Ubuntu 14.10 Ağırlaşma Sorunu

Başlatan -DıLgEş-, 01 Kasım 2014 - 08:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Arkadaşlar Ubuntu 14.10 kullanıyorum ama her geçen gün ağırlaşıyor. Açılışta masaüstüne gitmeden önce ekran mozaikleşiyor 3-4 saniyeliğine bunun sebebi nedir acaba...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2014 - 09:52:36

Bilgisayar Özellikleri

Ram =2 GB
İşlemci = AMD Phenom(tm) 8450 Triple-Core Processor x3
Grafik Kartı= Gallium 0.4 on AMD CEDAR
Os Type = 32 bit

Sizce yavaşlama sorunu neden kaynaklanıyor olabilir?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 10:53:31
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Teşekkürler ama ekran kartı zaten yüklü sadece açılışta ekran bir kaç saniyeliğine mozaikleşiyor... Bir de ubuntu günden güne ağırlaşıyor...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Ekran kartınız nedir? Harici mi ? Hibrid mi? Ekran kartı sürücüsünü nasıl kurdunuz?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:28:27
Ekran kartınız nedir? Harici mi ? Hibrid mi? Ekran kartı sürücüsünü nasıl kurdunuz?

Ekran kartı AMD Ubuntu kurulumu sırasında yüklendi.

neynefes

Hocam şu çıktıları verseniz de bende rahat etsem :)

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2014 - 11:46:21
Hocam şu çıktıları verseniz de bende rahat etsem :)

Hangi kodun çıktısını vereyim?

neynefes

-DıLgEş-

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

kod çıktısı

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430]
[]/code]
[br][br][size=1]Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]01 Kasım 2014 - 13:04:22[/time][/size][hr]
lspci ve xrandr çıktılarını yarın gönderirim çıktılar çok uzun telefonla yazamayacağım.
[br][br][size=1]Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]02 Kasım 2014 - 11:21:57[/time][/size][hr]
lspci çıktısı..

[code]

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 Host Bridge

00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Graphics Port 0)

00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 1)

00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode]

00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller

00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller

00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller

00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller

00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller

00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller

00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 3a)

00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller

00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)

00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller

00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge

00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller

00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration

00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map

00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller

00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control

00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430]

01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]

02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Kasım 2014 - 11:22:18

xrandr çıktısı..

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 509mm x 286mm
   1920x1080      60.0*+
   1600x1200      60.0 
   1680x1050      60.0 
   1400x1050      60.0 
   1280x1024      75.0     60.0 
   1440x900       59.9 
   1280x960       60.0 
   1152x864       75.0 
   1024x768       75.1     70.1     60.0 
   832x624        74.6 
   800x600        72.2     75.0     60.3     56.2 
   640x480        75.0     72.8     66.7     60.0 
   720x400        70.1 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Kasım 2014 - 11:22:50

Diğer kod çin bilgisayarda internet yoktu mesa utils yüklenmedi...

-DıLgEş-

Sizce ağırlaşma sorunu neyden kaynaklanıyor.

heartsmagic

glxinfo | grep render
çıktısını görebilir miyiz?

Giriş yaptıktan sonra ağırlaşma varsa kullanılan uygulamaları düşünmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozhan

Hocam bu link de benim de model ve çıktılarım gözüküyor. Cok ciddi boyutta olmasada ilk haline göre yavaşlama var.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45479.msg527078#new
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Kasım 2014 - 07:06:19
glxinfo | grep render
çıktısını görebilir miyiz?

Giriş yaptıktan sonra ağırlaşma varsa kullanılan uygulamaları düşünmen lazım.

Yok aslında açılışta hiçbir program kullanmıyorum aslında deadbeef sürekli açık kalıyor, gedit ile kod yazıp terminalde derliyorum...
free -m
çıktısında da 800 MB'dan daha fazla ram kullanılmamış deniyor istediğiniz çıktıyı da bir dahaki sefere getiririm...

heartsmagic

Mümkünse açık olan, kendiliğinden çalışan uygulamaları kapatıp öyle gözlemle. Aşırı derecede uzun sürmemesi lazım masaüstü açılışlarının. Çok uzun sürüyorsa soruna işaret eder elbette. Fakat genellememek lazım, söylemek istediğim bu benim.

800MB bellek kullanılması da gayet normal. Herkesin bizim tarafta ezelden beri hep yanlış düşündüğü şeydir bu. Bellek kullanılsın arkadaşlar, zararı olmaz. Sınıra dayanmadıysa hiç olmaz hatta. Bellekler kullanılmak için vardır :)

64bit'lik makinemde 8GB belleğin yaklaşık 1.5GB'ı kullanılıyor şu an örneğin. Hepi topu da sistemin kendisi, Chrome, Guake açık sadece. Gayet normal bu durum.
Not: Apache, Mysql falan da çalışmakta esasında. Söylemek istediğim şeyi pek değiştirmiyor ama bu. Ubuntu gibi dağıtımlar donanım cimriliğini hedef almazlar.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Kasım 2014 - 03:29:27
Mümkünse açık olan, kendiliğinden çalışan uygulamaları kapatıp öyle gözlemle. Aşırı derecede uzun sürmemesi lazım masaüstü açılışlarının. Çok uzun sürüyorsa soruna işaret eder elbette. Fakat genellememek lazım, söylemek istediğim bu benim.

800MB bellek kullanılması da gayet normal. Herkesin bizim tarafta ezelden beri hep yanlış düşündüğü şeydir bu. Bellek kullanılsın arkadaşlar, zararı olmaz. Sınıra dayanmadıysa hiç olmaz hatta. Bellekler kullanılmak için vardır :)

64bit'lik makinemde 8GB belleğin yaklaşık 1.5GB'ı kullanılıyor şu an örneğin. Hepi topu da sistemin kendisi, Chrome, Guake açık sadece. Gayet normal bu durum.
Not: Apache, Mysql falan da çalışmakta esasında. Söylemek istediğim şeyi pek değiştirmiyor ama bu. Ubuntu gibi dağıtımlar donanım cimriliğini hedef almazlar.

Peki benim bu uygulamaları kapatmam için belli bir görev yöneticisi yok mu? Tamam ubuntu açılışını geçtim ama performans olarak neden günden güne yavaşlıyor?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 06 Kasım 2014 - 15:18:48
Peki benim bu uygulamaları kapatmam için belli bir görev yöneticisi yok mu? Tamam ubuntu açılışını geçtim ama performans olarak neden günden güne yavaşlıyor?

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Sistem_G%C3%B6zlemcisi
Hangi uygulamaları kapatacaksın ama? Kendi eklediklerini nereden eklediysen oradan kapatabilirsin.

"Performans"ın azalması içinse net bir şey söyleyebilmen lazım, aksi takdirde yorum yapamam. Nedir örneğin günden güne yavaşlayan şey?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Kasım 2014 - 16:02:09
Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 06 Kasım 2014 - 15:18:48

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Sistem_G%C3%B6zlemcisi
Hangi uygulamaları kapatacaksın ama? Kendi eklediklerini nereden eklediysen oradan kapatabilirsin.

"Performans"ın azalması içinse net bir şey söyleyebilmen lazım, aksi takdirde yorum yapamam. Nedir örneğin günden güne yavaşlayan şey?

İşte ubuntu mesela dosya kopyalamaza hızı 28 mb ile başlarken bu şu anda 400 kb kadar geriledi...
Program açılması artık 5-6 saniye oluyor...
Ekran açılışta mozaikleşiyor

siberoloji

Disks uygulamasını kullanıp Smart Test yaptırıp diskinizin durumunu kontrol etseniz.
(Pembe biraz uçuk oldu :) )

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@Nurullah_RT, bu iş böyle pek olmayacak. Zira konu o kadar geniş bir konu ki. Bizse her sorunu kendi başlığında konuşmak istiyoruz. Yavaş kopyalama ayrı bir sorundur, uygulamaların açılması ve ekranın bozulması ayrı birer sorun. Şimdi grafik kartından şüpheleniyorum diyeceğim ama sen istediğimiz çıktıları da geçmiyorsun buraya. Başlığı geriye doğru okursan ne demek istediğimi anlarsın.

Kopyalama sorununu konuşacaksak, nereden nereye kopylama yaparken diye sorular çıkacak. Ardından dahili disk mi, harici disk mi, dosya sistemleri nedir gibi sorularla devam edeceğiz. Yanlış anlamazsan senin nezdinde sorunlarını aktaracak tüm arkadaşlara seslenmek istiyorum:

Arkadaşlar, mümkünse her sorun için ayrı başlık açın. Sorunlarınızı aktarmadan önce forumda size yardım edebilecek insanların işini kolaylaştırmak için lütfen forumda önce arama yapın. Sorunların çözümü için sizden istenen komutları belirleyip çıktılarını o başlığınıza aktarın. Sorunlarınızı aktarırken lütfen parça parça aktarmayın, elinizden gelen tüm ayrıntıları aktarın. Ayrıntıları aktarmak kötü bir şey değildir, aksine sorunların çözümü için hayati önem taşır. Böyle yapılmazsa taksit taksit bilgi almak için uğraşılmak zorunda kalınır.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2014 - 23:00:18
@Nurullah_RT, bu iş böyle pek olmayacak. Zira konu o kadar geniş bir konu ki. Bizse her sorunu kendi başlığında konuşmak istiyoruz. Yavaş kopyalama ayrı bir sorundur, uygulamaların açılması ve ekranın bozulması ayrı birer sorun. Şimdi grafik kartından şüpheleniyorum diyeceğim ama sen istediğimiz çıktıları da geçmiyorsun buraya. Başlığı geriye doğru okursan ne demek istediğimi anlarsın.

Kopyalama sorununu konuşacaksak, nereden nereye kopylama yaparken diye sorular çıkacak. Ardından dahili disk mi, harici disk mi, dosya sistemleri nedir gibi sorularla devam edeceğiz. Yanlış anlamazsan senin nezdinde sorunlarını aktaracak tüm arkadaşlara seslenmek istiyorum:

Arkadaşlar, mümkünse her sorun için ayrı başlık açın. Sorunlarınızı aktarmadan önce forumda size yardım edebilecek insanların işini kolaylaştırmak için lütfen forumda önce arama yapın. Sorunların çözümü için sizden istenen komutları belirleyip çıktılarını o başlığınıza aktarın. Sorunlarınızı aktarırken lütfen parça parça aktarmayın, elinizden gelen tüm ayrıntıları aktarın. Ayrıntıları aktarmak kötü bir şey değildir, aksine sorunların çözümü için hayati önem taşır. Böyle yapılmazsa taksit taksit bilgi almak için uğraşılmak zorunda kalınır.

Tamam o zaman sorunumu ayrı ayrı başlıklarda aktarırım...