Ubuntu 14.10 - Utopic Unicorn duyuruldu

Başlatan ultimate, 23 Ekim 2014 - 17:31:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Resmi sitesinde göremedim neden acaba?

Ozmo

benden önce davranmışsın :)

ultimate

Alıntı yapılan: burak öztürk - 23 Ekim 2014 - 17:34:57
Resmi sitesinde göremedim neden acaba?

Yıllardır anasayfaya geç düşüyor.
Windows10 a geçmeyin ubuntuya geçin gibi bir yazıyla orada yerini alacaktır :D

Ubunlo

Bende 14.10 yüklü şu anda. Peki nasıl yukseltecem? Tekrar sıfırdan mı kurmam gerekiyor?

Ozmo

Alıntı yapılan: Ubunlo - 23 Ekim 2014 - 17:53:48
Bende 14.10 yüklü şu anda. Peki nasıl yukseltecem? Tekrar sıfırdan mı kurmam gerekiyor?

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

komutları vermen yeterli

heartsmagic

Not düşmüş olalım tekrar. 14.10'u alfa/beta sürümünde kurup kullananların normal güncellemeleri takip etmekten başka yapmaları gereken bir şey yok.
14.04 sürümünden yükseltmek isteyenler ise Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulaması üzerinden şu şekilde yapabilirler.

1. Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulaması açılır.
2. Güncelleştirmeler sekmesine gelinir.
3. En alttaki "Beni, yeni bir Ubuntu sürümü olunca bilgilendir" seçeneğinin karşısındaki "Uzun dönem desteklenen sürümler için" seçeneği "Yeni bir sürüm için" olarak değiştirilir.
4. Ardından güncellemeler denetlenir.

Not: İletinin altındaki görsele bakılabilir.

Uçbirimden yapmak isteyenler ise önce değilse şu paketi kurmalılar:
sudo apt-get install update-manager-core

Bu adımdan sonra 14.04 LTS sürümünden ara bir sürüm olan 14.10'a geçmek için yükseltme adımından önce şu işlem yapılmalı:

sudo sed -i 's/Prompt=lts/Prompt=normal/' /etc/update-manager/release-upgrades

Ardından sürüm yükseltme işlemini denenebilir:
sudo do-release-upgrade

Sürüm yükseltmek isteyenler grafik kartı sürücülerinde sıkıntı çıkması durumunda bununla baş edecek tecrübeye sahip değillerse, yükseltme işleminden önce sürücüleri kaldırabilirler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seniorokur

Bir sorum var: Şuan 14.04.1 sürümü kurulu ama uç birimden de denedim, yazılım güncellemeden de baktım yeni bir güncelleme görünmüyor. Bölgesel bazlı gecikmeler mi var?
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

burak öztürk

Alıntı yapılan: seniorokur - 23 Ekim 2014 - 21:12:48
Bir sorum var: Şuan 14.04.1 sürümü kurulu ama uç birimden de denedim, yazılım güncellemeden de baktım yeni bir güncelleme görünmüyor. Bölgesel bazlı gecikmeler mi var?

Bunun için şurada bir anlatım yapılmış, işinize yarayabilir.

Bu arada hayırlı olsun, her zamanki gibi harika bir sistem olmuş.
Bırakamıyorum Ubuntu'yu harika bir sistem.
Türkçe çeviri ekibine ve diğer Türkiye ekibine, emek veren herkese çok ama çok teşekkürler.
Sayenizde bu harika sistemi kendi dilimde kullanabiliyorum. Çok teşekkür ederim.

Merak edenler için sıcaklık değerlerinide paylaşayım;
sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +47.0°C  (crit = +100.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +37.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)
Core 1:       +38.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)

nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +42.0°C  (high = +95.0°C, hyst =  +3.0°C)
                       (crit = +105.0°C, hyst =  +5.0°C)
                       (emerg = +135.0°C, hyst =  +5.0°C)

Qeox

indirmeye başladım bende. yükseltme yerine sıfırdan kurmak daha iyi bence
Geçmişim, olamadığım her şeydir..

heartsmagic

Alıntı yapılan: seniorokur - 23 Ekim 2014 - 21:12:48

Arayüz üzerinden nasıl olacağını @burak öztürk açıklamış, ben de şu iletime ek yaptım:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45340.msg525526#msg525526

Canonical LTS sürümden ara sürüme geçişi haber vermeyecekmiş kullanıcılarına. İsteyen kendisi geçecek kısacası.

seniorokur

Alıntı yapılan: kazimcan - 24 Ekim 2014 - 00:34:16
indirmeye başladım bende. yükseltme yerine sıfırdan kurmak daha iyi bence
Benimde aynı takıntım var. Sanki bir şeyler eksik olacakmış gibi hisstediyorum.

@burak öztürk Çok teşekkür ederim ama gui ile çözüm nedenini anlamadığım şekilde aynı sonucu verdi bana.
@heartsmagic Sizede çok teşekkür ederim. Güncelleme başladı.

Herkesin eline, emeğine sağlık!
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

meda

Kulanan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa daha da güzel olur.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mustililer_37

Ubuntu 14.10 dün büyük bir heycanla kurdum ve beklentilerimi fazlasıyla karşıladı kararlılık ve performansında artış olduğunu fark ettim ayrıca ubuntu 14.04 ve önceki sürümlerde ubuntu yazılım merkezinde uygulama merkezinde bazı uygulamaları kurarken çökme yaşıyordu sistem ama 14.10 ile birlikte herhergibir çökme yaşamadım performanslı bir şekilde çalıştı Unity masaüstü ortamını kullanmakta ilk zamanlar çekimser davransamda şimdi gayet alıştım ve kararlılığının gittikçe arttığını düşünüyorum ayrıca bir sorum olacak çift ekran kartı olan bilgisayarlarda 14.04deki çözüm yöntemi mi uygulanacak ?

meda

Optimus için:
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee mesa-utils yeterli olması gerek.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mustililer_37

Alıntı yapılan: meda - 24 Ekim 2014 - 12:22:00
Optimus için:
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee mesa-utils yeterli olması gerek.

Teşekkür ederim meda :)

serguzestefe

14.04'den farkı nedir? Hali hazırda 14.04'de olanların geçmesi gerekir mi? 14.04 daha stabil değil mi?

nikbinliknet

Alıntı yapılan: serguzestefe - 24 Ekim 2014 - 13:44:13
14.04'den farkı nedir? Hali hazırda 14.04'de olanların geçmesi gerekir mi? 14.04 daha *kararlı değil mi?

Birçok yazılımın ve sistem çekirdeğinin (kernelin) daha güncel sürümlerini içermesi ve teknolojik ilerlemeyle beraber yürüyen iyileştirmelerin olması 14.04'ü, 14.10'dan ayıran fark. LTS sürümler kuşkusuz daha kararlı. Tercih senin. Ben bir 5-6 ay daha LTS sürümde kalacağım. Eğer ihtiyaçlarım ve beğenilerim ağır basarsa 14.10'a geçeceğim. Gerek yoksa LTS sürümünden devam ederim.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

seniorokur

Dün gece direk güncelledim, ardından önceki sürümlerde karşılaştığım problemlere baktım .

-Birinci problemim Ubuntu Yazılım Merkezi idi. Beş adet yükleme yaptım, iki tanesini .deb paketine çift tıklayarak. Sadece birisinde donma gerçekleşti ki bu muhteşem bir şey. Önceden hiçbir .deb paketini Yazılım merkezinden direk kuramıyordum.
-İkinci ve en büyük problemim AMD Radeon: Çift ekran kartı kullanıyorum ve Radeona karşı ne yaparsam yapayım bir çözüm bulamamıştım. Beş dakika sessiz çalıştıktan sonra yarım saat fan son hızlıyla çalışıyor sonra tekrar beş dakika susuyordu. Bilgisayar yaklaşık üç saattir açık, sadece aralarda fan çalıştı ve bu benim için bir mucize. Artı ekran parlaklığı sorunumda gitmiş. Tüm geliştiricilere yemek ısmarlayasım var :D (Sorun çözüm aşamasında ne zaman bir adım atsam yeni bir problemle karşıma çıktı ve şuan böyle bir durum yok çünkü problem yok!)

Problem değil ama şunu farkettim: Sistem sanki hızlanmış. Chrome, Firefox, Code::Blocks daha hızlı açılıyor, işlemler daha hızlı gerçekleşiyor.

Şuana kadar karşılaştığım tek pürüz: Açılır açılmaz önce (uygulamayı açmasam bile) Chrome için hata mesajı veriyor sonra rasgele bir uygulama için hata raporu veriyor. Bunlarda dert değil.
Gerçekten çok sevdim ve çok sevindim. Fan sesi başımı ağrıtıyordu.  Bu arada ekran kartı problemim yok. Birşey yapmadım ama şuan AMD çalışıyor.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

FireSwords

Şu Mir meselesine ne oldu? Önce 13.10'da gelecek diyorlardı sonra 14.04 dediler ondan sonra 14.10'da gelecek dendi şimdi 16.04'e ertelemişler. Sürekli erteleyecekler sanırım.

meda

Sorunlu olarak yayınlanılmasında beklemek daha iyi. Diğer taraftan Wayland projeside Mir gibi yani olgulaşması bekleniyor.  8)

heartsmagic

Alıntı yapılan: seniorokur - 24 Ekim 2014 - 16:11:16
Şuana kadar karşılaştığım tek pürüz: Açılır açılmaz önce (uygulamayı açmasam bile) Chrome için hata mesajı veriyor sonra rasgele bir uygulama için hata raporu veriyor.

Bit kere şu yürütülebilir:
sudo rm -f /var/crash/*

Mir'in ertelendiği çok önce duyurulmuştu zaten. @meda'nın söylediği gibi yarım yamalak bir iş ortaya koymak istemiyorlar zira Mir denilen şey X'in yerini alacak teknoloji. Sistemin bel kemiklerinden biri neredeyse.

Qeox

Edit sorun çözüldü.
Geçmişim, olamadığım her şeydir..

heartsmagic

Duyuru başlıklarını sorunları çözmek için konuşmayalım @kazimcan, emin ol sen sıkıntı yaşarsın. Biri gelir görüşlerini yazar, öteki sana tavsiye yazar, sonra senin gibi biri daha gelir bir sorun daha yazar ortalık karışır. Ayrı bir başlık aç lütfen, sistemin tam anlamıyla güncel olduğundan da emin ol.

sinangulsoy

grafik ara yüzünde bu hatayı alıyorum.       

Depo bilgisini indirme başarısız İnternet bağlantınızı kontrol edin.

W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/paullo612/unityshell-rotated/ubuntu/dists/trusty/main/binary-amd64/Packages  404  Not Found
, W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/paullo612/unityshell-rotated/ubuntu/dists/trusty/main/binary-i386/Packages  404  Not Found
, W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/ubun-tor/ppa/ubuntu/dists/trusty/main/binary-amd64/Packages  404  Not Found
, W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/ubun-tor/ppa/ubuntu/dists/trusty/main/binary-i386/Packages  404  Not Found
, E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

komut ekrannından denedim onuda yapamadım.
uc birimdede aşağıdaki gibi sorunla karşılaştım.

sinan@sinan-R580:~$ sudo apt-get install update-manager-core
[sudo] password for sinan:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
update-manager-core zaten en yeni sürümde.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libquvi-scripts libquvi7 printer-driver-hpijs unity-2d-shell
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubun-tor-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'paullo612-unityshell-rotated-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubun-tor-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'paullo612-unityshell-rotated-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
sinan@sinan-R580:~$ sudo sed -i 's/Prompt=lts/Prompt=normal' /etc/update-manager/release-upgrades
sed: -e ifade #1, harf 26: sonlandırılmamış 's' komutu
sinan@sinan-R580:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ocak 2015 - 19:07:16

güncelleme için yardımlarınız bekliyorum..