Bölünen Diskin Diğer Disk ile Birleşik Görülmesi Sorunu

Başlatan cnr, 30 Ekim 2014 - 14:19:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cnr

Merhaba arkadaşlar.

Dün Ubuntu 14.04.01 indirdim. Önce usb ile kurmaya çalışsam da hata çıktı, ve sonra bios'ta usb ile boot seçeneği yok oldu. Ben de dvd alıp dvd ile kurmayı denedim.
Sorun şu ki daha öncesinde C ve D olmak üzere iki diskim vardı. C 680 gb, D ise recovery 20 gb boyutunda. Kuruluma başlamadan önce C'de küçüktmeye gidip 25 gb'lik yeni bi disk oluşturdum. Ubuntuyu oraya kurmayı istiyorum. Diski ntfs haline getirdim, sonra kurulma başladım. Kurulum başlarken de windows'un yanına kurmayı değil de o boş 25 gb'lik kısma kurmak için başka bir şey seçeneğine tıkladım fakat orada oluşturduğum yeni disk L ile recovery olan disk D birleşik görünüyor, onu da 45 gb boyutundan ve 18 gblik boyutunun dolu olmasından anladım. Oraya kurmak istediğimde de biçimlendime istiyor. Sonrasında L'yi ayrılmamış disk olarak yapıp denesem de değiştirmedi.

Ubuntuyu sadece L diskine nasıl kurabilirim?

Ve de takas alanı olayını sizce nasıl ayarlamalıyım?

Teşekkürler.

meda

USB ile hata yaşamanızın çok farklı sebepleri olabilir. USB bozukluğu, İndirilen DVD kalıbı bozuk olabilir, USB'ye yazdırmayı yanlış yapmış olabilirsiniz.

Sistem UEFI de olabilir. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Takas alanına 4 GB ve üstü bir belleğe sahipseniz bence gerek zaten Linux, Windows gibi değil az yakar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

@cnr, Ubuntu canlı dvd'yi kullanarak "Ubuntu'yu kurmadan dene" seçeneğini seçin. Masaüstüne ulaşınca sudo fdisk -l komutunu yürütüp çıktısını buraya geçin.

kötükurt

Alıntı yapılan: cnr - 30 Ekim 2014 - 14:19:57
Diski ntfs haline getirdim, sonra kurulma başladım.
Ayrıca Ubuntu'yu kuracağın bölümü ext4 olarak biçimlendimelisin.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı