glxinfo | grep -i render problemi

Başlatan immortal, 04 Kasım 2008 - 21:24:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

@atomkarinca'nın düşüncesine saygı duymakla birlikte, katılmıyorum. Uzun süredir ecnebi forumda ve forumumuzdaki başlıkları takip ediyorum. ATI ekran kartı olup da sorun yaşayan (hem de ciddi sorun yaşayan) insanların sayısı, NVIDIA kartı olup da sorun yaşayanlardan çok daha fazla.

Bu nedenle, ekran kartı alacaksanız NVidia'dan şaşmamanızı, ancak almak istediğiniz modelle ilgili forumumuzda ve ecnebi forumda arattırmanızı öneririm. Şu iki başlık da faydalı olacaktır:

NVidia kartlar için:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=221313

ATI kartlar için:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=221320

Yukarıdaki başlıklarda da göreceğiniz üzere; NVidia ekran kartı sahiplerinin çoğu (bu arada 2 farklı ekran kartında ben) hiçbir özel ayar yapmadan 3D sürücüyü etkinleştirebilirken, ATI ekran kartı sahiplerinin çoğu, 3D özellikleri ve Compiz'i çalıştırabilmek için kırk takla atmak zorunda kalmışlar.

Xenophobia

Hangi kart daha verimli çalışıyor bu tartışılır, ben Intel kullanıyorum ve ben de tanıması yönünde sorunlar yaşamıştım.

@erginemr'in de yazdığı gibi, bence markadan ziyada sistemin desteklediği ve Ubuntu üzerinde sorunsuz çalıan bir kart almalı arkadaş.

Bunun için bütçe, sistem gereksinimleri gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve seçenek ona göre sunulmalı.

Masaüstü sistemimin üzerinde ATI var örneğin ama eski bir kart, x550 Pardus 07'yi desteklememişti.Bir daha Linux kurmadım onun üzerine.Şimdi destekliyordur kesin ama bir süreç yaşandı tabi bu durumda çünkü aradan epey zaman geçti.

Sonuçta Nvidia veya ATI hangisi seçilecekse seçilsin, şu an sistemlerde sorunsuz çalışıyor olması bir numaralı öneri olmalı.

immortal

Aha kavga çıktı :! Şaka bir yana ben oyun oynamayan bir insanım, bilgisayarımda MSI P4900M anakart var 775 soket, PCI ekran kartı alacağım. VIA Chrome beni kanserlik duruma getirdiği için sahip olduğum bu anakarta süper ötesi-ışık hızı bir kart almayı düşünmüyorum. Entegre kartım gibi sorun çıkarmayacak, beni üzmeyecek; linux kullanırken görsel şölene izin verecek ikinci el bir kart alacağım.

Bence en faydalısı bu görünüyor benim için. Kriz ortamı olmasına rağmen hiç bitmeyecek bilgisayar piyasasında şu dönemde hele ki dolar yükselmişken sıfır bir şey almayı hiç mi hiç düşünmüyorum. Kadıköy'de oturmamın avantajını kullanarak 256 MB bir ekran kartının beni idare edeceğini düşünerek Uranium'un kapasını aşındıracağım.

Muhtemelen şansımı nvidia tarafından kullanacağım. 512 MB NVIDIA GF8500GT PCI-X 16X ya da 256 MB NVIDIA 6600TD PCI-X 16X alacağım. Mesela bu iki kart için yorum yapabilirsiniz kavga etmeden :)

erginemr

Alıntı yapılan: immortal - 11 Kasım 2008 - 10:39:38
...
Muhtemelen şansımı nvidia tarafından kullanacağım. 512 MB NVIDIA GF8500GT PCI-X 16X ya da 256 MB NVIDIA 6600TD PCI-X 16X alacağım. Mesela bu iki kart için yorum yapabilirsiniz kavga etmeden :)

Merak etmeyin, biz fikir ayrılığına düştük diye kavga edecek insanlar değiliz...  ;)

"Düşündüklerinize katılmıyorum, ama düşündüklerinizi özgürce söyleyebilmeniz için hayatımı veririm." - Voltaire

immortal

Ben espri yapmıştım tabi ki bir ekran kartı için kavga çıkacak değil :)

immortal

nvidia geforce 8600 gt aldım, monte ettim ve ubuntumu açtım, aslında açamadım. yükleme sırasını geçtikten sonra login ekranına geçemiyor ve beni mükemmel siyahlıkta bir ekran karşılıyor. bir şeyler yazıyordu üzerinde ama hafızama alamadım. ne yapabiliriz bu duruma?

erginemr

NVidia'ya o kadar gaz verdik, siz de şansınıza gidip sorunlu bir kart almışsınız:
http://www.google.com.tr/search?q=nvidia+geforce+8600+gt+ubuntu

Kendimi kötü hissediyorum.  :-[ Biraz araştırma yapalım bakalım...

Xenophobia

Demiştim sistem özelliklerini ver de model önerelim, onu al diye. :)

@erginemr seni bu durumdan kurtaracaktır, müsterih ol.

Xenophobia

Öncelikle ekranda gördüğün font altında kalan renk sorunları kartın doğru yüklenmemesinden kaynaklanıyordur.Kart bozuk diye endişelenme, kart zaten sistem ile sorunlu çalışan bir kart.

Ben Nvidia veya ATI kullanmıyorum, Intel kullanıyorum. Bir çok Nvidia veya ATI kullanıcısı mevcut zaten forumda.Şayet sahip olduğun anakart bu ise arkadaşlar kullandıkları karta göre sana öneride bulunabilirler.

Fakat öncelikle beklemeni tavsiye ediyorum, @erginemr senin için bu işi araştırıyor.Bir takım yapılandırmalar yardımıyla, kartını sorunsuz kullanabilirsin.

immortal

Alıntı yapılan: Xenophobia - 11 Kasım 2008 - 16:03:12
Öncelikle ekranda gördüğün font altında kalan renk sorunları kartın doğru yüklenmemesinden kaynaklanıyordur.Kart bozuk diye endişelenme, kart zaten sistem ile sorunlu çalışan bir kart.

Ben Nvidia veya ATI kullanmıyorum, Intel kullanıyorum. Bir çok Nvidia veya ATI kullanıcısı mevcut zaten forumda.Şayet sahip olduğun anakart bu ise arkadaşlar kullandıkları karta göre sana öneride bulunabilirler.

Fakat öncelikle beklemeni tavsiye ediyorum, @erginemr senin için bu işi araştırıyor.Bir takım yapılandırmalar yardımıyla, kartını sorunsuz kullanabilirsin.
Evet kart budur. Buna uygun bir şey istiyorum yahu linux'ta da problem yapmasın.

erginemr

Yeni NVidia kartı mevcut, kurulu, daha önce VIA on-board kartla çalışan sisteme mi taktınız?

Eğer öyleyse, ki umarım öyledir, sorun çıkartan bu satırlardır:
Alıntı YapSection "Device"
   Driver "via"
   VendorName  "VIA Tech"
   BoardName   "via"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

immortal

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Kasım 2008 - 16:09:17
Yeni NVidia kartı mevcut, kurulu, daha önce VIA on-board kartla çalışan sisteme mi taktınız?
O satırları ubuntu'da oturum açmadan nasıl değiştirebilirim? :) Bu satırları size lanet olası Windows'tan yazıyorum. Ubuntu açılır gibi değil.

Xenophobia

Şayet sistemi yeniden kurmak gibi bir şansın ve zamanın varsa sakın üşenme, baştan düzgün bir şekilde kur.

Donanıma ait yazılım farklılıkları ile sorun yaşayacaksındır ileriki zamanlarda.

Daha sonra kartın kurulumunu bu başlıktaki gibi Envy ile yap.

erginemr

Tamam, öyleyse şunu deneyelim:

1. Bilgisayarın açılışında Grub ekranında (genelde) ikinci seçenek olan "recovery mode"u seçin.

2. Açılıştan sonra çıkan mavi ekranlı menüde "root: drop to root shell prompt" seçeneği ile metin ekranda root oturumu açın.

3. Önce konsolda önce mevcut X ayar dosyasının yedeğini alın:
cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.eski
4. Sonra X sunucusunu otomatik olarak yapılandırmak için şu komutu verin:
dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

(Not: Zaten root olduğunuz için, yukarıdaki iki komutun başına "sudo" yazmanıza gerek yok.)

5. En son, root oturumunu sonlandırmak ve masaüstünü başlatmak için "exit" komutunu verin. Ardından çıkan mavi ekranlı menüde "resume: resume normal mode" ile masaüstüne geçin.

6. Umarım masaüstü bu şekilde açılır. (Artık sistem "nv" açık kaynak kodlu sürücüyü kullanıyor demektir.) Ancak yukarıdaki komuttan dolayı, Türkçe klavye ayarı vb. bazı şeyler bozulmuş olabilir.

7. Masaüstü açılırsa, Menü >> Sistem >> Yönetim >> Hardware Drivers aracını kullanaran 3D desteği veren "nvidia" sürücüsünü etkinleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8. En son Gnome Editor'ü açarak klavyedeki Türkçe karakterlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Not: Bu işe yaramazsa, @Xenophobia'nın ifade ettiği gibi, temiz bir kurulum yapmak gerekebilir.

immortal

Xenophobia

glxinfo | grep -i render çıktısı şimdi ne yapıyor? Yeniden başlatıyor mu X 'i?

Bahsettiğin renk sorunu falan var mı şimdi? Envy ile kurulum yap, sorunların düzelecek mi bakalım.

immortal

Etkinleştir dedim "Paket dosyalarını indir" penceresi çıktı. İndiriyor...

immortal

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8600 GT/PCI/SSE2
    GL_NV_depth_buffer_float, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_vertex_program3, GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap,

Böyle bir şey oldu :)

immortal

"Yeni kısıtlanmış sürücüler kullanımda" yazan bir icon çıktı üst çubukta o nedendir?

erginemr

Geçmiş olsun. NVidia ekran kartınızın 3D sürücüsü etkin ve Compiz (büyük ihtimalle) çalışıyor. Artık sizi Compiz'in güzelliklerini keşfetmeniz için bilgisayarınızla başbaşa bırakalım...  ;D

(Not: Herhangi bir editörde Türkçe karakterleri kontrol etmeyi unutmayın.)

immortal

Türkçe karakterler de düzgün çalışıyor. Ben artık gidebilirim. Yukarıda bahsettiğim bir kaç sorun vardı onları bir iki gün sonra irdelersek harika olur benim için. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.