Ubuntu 14.04 LTS Wifi problem

Başlatan AlperenGurbuz, 24 Ekim 2014 - 17:14:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AlperenGurbuz

Merhaba arkadaşlar Ben Alperen İlk defa linux Ubuntu kullanmaya başladım.Linuxu Eski yılarda da duydum işitmiş ve birazcık kulandım suanda cok mutluyum ve gerçekten öğrenmeye çalışıyorum sorunlarımı sizlerin değerli yorumlarınızda arayıp halletmeye çalışıyorum.2 gündür sorunumu forumda aradım ama malasef bulamadım yada gözümden kaçtı.

Wifim çalışıyor * her şey yolunda ve bir çok ağlara bağlana biliyorum ama şöyle bir sorun var.Burda kulandığım wifi ağları bağlandıktan sonra internet sayfası açıp ıd ve şifre ile bağlanıyoruz.Bu ağalara bağlanamıyorum malasef sadece bağlanıyor diyor öyle başka bir ilerleme kaydetmiyor suanda 3g modem den yazıyorum sizlere küçük bir resimde gönderiyiorum.

resim:http://i.hizliresim.com/volrm4.png

Malasef sürekli bağlanıyor yazıyor bir süre sonra kapanıyor ama başka wifilere bağlanıyor sadece web tabanlı şifreleme olan wifilere bağlanamıyorum . wifi bağlanınca bir sayfa açılırda ıd şifre yazarsınız ya onun gibi işte umarım anlata bilmişimdir şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

rfkill list
0: hci0: Bluetooth
Soft blocked: yes
Hard blocked: no
1: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no

sudo lshw -C network
[sudo] password for alperen:
  *-network               
       açıklama: Eternet interface
       ürün: Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller
       üretici: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       mantıksal ad: eth0
       sürüm: 13
       serial: 8c:89:a5:09:c2:9f
       kapasite: 1Gbit/s
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm pciexpress msi msix bus_master cap_list eternet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
       yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=alx latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
       kaynaklar: irq:48 bellek:f7300000-f733ffff ioport:d000(boyut=128)
  *-network
       açıklama: Kablosuz arayüz
       ürün: Centrino Wireless-N 2230
       üretici: Intel Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:03:00.0
       mantıksal ad: wlan0
       sürüm: c4
       serial: 60:6c:66:40:fb:32
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list eternet physical wireless
       yapılandırma: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=3.13.0-37-generic firmware=18.168.6.1 latency=0 link=no multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn
       kaynaklar: irq:45 bellek:f7200000-f7201fff
  *-network
       açıklama: Eternet interface
       physical id: 2
       mantıksal ad: eth1
       serial: 58:2c:80:13:92:63
       kapasiteler: eternet physical
       yapılandırma: broadcast=yes driver=cdc_ether driverversion=22-Aug-2005 firmware=CDC Ethernet Device ip=192.168.1.100 link=yes multicast=yes

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 8c:89:a5:09:c2:9f 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:16

eth1      Link encap:Ethernet  HWaddr 58:2c:80:13:92:63 
          inet addr:192.168.1.100  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::5a2c:80ff:fe13:9263/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:7564 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:7204 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          RX bytes:4622124 (4.6 MB)  TX bytes:1145131 (1.1 MB)

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Sunucu
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:65536  Metric:1
          RX packets:1034 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:1034 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:138325 (138.3 KB)  TX bytes:138325 (138.3 KB)

wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr 60:6c:66:40:fb:32 
          inet6 addr: fe80::626c:66ff:fe40:fb32/64 Scope:Link
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:995 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:122 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          RX bytes:152960 (152.9 KB)  TX bytes:26477 (26.4 KB)

iwconfig
eth0      no wireless extensions.

eth1      no wireless extensions.

lo        no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bgn  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=16 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off

iwlist scanning
eth0      Interface doesn't support scanning.

eth1      Interface doesn't support scanning.

lo        Interface doesn't support scanning.

wlan0     No scan results

if

Alıntı yapılan: AlperenGurbuz - 24 Ekim 2014 - 17:14:31
Wifim çalışıyor * her şey yolunda ve bir çok ağlara bağlana biliyorum ama şöyle bir sorun var.Burda kulandığım wifi ağları bağlandıktan sonra internet sayfası açıp ıd ve şifre ile bağlanıyoruz.Bu ağalara bağlanamıyorum malasef sadece bağlanıyor diyor öyle başka bir ilerleme kaydetmiyor suanda 3g modem den yazıyorum sizlere küçük bir resimde gönderiyiorum.

resim:http://i.hizliresim.com/volrm4.png

Malasef sürekli bağlanıyor yazıyor bir süre sonra kapanıyor ama başka wifilere bağlanıyor sadece web tabanlı şifreleme olan wifilere bağlanamıyorum . wifi bağlanınca bir sayfa açılırda ıd şifre yazarsınız ya onun gibi işte umarım anlata bilmişimdir şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba, "Burda" dediğiniz yer bir şirket mi? Yurt mu?

AlperenGurbuz

süperonline kıbrıs şirketi Yurdumuzda akdeniz evleri normalde windowsda hotspot.akdenizevleri diye bir yer açılıyordu şifre ıd yazıyorduk ama ben wifiye bağlanamıyorum bağlansa gelicek galiba :) diğer tüm wifilere bağlanabiliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2014 - 21:26:18

bilen varmı arkadaşlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2014 - 21:26:43

bilen varmı arkadaşlar

heartsmagic

Windows tarafında bağlanmaya çalıştığında karşına gelen kullanıcı adı vs. olan şey bir web sayfası mı? Adı, sanı, IP adresi görünüyor mu?

Not: Üst üste ileti atman daha hızlı yardım almanı sağlamaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AlperenGurbuz

tabi var  dediğim gibi hotspot.akdenizevleri diye sayfa açılıyor oraya ıd şifre girip bağlanıyordum. Ip adresini bilmiyorum normal bağlanıp o sayfa geliyordu bağlanıyordum.wifi ye bağlanabilsem olucakda olmuyor . Dİğer başka bir pcde denedim o bağlanıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2014 - 23:43:03

eternet wifi kartını tekrardan taratma gibi bir kod mevcutmu pek bilmiyorum yada sistem eksik gedik varmı yokmu diye bakıcak bir kod :)

heartsmagic

Kablosuza bağlansam olacak dediğin şey esasında olmayan şey. Sen normalde Ubuntu ile kablosuz ağlara bağlanabiliyorsun, bu bağlanmaya çalıştığın şeyse özel bir bağlantı noktası. Windows tarafında artık tarayıcı temelli mi, işletim sistemi temelli mi bilmiyorum bir şekilde anlayıp seni o giriş yaptığın sayfaya yönlendiriyor. Bunu Linux üzerinde yapmıyorlar işte. Açılan sayfanın adresi hotspot.akdenizevleri mi? Bu durumda seni önce iç ağa bağlayıp oradan dışarıya çıkarıyor demektir. Ubuntu tarafında bağlanıyor diyorsun ya, sorun yapmıyor yani önce. Tarayıcıda aynı adresi yazdığında karşına bir şeyler gelmiyor mu?

AlperenGurbuz

http://hotspot.akdenizyurt/login?dst=http%3A%2F%2Fstart.ubuntu.com%2F14.04%2FGoogle%2F%3Fsourceid%3Dhp    tamm adres bu. Ama ilk olarak wifi bağlanması gerek bende sürekli bağlanıyor yazıyor bir türlü bağlanamıyor.

heartsmagic

Demek ki önce ağa hiç bağlanamıyor, kısacası normal kablosuz ağ gibi bağlanamayacağız ona. İlgili şirketi arayıp bağlanma yöntemini falan öğrenmen mümkün mü? Ağ yöneticisinden yeni bir ağ eklenebilir, fakat yöntemin ne olduğunu bilmeden yapamayız. Kaldı ki desteklenmeyen bir şeyse ek yöntemlere de bakmak gerekebilir bizim tarafta.

AlperenGurbuz

şimdi uğraşırken yine bulunduğum yurt içerisinden uzaktaki bir porta bağlandı ve aynı site karşıma geldi suan ordan yazmaktayıım ama halla kendi bulundğum kısımdaki mesela C6 wifisi yada D5 wifisine herhangisinie bağlanmıyor.
Şirketi arama imkanım malesef yok ama yarın site görevlileri ile konusucam bu konuyu. Öte yandan baktığımızda acaba vericilermi bozuk diye başka pclerde denedim çatır çutur giriyorlar :D öyle olunca hayli ile biraz agressive ' lik başlamış bulunmakta :)

heartsmagic

Port dediğin şey nedir bilemiyorum ancak aynı şekilde yayın yapmadıkları kesin o zaman.

AlperenGurbuz

malasef ne yapsak bağlanmıyor yardımlarınız için teşekkürler konu kapanabilir.

heartsmagic

Konu kalsın bu şekilde, belki görüp öneri yapan olur. 

Eduroam geldi aklıma şimdi. Şuradaki gibi bir yapılandırma bölümü gelmiyor mu sen bağlanmaya çalıştığında?
http://eduroam.uludag.edu.tr/baglanti/tr/ubuntu.html

AlperenGurbuz

yardımlarınız için teşekkür ederim bugün ada içinde şirketi aradım modemleri değiştirtim şuanda bağlanıyor bir sorun kalmadı :)

heartsmagic

Normal bağlanma yöntemine mi geçildi yani? Yoksa eski modemler yenisi ile değişince şu an bu yöntemle bağlanabiliyor mu oldun?