[Çözüldü] x550ln-xo007d touchpad ve *fare sorunu

Başlatan enginn, 15 Ekim 2014 - 01:59:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enginn

Öncelikle selam herkese Daha önceleri forumu dışardan takip eiyordum ama sorunuma çözüm bulamayınca faruma dahil olmak durumunda kaldım. Konu başlığında  touchpad ve *fare sorunu diye belirtim ama başka sorunlar varmı bilemiyorum çünkü notebooku kullanamıyrum. Touchpadi hiç bir şekilde kullanmıyorum. Ne imleci hareket ettirebiliyorum nede tıklamaları algılıyor. *fare takığımda ise sadece imleci hareket ettirebiliyorum tıklamaları yine alılamıyor. Ubuntu 14.10 beta ikiyi denedim ondada bir düzelme yok. Farklı sürümler denedim yine durum değişmedi. birtek GhostBSD4.0 düzgün çalıştı ondada internete nasıl bağlaacağımı bulamadım kablosuz. Acaba ubuntunun çıkacak olan sürümünde bu sorun giderilir mi. Bu durumu burda belirtmem yeterlimi yoksa ubuntu geliştiricilerine mi sorunu bildirmem gerekiyor. Birde GhostBSD4.0 hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi hiç değilse bir üddet onunla idare edeyim windosa bağımlı kalmak istemiyorum. GhostBSD4.0 kablosuz bağlantı nasıl aktifleştirebilirim. Birde GhostBSD4.0 şifre istiyo o ne olaki.

if

enginn

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ama verdiğiniz ilk linkler İngilizce  burdan 1-0 başlamış oluyorum. Hoş Türkçe olsada o derece program bilgim yok. Kurulum falan gibi ufak tefek şeyleri yapabilirim o kadar gerisi yok. Hem ayrıca sistem sadece açılıyor masa üstü geliyor gerisi yok. İmleci hareket ettiremiyorum tıklamaları algılamıyor. Benim öğrenmek istediğim yeni sürümde bu sorunun çözülebilmesi için sorunu bildirebileceğimiz bir yer var mı. Ayrıca bir programcı arkadaşım bu model için sürücüleri bulursam iso dosyasına ekleyebileceğini söylemişti. Bu model için linux sürücüleri bulabileceğim bir yer varmı. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

if

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2014 - 02:19:01
psmouse.proto=bare çekirdek önyükleme seçeneğini[1] deneyelim önce.

[1] http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

Vikideki "Diğer parametreler" başlığında anlatılanı yapmanız kâfi.

enginn

Girmek istediğiniz parametreyi "--" den sonra bir boşluk bırakıp yazınız.

İyi hoşta ben buraya ne yazacağımı bilmiyorum ki?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enginn

Aynı linki vermişsiniz. Tamam sayfayı okudum parametre girmekten bahsediyor. Gireceğim parametre nedir anlamadığım bu. Belki yazıda her şey vardır ben kalın kafalıyımdır anlamıyorumdur. Benim anladığım dilde anlatırmısınız. Bu sorunu sadece linux dağıtımlarında yaşıyorum. Denediğim GhostBSD de böyle bir sorun yok. PC-BSD indirip deneyeceğim dili türkçe. Sanırım bsd dağıtımlarının sürücü desteği daha iyi.

heartsmagic

Bağlantı vermedim aslında alıntı yaptım :) Orada yazıyor parametre, gözünden mi kaçıyor acaba?

Alıntı Yappsmouse.proto=bare çekirdek önyükleme seçeneğini[1] deneyelim önce.

enginn

Öncelikle teşekkür ediyorum. Bakan körlük böyle bişey olsa gerek gözümün önündekini görmüyorum. Komutu girdim ve touchpad kullanılmaya başladı ve kuruluma geçtim. Direk kuruluma geçtim canlı ortama geçmeden. Fakat kurulum bitipte sistem açılınca gene aynı şeyle karşılaştım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor acaba. Açışıta komut ekranına geçip aynı kodu girmeyi düşündüm ama komut ekranına nasıl geçeceğimi bulamadım. Şu an 14.4 üzerinde yazmaktayım ama canlı ortam.

Not: evde net yok şimdi cevap alabilirsem çok iyi olur.

if

Rica ederim @enginn. Aynı makalenin "Girilen parametleri kalıcı yapmak" başlığında anlatılanları uygulamanız yeterli.

enginn

Alıntı yapılan: if - 02 Kasım 2014 - 21:05:25
Rica ederim @enginn. Aynı makalenin "Girilen parametleri kalıcı yapmak" başlığında anlatılanları uygulamanız yeterli.

Çok teşekkür ederim çok hızlısınız süpersiniz

heartsmagic

Arada gözümüzün önündekini görmeyebiliyoruz, normaldir :)
Çözülen başlıklarımız için şöyle bir uygulamamız mevcut: cozuldukonusu

enginn

psmouse.proto=bare kodu ile canlı ortamı başlatmak tamam, kurulu sistemi başlatmak da tamam. Ama grilen parametreleri kalıcı yapma konusunda tökezledim neyi yanlış yapıyorum acaba? Konsola geçip sudo nano /etc/default/grub kodu ile grub dosyasını açıyorum, GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırına psmouse.proto=bare paremetresini yazıyorum (bitişik mi yazılacak boşluk mu bırakılacak, tırnak içine mi yazılacak) CTRL+O tuşlarına basınca alta bir satır açılıyor enter diyorum  CTRL+X ile çıkıyorum. Sonra sudo update-grub komutunu veriyorum ama hata veriyor. Neyi yanlış yapıyorum acaba. GNU/Linux da ısrarcıyım kurtarın beni windows belasından.

heartsmagic

Aynı şekilde eklenecek yine:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash psmouse.proto=bare"

Hata aldığın yeri buraya geç ki görebilelim durumun ne olduğunu. Ne görüyorsan hata olarak kopyala ve kod etiketi içinde bu başlığa aktar. ctrl+x tuşuna basıp soruya evet/yes diyerek devam edebilirsin. nano kullanmak zorunda da değilsin, Gedit de kullanabilirsin.

sudo -H gedit /etc/default/grub

enginn

Tekrar tekrar denedim ve sorunu çözdüm. Fakat touchpad dokunmatik özelliklerini kullanamıyorum. Bunun bir çözümü yok mu? Özellikle tıklama için ayriyetten tuş olmaması sıkıntı. Sadece dokunmatik yüzeyde sağ tık işini halletmek yeterli olacak diger özellikler olmasada olur.

if

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-headers-3.18.0-031800rc5-generic_3.18.0-031800rc5.201411162035_amd64.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-headers-3.18.0-031800rc5_3.18.0-031800rc5.201411162035_all.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-image-3.18.0-031800rc5-generic_3.18.0-031800rc5.201411162035_amd64.deb
sudo dpkg -i *.deb

sonra sistemi en yeni çekirdekle başlatın bakalım.

enginn

Alıntı yapılan: if - 20 Kasım 2014 - 21:34:18

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-headers-3.18.0-031800rc5-generic_3.18.0-031800rc5.201411162035_amd64.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-headers-3.18.0-031800rc5_3.18.0-031800rc5.201411162035_all.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.18-rc5-vivid/linux-image-3.18.0-031800rc5-generic_3.18.0-031800rc5.201411162035_amd64.deb
sudo dpkg -i *.deb

sonra sistemi en yeni çekirdekle başlatın bakalım.
Söylediklerini aynnen sorunsuz bir şekilde uyguladım ama değişen bir şey yok. Hala dokumatik yüzeyde sağ tık yok.

if

sudo modprobe -r psmouse

komutundan sonra kullanabiliyor musunuz ekranı?

enginn

Alıntı yapılan: if - 21 Kasım 2014 - 22:42:12

sudo modprobe -r psmouse

komutundan sonra kullanabiliyor musunuz ekranı?
Ekranı derken? Touchpad sorunum var.
Verdigin kodu nereye girmem gerekiyor.

kodadiirem

@enginn, verilen komutları uçbirime yazıyoruz.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

if

Alıntı yapılan: enginn - 01 Aralık 2014 - 15:27:46
Touchpad sorunum var.

Alıntı yapılan: enginn - 19 Kasım 2014 - 14:34:24
Sadece dokunmatik yüzeyde sağ tık işini halletmek yeterli olacak diger özellikler olmasada olur.

Dokunmatik ekrana sağ tık yapamıyorsunuz ya...

enginn

Öncelikle konuyu açıp öylece bırakıp gittiğim için özür dilerim. if in verdiği http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri bağlantıdaki  gibi
psmouse.proto=bare parametresini uygulayınca sorun çözülüyor. İşin sırrı bıraz daha dikkatli okumaktaymış. Sorunumun çözümü ilk cevapta verilmiş. Dikkatsizliğimden dolayı özür dilerim.
UEFI modunda başlatınca ise başlangıç ekranın da "e" tuşuna basarak komutun yazılacağı ekrana ulaşabilirsiniz. Gerçi 15.10 ve 16.04 sürümlerinde sorun kendiliğinden çözülmüş. Çift marmak tıklama, çift parmakla sayfa kaydırma ve büyütme özelliklerini herhangi bir şey yapmadan kullanabiliyorsunuz artık. Cevap veren arkadaşla teşekkür ederim.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler, özürlük bir durum yok elbette :)