[Çözüldü] Ubuntu format sonrasi D surucusu hatasi!

Başlatan help16, 01 Kasım 2014 - 10:13:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

help16

Dun aksam ubuntu formati attim ama bir arkadasla yazismalarim sonucu sanirim format atmadan once windows 8.1 acikken ilk once kapatmam gerekiyormus ben kapatmadan kasa uzerindeki reset tusuna basarak kapattigim icin D yi okumuyor. Bana D deki dosyalarimin guvende oldugunu sadece tekrar windows yapip duzgun bir sekilde ubuntu kurmami soyledi. Bu arada D nin bicimi nfts.

Terminale su kodlari tazdigin zaman:

;sudo mount -t ntfs-3g -o recover,remove_hiberfile /dev/sda2 /media/ev/86486B97486B531

Su hatayi aliyorum:

The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': İşleme izin verilmedi
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Sizin onerileriniz nelerdir? Yardimci olan *herkese tesekkurler.

Not: Flasi taktim reset attim. Without installing secenegine tikladim. Wubi ile kurdum.

Bu hatayi aliyorumhttps://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41048.0

sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 465,8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xddd229e6

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *         2048 204802047 204800000  97,7G 83 Linux
/dev/sda2       204802048 976771071 771969024 368,1G  7 HPFS/NTFS/exFAT

-DıLgEş-

Sorun reset düğmesinden olamaz... Bende Ubuntuyu açmadan önce kasadaki reset tuşuna basıyorum sorun olmuyor. Files'e bak bazen ubuntu açıldığında hiçbir diski okumuyor oradan D'yi görebilecek misin?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

help16

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 01 Kasım 2014 - 10:21:17
Sorun reset düğmesinden olamaz... Bende Ubuntuyu açmadan önce kasadaki reset tuşuna basıyorum sorun olmuyor. Files'e bak bazen ubuntu açıldığında hiçbir diski okumuyor oradan D'yi görebilecek misin?

Simdi toparlayalim. Windows8.1 acik, ben ubuntu olan flash imi takip reset tusuna basiyorum. Yani sanirsam flashi taktiktan sonra bilgisayari kapat demem gerekiyormus.

Arkadasin bana yazdigi bir mesaji:

Windows 8 i aniden kapatırsan mesela "reset" yoluyla ve bu esnada kullanıcının önemli bir dosyası açık olabilir, onu kaydetmemiştir vs. bu yüzden o dosyayı vs. hafızasına kaydediyor ve başka işletim sistemlerinin girmesineide önlüyor

siberoloji

Window 7 ve 8 den itibaren varsayılan olarak AÇIK durumda gelen HIZLI BAŞLAT özelliğinden dolayı bilgisayarınız tam olarak kapatılmaz. Bilgisayar hızlı başlatılsın diye diskler bağlı kalır vs.vs.
Güç AYARLARI > EKRANDA GÖRÜNMEYEN DİĞER AYARLAR > HIZLI BAŞLATI KAPAT (önerilmez) seçeneğini işaretleyerek HIZLI BAŞLAT  özelliğini iptal ederek bilgisayarınızı kapatın ki disk bölümleriniz serbest kalsın ve diğer işletim sistemleri tarafından görüntülenebilir olsun.
Alıntı YapPlease resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting),
Bu cümle de zaten bunu demeye gayret ediyor.
Sanırım bu yol problemi çözer ve D görünür.

help16

Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Kasım 2014 - 10:50:08
Window 7 ve 8 den itibaren varsayılan olarak AÇIK durumda gelen HIZLI BAŞLAT özelliğinden dolayı bilgisayarınız tam olarak kapatılmaz. Bilgisayar hızlı başlatılsın diye diskler bağlı kalır vs.vs.
Güç AYARLARI > EKRANDA GÖRÜNMEYEN DİĞER AYARLAR > HIZLI BAŞLATI KAPAT (önerilmez) seçeneğini işaretleyerek HIZLI BAŞLAT  özelliğini iptal ederek bilgisayarınızı kapatın ki disk bölümleriniz serbest kalsın ve diğer işletim sistemleri tarafından görüntülenebilir olsun.
Alıntı YapPlease resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting),

arkadasım bana oraya nasıl gireceğimi anlata bilirmisin?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2014 - 10:54:37

Alıntı yapılan: help16 - 01 Kasım 2014 - 10:53:41
Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Kasım 2014 - 10:50:08

arkadasım bana oraya nasıl gireceğimi anlata bilirmisin? suan ubuntu kurulu.

help16

''Window 7 ve 8 den itibaren varsayılan olarak AÇIK durumda gelen HIZLI BAŞLAT özelliğinden dolayı bilgisayarınız tam olarak kapatılmaz. Bilgisayar hızlı başlatılsın diye diskler bağlı kalır vs.vs.
Güç AYARLARI > EKRANDA GÖRÜNMEYEN DİĞER AYARLAR > HIZLI BAŞLATI KAPAT (önerilmez) seçeneğini işaretleyerek HIZLI BAŞLAT  özelliğini iptal ederek bilgisayarınızı kapatın ki disk bölümleriniz serbest kalsın ve diğer işletim sistemleri tarafından görüntülenebilir olsun. ''

Buraya nereden girilir?

neynefes

Windows üzerinden yapacaksınız bu anlatılanları

help16

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:06:47
Windows üzerinden yapacaksınız bu anlatılanları

yani ubuntuyu silip bidaha mı kurayım?

-DıLgEş-

Yanılmıyorsam eğer GÜÇ AYARLARI bölümü denetim masasında bulunuyor.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Şöyle başlayalım sizin sıkıntınız nedir? Anladığım kadarıyla dual boot Windows ve ubuntu kullanıp ubuntu tarafında ntfs formatlı disk bölümüne erişemiyor olmanız.. Diye düşündüm kendimce

help16

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 01 Kasım 2014 - 11:08:19
Yanılmıyorsam eğer GÜÇ AYARLARI bölümü denetim masasında bulunuyor.

suanda windows kurulu değilki? windowsu tekrar kurmammı lazım?

help16

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:09:41
Şöyle başlayalım sizin sıkıntınız nedir? Anladığım kadarıyla dual boot Windows ve ubuntu kullanıp ubuntu tarafında ntfs formatlı disk bölümüne erişemiyor olmanız.. Diye düşündüm kendimce

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45447.new#new

neynefes

Hali hazırda bir başlığınız varken neden başka başlık açtınız?

alquirel

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:13:49

Başlıkları birleştirdim.

neynefes

@help16, disk bölümlerini zorlu bağlama şansımız var zannediyorum ama ben bilmiyorum. Arkadaşlar yardımcı olacaktır.

help16

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:13:49

Acelem vardı. Sonuca erken ulaşılabilsin diye. Benim şimdi tekrar windows kurmam gerekiyor değil mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2014 - 11:22:42

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:21:17
@help16, disk bölümlerini zorlu bağlama şansımız var zannediyorum ama ben bilmiyorum. Arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Tamam. İlginiz için teşekkürler.

-DıLgEş-

Şimdi olay şöyle mi;
Bilgisayarda windows yüklü değil, ubuntuyu flash diske yükledin ve flash diskten mi giriyorsun?

help16

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 01 Kasım 2014 - 11:26:38
Şimdi olay şöyle mi;
Bilgisayarda windows yüklü değil, ubuntuyu flash diske yükledin ve flash diskten mi giriyorsun?

hayır flash diskten girmiyorum. windows yuklu degil.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: help16 - 01 Kasım 2014 - 11:28:29
Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 01 Kasım 2014 - 11:26:38
Şimdi olay şöyle mi;

hayır flash diskten girmiyorum. windows yuklu degil.

Ubuntu seçke menüsünde disk yaz disks diye bir program var oradan d diskini görüyor musun?

help16

Ubuntu seçke menüsünde disk yaz disks diye bir program var oradan d diskini görüyor musun?
[/quote]

yazılım merkezinde mi var? Tam olarak anlamadım. :(

http://postimg.org/imag/e/w17dfishp

neynefes

@help16, diske birşey olmamış sadece sisteme bağlamak gerekiyor biraz bekleyin komutları bulmaya çalışıyorum.

kindly34

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:44:54
@help16, diske * bir şey olmamış sadece sisteme bağlamak gerekiyor biraz bekleyin komutları bulmaya çalışıyorum.

Komutlar aşağıdaki gibi ama işe yaramıyorlar.
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda2 /media/ev/86486B97486B531
sudo mount -t ntfs-3g -o ro /dev/sda2 /media/ev/86486B97486B531
sudo mount -t ntfs-3g -o recover,remove_hiberfile /dev/sda2 /media/ev/86486B97486B531

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: help16 - 01 Kasım 2014 - 11:39:06

[/quote]

Program yüklü olarak geliyor seçke menüsünden ara.

help16

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 01 Kasım 2014 - 11:58:03
Alıntı yapılan: help16 - 01 Kasım 2014 - 11:39:06

Program yüklü olarak geliyor seçke menüsünden ara.
[/quote]

arkadaşım dediğin menü hangsi?

kindly34

Şu komutuda deneyebilir misin?
sudo mount -o ro /dev/sda2 /media/ev/86486B97486B531