Low graphic Mode(Düşük grafik) Sorunu için Öneriler

Başlatan ahmedf.1, 17 Ekim 2014 - 21:11:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmedf.1

Hayırlı Akşamlar Dilerim Arkadaşlar.
Eğer bu sorunu yaşıyorsanız dahili ve harici ekran kartınızın düzgün çalışmaması söz konusu(Başlangıç için)13.10 sürümünü yüklediğimde ben de bu sorunla karşı karşıyaydım.Sonrasında denemelerim sonucunda bir takım geçici çözümler buldum.Şimdi ise bulduğum bu  geçici çözümleri sizlere yardımcı olabilmesi amacı ile tek başlık altında toplamayı düşündüm.Aşağıdaki bütün yöntemler " Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 256 bits)" yedek sürücüsünü çalıştırmaya yöneliktir.Bu süre zarfında dahili ekran Kartı  yine tam  çalışmasa da Ubuntu'yu kullanıma açacaktır.Bu yöntemlerin tez avantajı ise Video izlemede dahi işlemciniz kasılacaktır.Yani fazla güç harcamayacak işleriniz için kullanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır

Bu arada naçizane tavsiyem  ekran kartınız resmi olarak destekleniyor mu diye bir araştırın.

https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver (ati için)
yada http://www.ubuntu.com/certification/catalog/ üzerinden bakabilirsiniz.
Yine Ati Ekran Kartı için
man radeon kodu ile harici ekran kartı destekleniyor mu diye bakabilirsiniz.
Kalıcı çözümleri ise yine forum içerisinde arayın.

GEÇİCİ YÖNTEMLER
Kısa Vadeli Yöntemler
1)Eğer Windows ile birlikte kullanıyorsanız(ati kartına ihtiyaç varsa) Grub2 ekranından Recovery Mod'u seçip oradan Normal sürece geri dönmeniz bir açılışa mahsus Ubuntu'yu çalıştıracaktır.(Yani devamlı aynı yolu izlemek zorundasınız)
2)Yalnız Ubuntu kullanıyorsanız yine yukarıdaki yöntemi deneyebilirsiniz(Grub ekranı başlangıçta "shift" tuşuna basılı tutularak açılır)

Bunlardan 1. ve 2. yöntemler sizin işinizi makul ölçüde kolaylaştıracaktır.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Orta Vadeli Çözümler
A)Bios Ayarları
Bios ayarlarından(Bende advanced Bölümünde idi) Switchable graphic kısmını Uma grafiğe dönüştürerek yine ubuntu'yu Kullanıma açabilirsiniz.
Not:Bu yöntemi pek fazla tavsiye etmiyorum.Harici Ekran Kartı devre dışı kaldığından Dolayı ona özgü sürücüyü isteseniz de yükleyemezsiniz.

B)Çekirdeğe "Nomodeset" Parametresini Ekleme

Nomodeset parametresini 2 yöntemle eklenebilir.
1) Grub2 Menüsü
a)Grub2 Menüsünde Ubuntu sekmesi üzerinde iken "e" tuşuna basarak kod bölümünü açın.
b)"quiet splash" yanına bir bosluk bırakarak "nomodeset" parametresini yazın.
       (Yani "quiet splash nomodeset" şeklinde olacak.)
  c)"Ctrl+x" yaparak ubuntu'yu başlatın. Ubuntu Kullanıma açılacaktır.
(Buraya kadarı Ubuntu'yu 1 defalığına bu parametre ile çalıştırır.)
d)Terminal Üzerinden
sudo update-grub yazılarak bu parametrenin kalıcı olması sağlanır.
2. Nano ile Düzenleme
a)Geçici yöntemi uygulayarak Ubuntu'yu açınız
b)Aşağıdaki adımları izleyiniz.
Alıntı Yap
1-

sudo nano /etc/default/grub

komutu ile düzenleme yapacağımız grub dosyası açılır.
2-

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
satırına "nomodeset" yazılır
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"
böyle olur. CTRL+O ile dosya kaydedilip CTRL+X ile çıkıldıktan sonra,
3-
Kod: [Seç]
sudo update-grub
komutu verilerek değişikliğin kalıcı olması sağlanır.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31064.0 yerinden Alıntıdır.

Not:Bu 2.yöntemin tez avantajı devamlı yedek sürücü kullanmasıdır.Güncellemeler Oldukça grub menüsü üzerinden bir defaya mahsus nomodeset parametresini çıkartarak sorunun çözüldüğünü kontrol etmenizde fayda var.
Umarım diğer Arkadaşlara Bu yöntemler yardımcı olur.Sevgilerimle....
.