BleachBit ile Temizlik Yaptim Ubuntu Acilmiyor

Başlatan warpalawas, 20 Ekim 2014 - 20:36:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Yoksa yanlıştır, yeniden indirmek gerek.

warpalawas

Arkadaşlar Ubuntu'yu yeniden yükleyerek sorunu aştım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son bir  şey sorup konuyu kapatabiliriz sanıyorum.

Windows'a benzeyen görüntü hangisiydi? Demek istediğim. windowsun ki gibi bir köşede başlat gibi bir şey, yanında uygulamalar, saat, takvim, vs. Soldan aşağı dizili şeyleri istemiyorum ekranı daraltıyor.

ekremsenturk

"ClassicMenuIndicator" bunu kurabilirsin. Üst panel'de bir simge olarak görünecek.

heartsmagic

Alıntı yapılan: warpalawas - 11 Kasım 2014 - 18:44:54
Windows'a benzeyen görüntü hangisiydi? Demek istediğim. windowsun ki gibi bir köşede başlat gibi bir şey, yanında uygulamalar, saat, takvim, vs. Soldan aşağı dizili şeyleri istemiyorum ekranı daraltıyor.

KDE, LXDE?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

warpalawas

Bunlardan birisini istiyorum. Mümkün mü? Eğer mümkünse adres veya kod verebilir misiniz?

arpia

İlk fotoğraf özelleştirilmiş bir KDE, direk o görüntüyü alamazsınız, yada bu şekilde hazır bir dağıtım varsa ben bilmiyorum.

En alttaki foto için aşağıdaki bağlantılardan bilgi alabilir ve indirebilirsiniz.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Lubuntu
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/14.04/release/

warpalawas

@arpia,
linkini verdiğiniz adresleri pek anlamadım. Ubuntu yazılım merkezinde şöyle bir şey ver o onu indirsem olur mu?

LXDE (hafif X11 Masaüstü Ortamı  ) Hafif X11 Masaüstü Ortamı için taban paketi

meda

@warpalawas

İlk resim KDE 5 hata düzeltmeleri devam edip an itibari ile hiçbir dağıtımda öntanımlı olarak gelmez dolayısıyla kararlı sürümü daha ve yayınlamamış masaüstü ortamıdır. İlla Ubuntu tabanlı olsun derseniz Kubuntu 15.04'u beklemek gerek.

İkinci resim Fedora-XFCE sürümüdür.

Üçüncü son resim Lubuntu.

Tavsiyem ise 3 resimin ortası olan görünüm Mint-Cinnnamon.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

warpalawas

@ meda,
arkadaşlar bir de nasıl yapılacağını anlatsanız daha güzel olacak. Bilsem yapacağımda nasıl olduğunu bilmiyorum.

-DıLgEş-

Sadece masaüstü olarak istiyorsanız eğer Ubuntu üzerinden kullanabilirsiniz...

Kubuntu desktop

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Xubuntu desktop

sudo apt-get install xubuntu-desktop

Lubuntu desktop

sudo apt-get install lubuntu-desktop
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

warpalawas

@Nurullah_RT,
sayın Nurullah_RT, evet sadece masaüstü olarak kullanacağım. Başka ne yapılır zaten bilmiyorum. Sırayla yazdınız değil mi? Ben 3 numaralı resimdeki masaüstünü daha çok beğendim.
Emin olmak istiyorum başkası 3 numaraya Mİnt Cinnamon yazmıştı da.

ankara@ankara-System-Product-Name:~$ sudo apt-get install lubuntu-desktop
[sudo] password for ankara:
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20archive.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '10periodic.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?
ankara@ankara-System-Product-Name:~$

-DıLgEş-

Şahsen hiç denememiştim bu kodları benim pc'de internet olmadığı için paket paket indiriyorum ubuntu packages search adlı siteden böyle bir hata neden verdi anlamadım. Bir de su komutu ile root olup sudo yazmadan yükleme yapmayı deneyin normalde olması gerekiyordu.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

warpalawas

@ Nurullah_RT,

ankara@ankara-System-Product-Name:~$ su
Parola:
su: Yetkilendirme hatası

-DıLgEş-

sudo passwd

komutuyla bir şifre kurun bu hata çözülmüş olacaktır.

warpalawas

şifrem var zaten açılışta falan şifre ile giriyorum. Hatta az önce güncellemer vardı. Güncelledim şifremi de kabul etti. Sorun derinlerde bence. Yukarıda yazdıklarımı okursanız Ubuntu'yu bu hale getirebilmek için çok uğraştım.

-DıLgEş-

Bilgisayarı yeniden başlatmayı denediniz mi? Birde indirme dosyalarını geçersiz olarak algılıyor olabilir.

heartsmagic

warpalawas

@heartsmagic,
ankara@ankara-System-Product-Name:~$ sudo rm /var/lib/apt/lists/lock
rm: `/var/lib/apt/lists/lock' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
ankara@ankara-System-Product-Name:~$ sudo rm /var/lib/dpkg/lock
rm: `/var/lib/dpkg/lock' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

-DıLgEş-

cd /var/lib/apt/lists

ardından

sudo -r lock

veya

sudo rm lock

warpalawas

@Nurullat_NT
ikisini de denedim.

ankara@ankara-System-Product-Name:~$ cd /var/lib/apt/lists
ankara@ankara-System-Product-Name:/var/lib/apt/lists$
ankara@ankara-System-Product-Name:/var/lib/apt/lists$ sudo -r lock
usage: sudo -h | -K | -k | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
usage: sudo -l [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-U user] [-u user]
            [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
            prompt] [-u user] file ...

ankara@ankara-System-Product-Name:~$ cd /var/lib/apt/lists
ankara@ankara-System-Product-Name:/var/lib/apt/lists$ sudo rm lock
rm: `lock' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

-DıLgEş-

Ben bu terminal kodlarından fazla birşey anlayamıyorum. Eğer lock klasörü silindiyse masaüstünü yüklemeyi dene.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2014 - 08:07:49

2. Koda göre lock bulunmadığına göre silinmiş olması lazım.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: Nurullah_RT - 15 Kasım 2014 - 07:51:53
Ben bu terminal kodlarından fazla * bir şey anlayamıyorum. Eğer lock klasörü silindiyse masaüstünü yüklemeyi dene.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2014 - 08:07:49

2. Koda göre lock bulunmadığına göre silinmiş olması lazım.

Masaüstü depo'da varmı?

O kadar uğraşmak yerine, "Yazılım Merkezi"ni açık oradan bakabilirsin, aradığın masaüstü depoda mevcutmu? diye. Mevcutsa, seçip kurabilirsin.

heartsmagic

Verdiğim bağlantıdan:
Alıntı YapHatanın sebebi birden fazla program kurulum yöneticisinin açık olmasıdır. Biri hariç diğerlerini kapatabilirsiniz. Eğer sorun hala çözülmediyse muhtemelen bir sonraki başlangıçta bu probleminiz olmayacaktır. Fakat müdahale etmek istiyorsanız...

Hani zaten sorunun kaynağı belli, iki tane yönetici kullanmaya çalışmak. @ekremsenturk'ün söylediği gibi Yazılım Merkezi kullanılabilir. Yok uçbirimden kullanılacaksa da Yazılım Merkezi açık olmamalı yukarıda yazdığı üzere.

warpalawas

Sonuç nedir? Yani ne yapacağım. Yukarıda yazdığım gibi depoda bir tane paket var onu yüklyeyeyim mi?

LXDE (hafif X11 Masaüstü Ortamı  ) Hafif X11 Masaüstü Ortamı için taban paketi
bunu mu yükleyeceğim yoksa başka bir paket var mı?

Bi de ben neden super user olamıyorum? Sistemde bir hata mı var yine yanlış mı yükledim?

-DıLgEş-