[Çözüldü] Virtualbox centos problemi

Başlatan DuzceLy, 22 Ekim 2014 - 13:07:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DuzceLy

Mrb ;

Tekrar ben :) virtualbox'a centos kurayım dedim ve kurdum şuanda wget komutu bile çalışmıyor hiçbir şey kuramıyorum neden böyle ? yum ile falanda bir şey kuramıyorum wget bile

heartsmagic

İnternete çıkabiliyor mu sistem?
Centos sürümü nedir?
Proxy var mı sistemde?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DuzceLy

Valla direk kurdum centos 7 son sürüm windowsta internete girebiliyordum bunda sorunmu oldu acaba ne yapmak lazım

heartsmagic

ping 173.194.44.130
ping google.com

ne diyor?

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ekim 2014 - 15:46:55
ping 173.194.44.130
ping google.com

ne diyor?

Hemen bakıyorum hocam kde* bir kurabilsem

++

unknow host diyor evet internet bağlantısında sorun var silip tekrarmı kurmam gerek ?

heartsmagic

Hayır, sanal makine için yeniden kuruluma gerek yok. İlk komut ne yaptı? Eğer düzgün cevap verdiyse ilk komut şu şekilde:
64 bytes from bud02s22-in-f2.1e100.net (173.194.44.130): icmp_seq=1 ttl=50 time=35.7 ms
sorun DNS sorunudur, ns sunucusunu ayarlamayı dene Centos üzerinden. Yok ilk komut da cevap vermiyorsa internet sorunu vardır, onun için de kullandığın sanal makine ayarlarına bakman gerekir.

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ekim 2014 - 16:15:28
Hayır, sanal makine için yeniden kuruluma gerek yok. İlk komut ne yaptı? Eğer düzgün cevap verdiyse ilk komut şu şekilde:
64 bytes from bud02s22-in-f2.1e100.net (173.194.44.130): icmp_seq=1 ttl=50 time=35.7 ms
sorun DNS sorunudur, ns sunucusunu ayarlamayı dene Centos üzerinden. Yok ilk komut da cevap vermiyorsa internet sorunu vardır, onun için de kullandığın sanal makine ayarlarına bakman gerekir.

İlk komutta o hatayı aldım peki ne yapıcam şimdi ? nasıl ayarlıcam ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2014 - 23:25:33

Varmı yardım edebilecek birisi silip tekrar kurarak internet ayarını yapmam mı gerek ?

heartsmagic

Hangi hatayı aldın, bir görsek? Cevap vermiyor mu kesin olarak ping'e? Sanal makinedeki internet meselesinin doğrudan işletim sistemi ile alakası yok, sanal makine uygulaması ile ilgisi var. Ağ ayarın nasıl, NAT mı köprü mü? 

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2014 - 02:02:39
Hangi hatayı aldın, bir görsek? Cevap vermiyor mu kesin olarak ping'e? Sanal makinedeki internet meselesinin doğrudan işletim sistemi ile alakası yok, sanal makine uygulaması ile ilgisi var. Ağ ayarın nasıl, NAT mı köprü mü?

" unknow host diyor evet internet bağlantısında sorun var silip tekrarmı kurmam gerek ? "

Bu hatayı vermişti işte

Ne yapmamız gerek ağ ayarlarını nasıl yaparız ? natmı köprümü olduğunu nasıl anlarız ? win 7 kurduğumda internetinde sorun yaşamadım hiç ayarda yapmadım ama linuxta sorun oldu

++ Ayrıca ;

ping google.com yerine ip adresine ping atmayı deneyince de connect : Ağ erişebilir durumda değil diyor.

Birde bu kde neden varsayılan olarak gelmiyor adamı çıldırtacak bunlar ya ekranı bile ayrıyetten kuruyoruz neden kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yapılmıyor anlamış değilim.

heartsmagic

Virtualbox'ı açıp sanal makinenin ayarlarına geldiğinde, Ağ sekmesi nasıl görünüyor? Ne diyor orada arayüz olarak? "Şuna takıldı" dediği yerin yapılandırması nasıl?
Normal şartlar altında ağ kısmında sorun yaşamaman lazım, ha NAT ha köprü her türlü internete çıkıyor olman gerekiyor.

KDE meselesini anlamadım? KDE yoksa başka bir şey vardır. Kullanıcıların tamamı KDE kullanmıyor ki neticede. Kaldı ki sen hangi ISO'yu kullandın, kurulumu nasıl yaptın? Görüntüde "Core" yazıyor, temel sistem mi kuruldu sadece? Haliyle her şeyi geliştiriciler yapmayacak, ihtiyacın neyse bunu sen belirleyip doğru yöntemi kullanacaksın.

Temel sistem demişken:
ifconfig
route -n

çıktısı ne diyor?

Şu da kenarda dursun:
http://superuser.com/questions/611179/installed-minimal-centos-6-4-in-virtualbox-but-have-no-internet

Ben yanılıyor da olabilirim kısacası, belki üç beş işlem gerekiyordur temel sistem için.

DuzceLy

Nat yazıyor 

Valla sitesinden en tepedekini kurdum iso olarak 

http://isoredirect.centos.org/centos/7/isos/x86_64/CentOS-7.0-1406-x86_64-DVD.iso

Buradakilerin hepsi aynı zaten..

Her 2 komutta da komut yok hatası veriyor.

heartsmagic

Eğer ikisinde de komut yok diyorsa çok ama çok temel bir sistem kurmuşsun demektir. Muhtemelen "minimal install" denen şeyi yapmışsın. İlgili uygulamaları net-tools paketi sağlar ama sende zaten ağ bağlantısı yok. Uğraşmak istemiyorum diyorsan yeniden kur sistemi, tam bir sistem kurulumu yap.

Yok uğraşırım diyorsan nmcli ile uğraşılabiliyormuş "minimal" kurulumda.
http://lintut.com/how-to-setup-network-after-rhelcentos-7-minimal-installation/

Ancak, lütfen ben okuyamam, araştıramam diyorsan beni de uğraştırma yeni kurulum yap gitsin. Zira amacın en küçük sistem üzerine bir şeyler eklemek değil, KDE'den falan bahsediyorsun. Haliyle sen değil ben uğraşmış olacağım :) Yok, merakın "minimal" sistem üzerine bir şeyler yapmaksa senin okuyup kurcalaman lazım bu türde şeyleri. Centos benim için çok tanıdık bir dağıtım değil, fakat işim düşecek olursa gördüğün gibi okuya okuya öğreniyorum yapılacakları.

Şu yazdıklarımdan sonra şurada yazdığımın üzerine, tükürdüğümü yalamış oluyorum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45332.msg525452#msg525452

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagicEğer ikisinde de komut yok diyorsa çok ama çok temel bir sistem kurmuşsun demektir. Muhtemelen "minimal install" denen şeyi yapmışsın. İlgili uygulamaları net-tools paketi sağlar ama sende zaten ağ bağlantısı yok. Uğraşmak istemiyorum diyorsan yeniden kur sistemi, tam bir sistem kurulumu yap.

Yok uğraşırım diyorsan nmcli ile uğraşılabiliyormuş "minimal" kurulumda.
http://lintut.com/how-to-setup-network-after-rhelcentos-7-minimal-installation/

Ancak, lütfen ben okuyamam, araştıramam diyorsan beni de uğraştırma yeni kurulum yap gitsin. Zira amacın en küçük sistem üzerine bir şeyler eklemek değil, KDE'den falan bahsediyorsun. Haliyle sen değil ben uğraşmış olacağım Yok, merakın "minimal" sistem üzerine bir şeyler yapmaksa senin okuyup kurcalaman lazım bu türde şeyleri. Centos benim için çok tanıdık bir dağıtım değil, fakat işim düşecek olursa gördüğün gibi okuya okuya öğreniyorum yapılacakları.

Şu yazdıklarımdan sonra şurada yazdığımın üzerine, tükürdüğümü yalamış oluyorum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45332.msg525452#msg525452
:) 0 dan kurmayı tercih ederim ancak kurulumun neresinde hata yaptımda böyle oldu m,nimal seçeneğini nasıl seçmiş olabilirim ki acaba

Evet sanırım direk entere basmışım peki hangisini kurmalıyım ?

İnternet ayarı bunu On yapmayıda unutmuşum :P

Peki bunda ayarlar nasıl olmalı ?

heartsmagic

KDE istiyorsan KDE ile ilgili olanı kuracaksın işte. İnternet ayarının falan gerekmiyor olması lazım öyle tüm bir sistem kurulumunda, neyse o şekilde bırakabilirsin diye tahmin ediyorum. Kendi alır IP adresini falan işte, NAT ise içeriden bir özel IP alır, köprü yaparsan modemden.

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2014 - 01:27:27
KDE istiyorsan KDE ile ilgili olanı kuracaksın işte. İnternet ayarının falan gerekmiyor olması lazım öyle tüm bir sistem kurulumunda, neyse o şekilde bırakabilirsin diye tahmin ediyorum. Kendi alır IP adresini falan işte, NAT ise içeriden bir özel IP alır, köprü yaparsan modemden.

Orda otomatik falan filan bişeylerden bahsetmiş gerek varmı seçmeye ben sistemi açar açmaz bağlantı olsun istiyorum tekrar internet açmakla falan uraşmayım üsttekinimi seçmem gerek ne diyor acaba orda

heartsmagic

Dokunma, geç gitsin şimdilik.

heartsmagic

Bu arada, başlıktaki bir iki resmi kaldırmıştım bir şeyi denetlediğimiz için birazdan yerine koyacağım.

DuzceLy

Tamamdır sağolasın deneyip sonuçları yazıcam.

++

Birde tekrar işlemci ayarı falan yapamıyorum sanal makina ayar kısmından neden böyle oldu değiştirebiliyodum normalde şimdi yapamıyorum :S

internet problemi düzelmiştir teşekkürler.

heartsmagic

İşlemci ayarı falan dediğin sanal makine ile ilgili, onu ya biraz daha kurcala çöz ya da başka bir başlıkta konuşulsun zira konu buradakinden farklı.
Bu arada, yerine koyacağım dediğim görüntülerin adreslerini kaybettiğim için koyamayacağım ne yazık ki. Zaten sorun iletilerden anlaşılıyor. Yanlış anlaşılmaması adına not düşüyorum.

Çözüldü diyelim bence başlığa: cozuldukonusu
Yeniden kurulum olsa da sorunun ne olduğu ne ne yapılabileceği konuşulmuş oldu.

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2014 - 02:24:20
İşlemci ayarı falan dediğin sanal makine ile ilgili, onu ya biraz daha kurcala çöz ya da başka bir başlıkta konuşulsun zira konu buradakinden farklı.
Bu arada, yerine koyacağım dediğim görüntülerin adreslerini kaybettiğim için koyamayacağım ne yazık ki. Zaten sorun iletilerden anlaşılıyor. Yanlış anlaşılmaması adına not düşüyorum.

Çözüldü diyelim bence başlığa: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi
Yeniden kurulum olsa da sorunun ne olduğu ne ne yapılabileceği konuşulmuş oldu.

Tamamdır teşekkürler sistem açı kaldığı için değiştirmedi muhtemelen tamamen kapattığımda oda düzelir.