[Çözüldü] güncelleme sorunu

Başlatan hsn, 28 Ekim 2014 - 21:52:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hsn

Arkadaşlar; ben ubuntuyu yeni kullammaya başladım. 12.04 kullanıyorum. Bilgisayarım asus A3E.Bu sürümü 12.04 LTS yapmak istedim ama başarılı olamadım.Yardımlarınız için şimdiden sağolun.

neynefes

Hocam 12.04 zaten LTS olarak geçer ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok.

heartsmagic

Eğer söylenmek istenen 14.04 sürümü ise Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulamasını uyarıyor olması lazım. Eğer uyarmıyorsa uçbirimden yaptırmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hsn

Araştırma yaparken bir    yerde          'sudo  apt-get install update- manager-core ;   sudo gedit/etc/update-manager/release-upgrades  ,     now change normal  to lts      ,prompt= lts ,  den sonra terminale    sudo apt-get update , sudo do-release-upgrade-d   veya     sudo apt- get dist-upgrade-d    komutlarını önermişti. Bunları uyguladım. Ancak sonuç alamadım. Birde şunu sorak istiyorum,Bilgisayarım asus A3E . 14.04 lts yüklemek mümkünmü. Çalışmasında bir sıkıntı oluşurmu.Bilgisayarın hızı çok iyi degil.14.04 lts yüklenince ne gibi etkileri olur.  Yoksa bu haliylemi kullanayım.Teşekkürler.

heartsmagic

Şu an 12.04.4 var ve 14.04 mü yapmak istiyorsun?
Bu A3E denilen makinenin özellikleri nedir? Eğer hızından memnun değilsen Lubuntu gibi hafif dağıtımlara yönelebilirsin. 14.04 ile sıkıntı olup olmayacağını doğrudan sen veya bir başka kişi denemeden söyleyemeyiz ne yazık ki.

hsn

heartsmagic  arkadaş;14.04 lts 32bit veya 64bit olması neden gerekiyor. Kullanılan bilgisayarın özelliklerine göre mi değişiyor. asus  A3E nin özelliklere uygun olur mu

heartsmagic

32bit ve 64bit işlemci mimarilerine işaret eder. Kısacası işlemcinde 64bit desteği varsa sistemi de 64bit olarak kurabilirsin demektir. Makinenin özelliklerini bilmiyorum, çok eski bir makine mi?
lscpu
çıktısı ne diyor?

hsn

Uçbirimde sudo lscpu olarakmı gireyim.Ayrıca  çıktıyı size nasıl gönderebilirim

heartsmagic

sudo'ya gerek yok. Çıktıyı da doğrudan kopyalayıp buraya yapıştırabilirsin. Fakat kod etiketi kullanırsın bunu yaparken: kodetiketi

hsn

Architecture:          i686
CPU op-mode(s):        32-bit
Byte Order:            Little Endian
CPU(s):                1
On-line CPU(s) list:   0
Thread(s) per core:    1
Core(s) per socket:    1
Socket(s):             1
Vendor ID:             GenuineIntel
CPU family:            6
Model:                 13
Stepping:              8
CPU MHz:               798.000
BogoMIPS:              1596.11
hasan@hasan-A3E:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2014 - 00:24:12

yukarda  size gönderdiğim bilgiler geldi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2014 - 00:32:06

Bu arada güncelleme problemi çözüldü.Artık yeni güncellemeler geldiğinde soruyor ve uyguluyorum. Yalnız sizden ricam gelen güncellemelerin hepsini uygulayayım mı yoksa bekleteyim mi? İlginiz için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2014 - 00:40:35

Alıntı yapılan: hsn - 31 Ekim 2014 - 00:22:52
Architecture:          i686
CPU op-mode(s):        32-bit
Byte Order:            Little Endian
CPU(s):                1
On-line CPU(s) list:   0
Thread(s) per core:    1
Core(s) per socket:    1
Socket(s):             1
Vendor ID:             GenuineIntel
CPU family:            6
Model:                 13
Stepping:              8
CPU MHz:               798.000
BogoMIPS:              1596.11
hasan@hasan-A3E:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2014 - 00:24:12

yukarda  size gönderdiğim bilgiler geldi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2014 - 00:32:06

Bu arada güncelleme problemi çözüldü.Artık yeni güncellemeler geldiğinde soruyor ve uyguluyorum. Yalnız sizden ricam gelen güncellemelerin hepsini uygulayayım mı yoksa bekleteyim mi? İlginiz için teşekkürler.

meda

Güncelleme geldiyse beklemek olmaz. Güncelleme sistem kararlılığını ve güvenliğini arttıracaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Kod çıktılarını şu şekilde verelim lütfen: kodetiketi

Güncelleme sorusu cevaplanmış zaten. Sürüm yükseltme, yani 12.04'ten 14.04'e veya 14.04'ten 14.10'a geçme gibi durumlarda kullanıcı karar vermeli belki. Hani sistem yükseltme istenmeyebilir belki ancak @meda'nın da söylediği üzere mevcut sistemin güncellenmesi her zaman önerilen şeydir.