linux ubuntu hylafax server

Başlatan omer5256, 28 Ekim 2014 - 01:01:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omer5256

İyi günler ben üniversite öğrencisiyim benim linux ubuntu hylafax server diye bir ödevim elinde bununla ilgili bir sunum *belge olan varsa bana yardımcı olabilirmi simdiden tesekkurler saygılar...

heartsmagic

Ubuntu'yla veya Linux'la alakan ne kadar?
Ödev neyi kapsıyor? Örneğin araştırma mı yapacaksın sadece yoksa sistem kurup üzerine Hylafax sunucusu mu kuracaksın?

Çok genel bir konu değil Hylafax konusu, ne için ödev olarak verilmiş anlamıyorum. İngilizce ile sorunun yoksa:
http://www.howtoforge.com/linux_hylafax_server
http://www.serverubuntu.it/node/8
http://nefaria.com/2014/08/problems-configuring-hylafax-server-on-ubuntu-12-04-14-04/

Son konu güncel ve yaşanan hataları ve çözümlerini de aktarmış. Onu kullanabilirsin örnek olarak fakat sadece kurulumunu anlatıyor.

Not: Tüm yazılarını koyu harflerle yazmazsan seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omer5256

açık söyleyeyim linuxla daha yeni tanıstım ödev kapsamsalı hylafax serverın ne oldugunu nasıl celıstıgını yanı hylafax serverle ılgılı olan herseyı anlatacam ve daha sonra uygulamalı sanal olarak kuracam. ingilizceyle alakam cok az internette cok arastırdım cogu ıngılızce turkceye cevırıncede cumleler cok anlamsız oluyor bu konuda bana yardımcı olursanız cok makbule gecer abı..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2014 - 01:21:45

kurulum ıcınde bu lınkten dosyayı buldum ne kadar dogru onuda bılmıyorum.
http://askubuntu.com/questions/340965/how-do-i-install-ubuntu-server-step-by-step

heartsmagic

Verdiğin bağlantı Ubuntu sunucu kurulumu için, hiç gerek yok onu kurmana. Normal bir Ubuntu sürümü indirip onu kur, ne yapacaksan onun üzerinde yap zira Linux ile hiç alakan yokken sunucu kurulumunu ve onun üzerine diğer şeyleri aşamazsın.

Hylafax'ın altyapısı ve nasıl çalıştığı ile ilgili Türkçe bir şeyler bulman zor ve ne yazık ki bu ödev konusunu senin için yapabilecek birilerinin de çıkması zor. O konuda biraz kendi başınasın. Fakat Ubuntu kurulumu olsun, Hylafax kurulumu olsun elimizden geleni yapmaya çalışırız.

omer5256

ilginiz için teşekkür ederim size iki sorum olacak birincisi takıldıgım yerlerde sıze burda sorabılırmıyım ııkıncısı ıse benım bilgisayarımda sanal olarak ubuntu sürümü kurulu halde bunun ustune hylafax ı nasıl kuracam bunu anlatabilirmisiniz.

arpia

sudo apt-get install hylafax-server

komutu ile başlayabilirsin. Tabii kurulumdan önce hylafax çalışması için sisteminize bir fax-modem falan bağlı mı?

omer5256

yok hiç bir sey bağlı değil :( kurulumdan cok anlatımı benı zor duruma sokuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2014 - 08:45:09

bu arada bişey daha sorabilirmiyim benim bilgisayarımda windows 8.1 single language işletim sistemi yüklü virtualbox la ubuntu yu 32 bit olarak kurabiliyorum 64 bit çıkmıyor bu siz neyden kaynaklanıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2014 - 08:47:23

şu an sudo apt-get upgrade komutuyla sistemi güncelleştiriyorum yalnız çok ağır grafik işlemciyi nasıl devreye sokabilirim veya normal ekran kartını 128 mb ekran kartıyla çalışıyor.

arpia

Forumda biraz arama yapabilirsiniz bir çok konu için.

Alıntı yapılan: omer5256 - 28 Ekim 2014 - 08:43:21
bu arada bişey daha sorabilirmiyim benim bilgisayarımda windows 8.1 single language işletim sistemi yüklü virtualbox la ubuntu yu 32 bit olarak kurabiliyorum 64 bit çıkmıyor bu siz neyden kaynaklanıyor.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34530.0

Alıntı yapılan: omer5256 - 28 Ekim 2014 - 08:43:21
şu an sudo apt-get upgrade komutuyla sistemi güncelleştiriyorum yalnız çok ağır grafik işlemciyi nasıl devreye sokabilirim veya normal ekran kartını 128 mb ekran kartıyla çalışıyor.
Virtualbox'ın grafik ayarlarından 3D açın ve ekran kartı için ayrılan belleği arttırın. Bu yeterli olur sanırım ama yetmezse bakınırız.

omer5256

bir deneyeyim hocam bir ara bios ayarlarına girmiştim öyle bir ayar görmüştüm teşekkürler.

omer5256

iyi geceler ben ubuntu 14.04 e google chorme yukledım fakat ucbırımde yazdıgım butun kod sonuclarında boyle bır seyle karsılasıyorum N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.  bunu tamamen nasıl kaldırabılırım.

arpia

"sources.list.d" şeklinde forumda aratırsanız sonuçların içinden hem çözümünü hem de mantığını açıklayan bir çok cevap bulacaksınız.

omer5256

öncelikle vermiş oldugunuz bigiller için minnetimi sunar teşekkur ederım projemı tamamladım sayılır bende tek eksik olan su aşağıda vermiş oldugum kodların anlamlarını yazabilirmisiniz.

faxsetup , faxq faxgetty,   hfaxd ,   faxsend ,   faxrcvd ,
        faxconfig ,    faxmodem ,    faxstate ,    notify ,    pollrcvd ,
        recvstats ,     xferfaxstats ,     archive ,      hylafax-config ,
        dialrules ,    doneq ,    hosts.hfaxd ,   hylafax-info ,   hylafax-
       log , tsi , recvq , sendq , status , xferfaxlog ,

heartsmagic

Eğer İngilizce sorun değilse:
http://www.hylafax.org/content/Man_Pages_Current

man hylafax-server
şeklinde de olur muhtemelen, denemediğim için emin değilim ama.

Not: İngilizce sorunsa yardım etmeye çalışırız vakit bulunca.

omer5256

malesef ingilizce bilgim çok aşırı az.

heartsmagic

Favorilere atayım şimdilik, vakit bulduğumda bakınmaya çalışırım. Belki başkası da el atabilir, fakat şu saatte mümkün değil artık.
Bir iki güne bakamazsam ileti geçersin başlığa. Unutma ihtimalim yüksek çünkü.

omer5256

if

faxsetup: İstemci ya da sunucu makinayı HylaFAX'la kullanılacak şekilde yapılandır.

faxq: Kuyruk yönetici servis. İşlerim zamanlanmasından, hazırlanmasından ve başlatılmasından sorumlu.

faxgetty: Gelen telefon aramalarını dinleyip, ya bunları direk kendi yönetiyor ya da başka bir uygulamaya devrediyor.
Ayrıca modem kullanımını gözlemleyerek faxq'ya modemin durumunu bildiriyor.

heartsmagic

Alıntı Yaphfaxd: HylaFAX istemci-sunucu protokol sunucusu.
facsimile: Faks iletim uygulaması. faxq tarafından çağrılır ve faksı göndermeden önce modem yapılandırma dosyasını okuyarak modemi başlatır.
faxrcvd: Gelen fakslar için uyarı betiği. Ne zaman bir faks gelse sunucu tarafından tetiklenir ve FaxMaster'a bir eposta gönderir.
faxconfig: HylaFAX yapılandırma parametrelerini dinamik olarak değiştirir.
faxmodem: HylaFAX sunucu sistemine dinamik olarak modem ekler.
faxstate: HylaFAX tarafından kullanılan bir aygıtın "modem durumu"nu denetler.
notify: HylaFAX kullanıcı uyarı betiği.
pollrcvd: Faks alındı gönderisi yapan HylaFAX betiği.

Bir ara devam ederiz.

omer5256

öncelikle vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim.
dns server kurmayı denedımolmadı. sudo apt-get install ssh  komutuyla basladım yalnız vermıs oldugum fotografta ki ayarlara hangi degerleri gireceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

faxsend: Hylafax fax facsimile iletim programı
recvstats: Alıcı tarafındaki facsimile için istatistikler(bilgiler) basan bir betik.
xferstats: İletilen işler hakkında istatistikler/bilgiler basan bir betik.
hylafax-config: Hylafax ayarları veritabanı
dialrules: Hedef facsimile ya da benzer makineye ulaşmak için telefonun nasıl aranması gerektiğini belirliyor.

heartsmagic

DNS sunucu meselesini bu başlıkta konuşmayalım.