codec: Realtek ALC260
Codec: Conexant ID 2bfa

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_realtek    59259  1
snd_hda_intel          42730  3
snd_hda_codec         164067  2 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              13272  1 snd_hda_codec
snd_pcm                85501  2 snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         14230  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd_seq_midi           13132  0
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            25135  1 snd_seq_midi
snd_seq                55383  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14137  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              28584  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    60939  16 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi
soundcore              12600  1 snd

aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC260 Analog [ALC260 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

if

@YSinan,

sudo -H gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

dosyasını açın ve en alt satıra

options snd-hda-intel position_fix=1

yazıp kaydedin. Ardından

pulseaudio -k
sudo alsa force-reload

komutlarını verin.

YSinan

sinan@Sinan-Vaio:~$ sudo -H gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
[sudo] password for sinan:
sudo: gedit: command not found
sinan@Sinan-Vaio:~$ sudo -H gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
sudo: gedit: command not found
sinan@Sinan-Vaio:~$

İf arkadaşım teşekkür ederim daha öncede böyle bir sonuçla karşılaştım  gedit komutunu neden bulamadı anlamadım

2 adımıda atlayıp bunu denedim *-*
sinan@Sinan-Vaio:~$ sudo alsa force-reload
Terminating processes: 3110
3110 4276
4276 5498
5498.
/sbin/alsa: Warning: Processes using sound devices: 8616(pulseaudio).
Unloading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-seq-midi-event snd-rawmidi snd-seq snd-seq-device snd-timer (failed: modules still loaded: snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer).
Loading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-seq-midi-event snd-rawmidi snd-seq snd-seq-device snd-timer.

if

@YSinan, Xubuntu kullandığınızı hesap etmedim. Metin düzenleyici olarak Leafpad kullanıyor sanırım Xubuntu.
sudo -H leafpad /etc/modprobe.d/alsa-base.conf olarak deneyin. Eğer o da olmazsa sudo nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf komutunu deneyin. Bu komutla uçbirim içinde bir metin düzenleyici açılacak. ctrl+o ile yaptığınız değişikliği kaydeder; ctrl+x ile çıkarsınız. Zaten metin düzenleyicinin alt kısmında yazar bu tuşlar.

Bir şey daha, komutları ve çıktıları kod etiketi içinde geçin lütfen.

YSinan

@if Teşekkür ederim, Pardus dan yıllar sonra sonra  Xubuntu yu kurdum ve  14.04 e yükselttim  kodları, komutları ve terminali unutmuşum yeniden öğrenmeye başlayacağım umarım forumdan feyz alırım ...

sinan@Sinan-Vaio:~$ sudo -H leafpad /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Açılan pencerenin sonuna      options snd-hda-intel position_fix=1   ekledim
# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7

# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }
#
# Workaround at bug #499695 (reverted in Ubuntu see LP #319505)
install snd-pcm /sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-pcm-oss ; : ; }
install snd-mixer /sbin/modprobe --ignore-install snd-mixer $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-mixer-oss ; : ; }
install snd-seq /sbin/modprobe --ignore-install snd-seq $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-oss ; : ; }
#
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; : ; }
# Cause optional modules to be loaded above sound card driver modules
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-emu10k1-synth ; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --ignore-install snd-via82xx $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }

# Load saa7134-alsa instead of saa7134 (which gets dragged in by it anyway)
install saa7134 /sbin/modprobe --ignore-install saa7134 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist saa7134-alsa ; : ; }
# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options saa7134-alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-audio index=-2
options snd-usb-caiaq index=-2
options snd-usb-ua101 index=-2
options snd-usb-us122l index=-2
options snd-usb-usx2y index=-2
# Ubuntu #62691, enable MPU for snd-cmipci
options snd-cmipci mpu_port=0x330 fm_port=0x388
# Keep snd-pcsp from being loaded as first soundcard
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard
options snd-hda-intel position_fix=1

sonuçta
sinan@Sinan-Vaio:~$ sudo alsa force-reload
Unloading ALSA sound driver modules: snd-seq-midi snd-seq-midi-event snd-seq snd-rawmidi snd-seq-device snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer (failed: modules still loaded: snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer).
Loading ALSA sound driver modules: snd-seq-midi snd-seq-midi-event snd-seq snd-rawmidi snd-seq-device snd-hda-codec-realtek snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer.
sinan@Sinan-Vaio:~$ ^C

Aç kapa  yapacağım
aç kapa yapacağım

if

@YSinan, komut ve çıktıları için kod etiketi kullanın lütfen. Yeniden başlatma yapacaksınız anladığım kadarıyla. Eğer sorun düzelmezse position_fix=1 parametresindeki 1 değerinin yerine 2 ya da 3 deneyin.

YSinan

@if teşekkürler ,evet ses daha güçlendi sanki Hd kalitesinde ses alıyorum , fakat ses yüzde 80 den 100 e kadar olan kısımda sol hoparlörde çıt çıt çıt lar devam ediyor bu sefer sesi kendiliğinden kesmiyor ve kısmıyor  ...

Birde komut ve çıktıları için kod etiketi   nasıl kulanılır  *-* teşekkürler

heartsmagic

@YSinan, sorunlarını farklı başlıklara taşırsan sen zarar görürsün. Tek başlıktan devam ettir lütfen çözüm arama işini. Diğer başlıktan devam etmeyelim kısacası.

Kod etiketi için: kodetiketi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

alsamixer komutu ardından F5 tuşuna basın, "Mic" yazan sütünun üzerine ok tuşuyla gelip m tuşuna basın;esc tuşuyla çıkın ve sudo alsactl store komutunu yürütün. Bir değişiklik var mı?

YSinan

Evet arkadaşlar yılmadan devam ediyorum en baştan , Ses kartım için verilmesi gereken komutlarla alınan çıktıların son hali aşağıda
ki gibi ,  @if  enson alsamixer den mic m komutu çalıştı  sudo alsactl store komutuyla pasword u girdim devam ettim ve şu anda yüksek seslerde ses tekrar kendiliğinden kısılıyor ...  Bu kod işlerine çok ciddi çalışmalıyım, en baştan denemeliyim yeni önerilere açığım teşekkürler

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

lsmod | grep snd
sinan@Sinan-Vaio:~$ ^C
sinan@Sinan-Vaio:~$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
sinan@Sinan-Vaio:~$ lsmod | grep snd
snd_hda_codec_realtek    59259  1
snd_hda_intel          42730  3
snd_hda_codec         164067  2 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              13272  1 snd_hda_codec
snd_pcm                85501  3 snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         14230  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd_seq_midi           13132  0
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            25135  1 snd_seq_midi
snd_seq                55383  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14137  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              28584  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    60939  15 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi
soundcore              12600  1 snd

aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC260 Analog [ALC260 Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0

heartsmagic

@if'in eklettiği satırın önüne bir tane # koya, sonra bir altına şunu ekle:
options snd-hda-intel index=0 model=vaio

Sonra sistemi ne olur ne olmaz, kaçırmayalım bir şeyi diyerekten yeniden başlat.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

YSinan

@heartmagic teşekkürler son değişiklikle birlikte şöyle oldu. Ses artık 100 de iken cızırtı var ses kendiliğinden kısılmıyor,Alsamixer de Headphone kontrolü kulaklık kullanmadığım halde etkin sese kumanda edilebiliyor.. Ses kalitesi iyi

Ek ALSAMİXER i  yüksek ses te gözlemlerken farkettim cızırtı ile birlikte Headphone sekmesi yükseliyor 100 de 100 oluyor ,Headphone mute olduğunda ses kapanıyor ,kısa devremi vardır acaba *-*
alsa-base.conf dosyasının son hali şöyle

# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7

# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }
#
# Workaround at bug #499695 (reverted in Ubuntu see LP #319505)
install snd-pcm /sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-pcm-oss ; : ; }
install snd-mixer /sbin/modprobe --ignore-install snd-mixer $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-mixer-oss ; : ; }
install snd-seq /sbin/modprobe --ignore-install snd-seq $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-oss ; : ; }
#
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; : ; }
# Cause optional modules to be loaded above sound card driver modules
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-emu10k1-synth ; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --ignore-install snd-via82xx $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }

# Load saa7134-alsa instead of saa7134 (which gets dragged in by it anyway)
install saa7134 /sbin/modprobe --ignore-install saa7134 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist saa7134-alsa ; : ; }
# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options saa7134-alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-caiaq index=-2
options snd-usb-ua101 index=-2
options snd-usb-us122l index=-2
options snd-usb-usx2y index=-2
# Ubuntu #62691, enable MPU for snd-cmipci
options snd-cmipci mpu_port=0x330 fm_port=0x388
# Keep snd-pcsp from being loaded as first soundcard
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard
# options snd-hda-intel position_fix=2
options snd-hda-intel index=0 model=vaio

ALASAMİXER imajı linkte
http://imgur.com/Embp6SA

if

Alıntı yapılan: YSinan - 08 Kasım 2014 - 01:02:36
@heartmagic teşekkürler son değişiklikle birlikte şöyle oldu. Ses artık 100 de iken cızırtı var ses kendiliğinden kısılmıyor

Benim söylediğimi yapsak ses kendiliğinden kısılıyor; @heartsmagic'in söylediğini yapsak cızırtı var.

,Alsamixer de Headphone kontrolü kulaklık kullanmadığım halde etkin sese kumanda edilebiliyor.. Ses kalitesi iyi

Burayı anlamadım. Siz hep kulaklık takılı mı deniyorsunuz?

YSinan

@if merhaba  kulaklık kullanmadığım halde  Headphone sekmesi etkin Master gibi çalışıyor donanım sorunu olabilir mi

Alıntı yapılan: if - 08 Kasım 2014 - 01:30:24
@heartmagic teşekkürler son değişiklikle birlikte şöyle oldu. Ses artık 100 de iken cızırtı var ses kendiliğinden kısılmıyor

Benim söylediğimi yapsak ses kendiliğinden kısılıyor; @heartsmagic'in söylediğini yapsak cızırtı var.

,Alsamixer de Headphone kontrolü kulaklık kullanmadığım halde etkin sese kumanda edilebiliyor.. Ses kalitesi iyi

Burayı anlamadım. Siz hep kulaklık takılı mı deniyorsunuz?