Sabit Disklerime Erişemiyorum...

Başlatan HannibALgan, 18 Ekim 2014 - 23:23:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HannibALgan

Merhabalar herkese,

Ubuntu konusunda oldkça yeniyim. Ama azimle kısa sürede kavrayacağımı düşünüyorum. Ubuntu 14.04'ü kurdum bilgisayarıma ve Windows'la yollarımızı ayırdık. Ancak önceden Windows var olan 3 sabit diskime ulaşamıyorum. NTFS formatlı bu disklerime nasıl ulaşabilirim? Bilgisayarım sekmesini açtığımda diskler yok...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Edit: Bir de bazı programlar inmedi. İlk kurulumda internet hızım çok kötü olduğu için indirmek istediği yazılımları yükleyememiştim. Bilgisayarımın sistemsel eksikliklerinin var olup olmadığını öğrenmek ve eksik varsa gidermek istiyorum...
Yazılım konusunda meraklı biriyim. 10 sene önce bilgisayarı verseler bomba diye polise teslim ederdim. Ohooooo geldiğim noktaya bakıyorum da; kişisel gelişim anlamında evrime geçirmişim resmen...

if

Dosya yöneticisini (Nautilus) açınca sol kısımda var olan bölümler bir simgeyle gösterilir, ona tıklayınca açılması gerek. ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ve sudo fdisk -l komutunu yürütün. Çıktısını buraya kod etiketi içinde aktarın.

HannibALgan

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   482172927   241085440   83  Linux
/dev/sda2       482174974   488396799     3110913    5  Ek
/dev/sda5       482174976   488396799     3110912   82  Linux takas / Solaris

Bu şekilde bir çıktı aldım
Yazılım konusunda meraklı biriyim. 10 sene önce bilgisayarı verseler bomba diye polise teslim ederdim. Ohooooo geldiğim noktaya bakıyorum da; kişisel gelişim anlamında evrime geçirmişim resmen...

siberoloji

Kurulum esnasında
1.Windows yanına kur.
2.Tüm Diski kullan
3.Başka bir şey

seçeneklerinden hangisini seçtiniz hatırlıyor musunuz?
Bir de Diskiniz toplam kaç GB?

Yazılımların güncellenmesi için
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarını Terminalde çalıştırabilirsiniz?

HannibALgan

Alıntı yapılan: siberoloji - 19 Ekim 2014 - 00:06:21
Kurulum esnasında
1.Windows yanına kur.
2.Tüm Diski kullan
3.Başka bir şey

seçeneklerinden hangisini seçtiniz hatırlıyor musunuz?
Bir de Diskiniz toplam kaç GB?

Yazılımların güncellenmesi için
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarını Terminalde çalıştırabilirsiniz?

Kurulumu yaparken Windows'un yerine kurdum.Toplam 3 diskim vardı.

if

Şu an o bölümler görünmüyor @HannibALgan. TestDisk kullanılarak silinen bölümleri geri getirme ihtimalimiz var. Elinizdeki kurulum medyasını kullanarak Ubuntu'yu yüklemeden kullanın seçeneğiyle masaüstüne ulaşın.

sudo apt-get install testdisk ile kurun ve sudo testdisk ile başlatın. İlk ekranda "Create" seçeneğini seçin; ikinci ekranda uygulama bulduğu diskleri gösterecektir. /dev/sda olanı seçin. Bir sonraki ekranda muhtemelen Intel'i önerecektir onu seçin. Sonraki ekranda "Analyse" seçeneğini seçin. Ardından gelen ekranda "Quick Search" seçeneğini seçin.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

http://sudo.ubuntu-tr.net/2010/01/15/15/

HannibALgan

Sorunumu hala çözemedim. Birinize bağlantı ID ve Şifresi versem TW veya benzer bir programla bilgisayarıma bağlanarak çözebilir mi?

if

@HannibALgan, Teamviewer gibi uygulamalar aracılığıyla yardımda bulunmuyorum. Forumun bir anlamı kalmaz yoksa. Size söylediğim adımları uyguladınız mı? Son adımdaki ekran görüntüsünü buraya geçerseniz inceleyeyim.

heartsmagic

Eğer bölümdeki veriler hayati ise istemeye istemeye de olsa yeniden bir Windows kurup oradan kurtarma yapmanı öneriyorum. NTFS gibi bölümlerle en güzel o taraf ilgilenebiliyor gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.