[Çözüldü] xenomai kernel konfigurasyonu & hata : /dev/rtheap is missing

Başlatan hyr, 12 Ekim 2014 - 23:03:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hyr

Merhaba, ubuntu 14.04 üzerine Xenomai patchini eklemeye çalışıyorum. Kurulum için takip ettiğim kaynak --> http://xenomai.org/2014/06/building-debian-packages/#Building_a_Xenomai_patched_Linux_kernel_package

Kurulumu hatasız(çıkan hataları düzelttim) bir şekilde tamamladım. Fakat konfigurasyon seçeneklerinden emin değilim,zaten latency testinde hata da aldım. Aldığım hata şöyle :

$ sudo xeno latency
       Xenomai: /dev/rtheap is missing
      (chardev, major=10 minor=254)

"make menuconfig" komutunu çalıştırdığımda açılan gui ekranında aşağıdaki *bağlantıda verilen opsiyonları göremedim.  Kullanmak istediğim RTDM modülü ve cihaz belli değil. Bu durumda hangi konfigurasyonları yapmalıyım?

http://xenomai.org/2014/06/configuring-for-x86-based-dual-kernels/

heartsmagic

Konuya çok uzak olduğum için sadece temel konularda anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışabilirim. İlk olarak menuconfig ile açtığında görmediğin yapılandırma parametrelerini konuşalım. Eski çekirdek yapılandırma dosyanda mutlaka olmalı bu ayarlar. Örneğin hangisi yok? Çekirdekte sabittir çünkü bunlar, olmaması gibi bir durum düşünemiyorum. Örneğin kendi sistemimden örnekler:

egrep "CONFIG_CC_STACKPROTECTOR|CONFIG_INTEL_IDLE" config-3.13.0-37-generic                                         
Alıntı YapCONFIG_CC_STACKPROTECTOR=y
CONFIG_INTEL_IDLE=y

Sadece iki parametreyi örnek aldım burada.

Aldığın hatayla ilgili olarak eğer /dev/rtheap yoksa oluşturma denenebilir.
mknod /dev/rtheap c 10 254
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hyr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2014 - 01:38:00
Konuya çok uzak olduğum için sadece temel konularda anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışabilirim. İlk olarak menuconfig ile açtığında görmediğin yapılandırma parametrelerini konuşalım. Eski çekirdek yapılandırma dosyanda mutlaka olmalı bu ayarlar. Örneğin hangisi yok? Çekirdekte sabittir çünkü bunlar, olmaması gibi bir durum düşünemiyorum. Örneğin kendi sistemimden örnekler:

egrep "CONFIG_CC_STACKPROTECTOR|CONFIG_INTEL_IDLE" config-3.13.0-37-generic                                         
Alıntı YapCONFIG_CC_STACKPROTECTOR=y
CONFIG_INTEL_IDLE=y

Sadece iki parametreyi örnek aldım burada.

Aldığın hatayla ilgili olarak eğer /dev/rtheap yoksa oluşturma denenebilir.
mknod /dev/rtheap c 10 254

cevabınız için teşekkürler. Fakat tahminime göre daha farklı uyumsuzluk problemleri var. Takip ettiğim dökümanı tekrar inceleyince bazı ayrıntıları atladığımı farkettim. Probleme cevap da olması açısından xenomai sitesinde yer alan kurulum bilgileri daha dikkatle okunmalı. Kurulum için -> http://xenomai.org/2014/06/building-debian-packages/#Building_a_Xenomai_patched_Linux_kernel_package

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler. Şu an yeni yöntemle sorun yaşayıp yaşamadığını da aktarırsan ona göre başlığı bir hâl yoluna sokarız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hyr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2014 - 16:02:18
Geri bildirim için teşekkürler. Şu an yeni yöntemle sorun yaşayıp yaşamadığını da aktarırsan ona göre başlığı bir hâl yoluna sokarız.

çözüldü olarak kapatılabilir :)

if