Hangi driverı yüklemem gerektiğini bilmiyorum

Başlatan anarxia, 22 Ekim 2014 - 03:56:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anarxia

Arkadaşlar merhaba, ubuntuyu yeni kurdum, fakat bu driver yükleme mevzusunu bir türlü çözemedim zira heryerde farklı şeyler yazıyor, linux olaylarına çok yeni ve konu hakkında bilgisiz olduğum için şu şekilde sormam daha uygun olur sanırım:

nvidia 9600gt kullanıyorum, hangi driverı yüklemeliyim? en iyi verimi hangisinden alabilirim?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ersinkandemir

Şu an hâli hazırda kullandığınız sürücü ile bir sorun yaşıyor musunuz? Sahipli ve önerilen sürücüyü kullanıyorsunuz. Problem yoksa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
Where there's a shell, there's a way.

anarxia

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 22 Ekim 2014 - 08:49:41
Şu an hâli hazırda kullandığınız sürücü ile bir sorun yaşıyor musunuz? Sahipli ve önerilen sürücüyü kullanıyorsunuz. Problem yoksa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

merhaba, en azından benim farkettiğim kadarıyla büyük bir problem yok, arada mouse imlecinde stutter hissediyorum fakat onu mouse'un kablosuz olmasına verdim, bir de unstable overclockdan kaynaklandığını düşündüğüm sistem genelinde ara ara donmalar yaşıyorum. eğer ok diyorsanız bu şekilde kullanmaya devam edeceğim?

yanlız yüklediğim resme tekrar baktım da, rüya içinde rüya, sanki bir inception, olmuş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2014 - 13:32:02

internette şöyle * bir şey buldum, benimle aynı tarz sorunu yaşayan ve ingilizcesi olan arkadaşlara yardımcı olacaktır diye düşünüyorum:

"Nouveau is the open-source Linux driver, and the community (you, I, others) can actually see or change the source code for this driver. You could file bug reports against this driver, and the community may be able to respond to your issues with code fixes.

The other drivers listed are all proprietary (owned by Nvidia). These are closed-source, so we can't see or change the code. Only Nvidia can make fixes and updates to this code. The higher the version number, the newer the driver; so nvidia-313-updates is newer than nvidia-304-updates. The stuff in parenthesis next to the version just gives you a little more information. Some people may have issues with the newest Nvidia Linux drivers, and may chose to use one that is a little older/tested.

If you are gaming, you might want to use the Nvidia proprietary drivers. The newer proprietary drivers manage power consumption better (good for a laptops) and may give better performance. However, there could be some glitches with the proprietary drivers; personally I've experienced black windows with some compiz effects in Ubuntu.

If things are working fine for you, you can stick with the open-source Nouveau driver. From what I hear, the open-source driver for Nvidia graphics cards has gotten pretty good lately."

bu da "legacy" ve normal "binary" arasındaki farkmış:

"Basically, the difference between the two drivers is that the legacy drivers are intended for the video cards which are no longer supported by Nvidia in the official driver (thankfully, Nvidia's support is just awesome. You're only out of luck with truly ancient hardware that's like more than 8 years old). The legacy driver is not as well maintained as the newest driver and generally only receives important bugfixes. It will no longer receive new features or optimizations for new games or applications as is the case with the normal driver."

herneyse, benim problemim çözüldü arkadaşlar, yeterince araştırmadan konu kirliliği yarattığım için özür dilerim, yardım için de teşekkürler.

heartsmagic

Sorunun çözülmemiş olabilir :) Grafik Kartları bölümündeki şu sabit konudaki bilgileri buraya geçersen emin oluruz:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Sisteminde Optimus varsa ona göre bir yol çizmen gerekir. Fare ile ilgili olan sorunlar ve yersiz donmalar Optimus nedeniyle olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

anarxia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ekim 2014 - 14:46:44
Sorunun çözülmemiş olabilir :) Grafik Kartları bölümündeki şu sabit konudaki bilgileri buraya geçersen emin oluruz:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Sisteminde Optimus varsa ona göre bir yol çizmen gerekir. Fare ile ilgili olan sorunlar ve yersiz donmalar Optimus nedeniyle olabilir.

hocam ne güzel içim rahattı :) masaüstü kullanıyorum, optimus bende yok diye biliyorum, zaten ekran kartı da eski, ama vereyim bilgileri:

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G94 [GeForce 9600 GT] (rev a1)

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: GeForce 9600 GT/PCIe/SSE2
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS880 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 4)
00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 5)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:15.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:15.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G94 [GeForce 9600 GT] (rev a1)
02:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
04:0e.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB23 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)
05:00.0 SATA controller: JMicron Technology Corp. JMB363 SATA/IDE Controller (rev 02)
05:00.1 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB363 SATA/IDE Controller (rev 02)

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192
DVI-I-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-I-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-0 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 531mm x 299mm
   1920x1080      60.0*+   59.9     50.0     60.1     60.0     50.0 
   1680x1050      60.0 
   1600x1200      60.0 
   1440x900       75.0     59.9 
   1280x1024      75.0     60.0 
   1280x960       60.0 
   1280x800       59.8 
   1280x720       60.0     59.9     50.0 
   1152x864       75.0 
   1024x768       75.0     70.1     60.0 
   800x600        75.0     72.2     60.3     56.2 
   720x576        50.0 
   720x480        59.9 
   640x480        75.0     72.8     59.9 

heartsmagic

Rahat kalmaya devam edebilir diyecektim zira Optimus yok, ancak 3B'de sorun var gibi.
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
Şu kenarda dursun:
http://steamcommunity.com/app/221410/discussions/5/828939163894026239
Sürücü değiştirmeden bunu bir deneriz.

cat /usr/lib/nvidia*

ne diyor? Hoş işe yaramamış bazı kullanıcılarda, ancak en azından şansımızı deneriz.

anarxia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ekim 2014 - 15:45:52
Rahat kalmaya devam edebilir diyecektim zira Optimus yok, ancak 3B'de sorun var gibi.
Şu kenarda dursun:
http://steamcommunity.com/app/221410/discussions/5/828939163894026239
Sürücü değiştirmeden bunu bir deneriz.

cat /usr/lib/nvidia*

ne diyor? Hoş işe yaramamış bazı kullanıcılarda, ancak en azından şansımızı deneriz.

selam hocam, steamdeki çözümü şu an gözardı ediyorum? dediğin kodu uyguladım, böyle birşey aldım:

cat: /usr/lib/nvidia: Bir dizin
cat: /usr/lib/nvidia-331: Bir dizin
cat: /usr/lib/nvidia-331-prime: Bir dizin

heartsmagic

Sistem 64bit mi? Şu ne diyor:
cat /usr/lib32/nvidia*

İlk seferinde /usr/lib*/nvidia*

deseymişiz güzel olacakmış.

anarxia

sistem 64-bit evet.

cat /usr/lib*/nvidia*

için:

cat: /usr/lib32/nvidia-331: Bir dizin
cat: /usr/lib/nvidia: Bir dizin
cat: /usr/lib/nvidia-331: Bir dizin
cat: /usr/lib/nvidia-331-prime: Bir dizin

heartsmagic

Bir deneyelim.

echo "/usr/lib/nvidia-331\n/usr/lib32/nvidia-331" | sudo tee /usr/lib/nvidia-331/alt_ld.so.conf

Çok ümitli değilim ama sonrasında sistemi yeniden başlatıp:
glxinfo | grep render
komutunu denersin. Aynı hata çıkmıyorsa sorun düzelmiş demektir. Yok çıkıyorsa, sürücüler uygulamasına gel ve ikinci sıradaki 304 sürümünü kurup aynı çıktıya bir bak.

anarxia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2014 - 02:16:39
Bir deneyelim.

echo "/usr/lib/nvidia-331\n/usr/lib32/nvidia-331" | sudo tee /usr/lib/nvidia-331/alt_ld.so.conf

Çok ümitli değilim ama sonrasında sistemi yeniden başlatıp:
glxinfo | grep render
komutunu denersin. Aynı hata çıkmıyorsa sorun düzelmiş demektir. Yok çıkıyorsa, sürücüler uygulamasına gel ve ikinci sıradaki 304 sürümünü kurup aynı çıktıya bir bak.

hocam selam, ben daha önce de ubuntu yüklemiştim, ve o zaman da çok fazla problem yaşadım, internette biraz araştırma yaptıktan sonra daha casual kullanıcılara uygun olduğu söylenen linux mint distrosunu buldum ve onu yükledim, açıkcası bana çok daha iyi geldi, şu anda kullanıyorum, önceki işlemleri yapmadan direk şu komutu kullandım ve sanırım an itibariyle herhangi bir problem yok?

glxinfo | grep render

gelen:

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NV94
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

heartsmagic

Mint sadece biraz daha fazla son kullanıcı taraflı malzeme sağlar, temel anlamda çok farklı değildir yani Ubuntu'dan :) Tabi tercih tamamen senin ve istediğin dağıtımda kalabilirsin.

Çıktıdan anladığım şu an Nvidia sürücülerinin kurulu olmadığı :) Haliyle Ubuntu üzerinde yaşadığın sorun vardır yoktur diye bir şey söyleyemem. Eğer bu sürücülerle hayatından memnunsan, öyle büyük büyük oyunlar oynamam, 3B uygulamaları ile işim yok diyorsan devam edebilirsin. Aynı şekilde Ubuntu'da da sürücü kurmadan devam edebileceğin gibi. Sözün özü şu an açık kaynaklı sürücülerdesin, Nvidia sürücülerini kurduğunda aynı sorun oluşuyor mu diye bakabiliriz.

anarxia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2014 - 19:57:30
Mint sadece biraz daha fazla son kullanıcı taraflı malzeme sağlar, temel anlamda çok farklı değildir yani Ubuntu'dan :) Tabi tercih tamamen senin ve istediğin dağıtımda kalabilirsin.

Çıktıdan anladığım şu an Nvidia sürücülerinin kurulu olmadığı :) Haliyle Ubuntu üzerinde yaşadığın sorun vardır yoktur diye bir şey söyleyemem. Eğer bu sürücülerle hayatından memnunsan, öyle büyük büyük oyunlar oynamam, 3B uygulamaları ile işim yok diyorsan devam edebilirsin. Aynı şekilde Ubuntu'da da sürücü kurmadan devam edebileceğin gibi. Sözün özü şu an açık kaynaklı sürücülerdesin, Nvidia sürücülerini kurduğunda aynı sorun oluşuyor mu diye bakabiliriz.

Anladım, ilk başlarda x.org un sürücüleri bana yeter oyun oynamam diye düşünüyordum, ama sonradan kararımı değiştirdim nvidia sürücülerine geçtim.

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 9600 GT/PCIe/SSE2
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,

sanırım bir problem yok?

if

anarxia

heartsmagic

Rica ederiz.
Dağıtım değiştirdiğimiz için şimdilik kapatalım konuyu.