PHPMyAdmin Sorunu

Başlatan maydin95, 16 Ekim 2014 - 17:07:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Bu bağlamda 2 sorunum var muhtemelen aynı sebepten kaynaklanıyordur.

PHPMyAdmin açıyorum tarayıcıdan ve bir veritabanındaki tabloya girmek istediğimde maalesef şu hatayı alıyorum:
#1146 - Table 'phpmyadmin.pma_table_uiprefs' doesn't exist

İnternette araştırdım ve aşağıdaki iki bağlantıyı buldum. Ama tam olarak ne yapmam gerektiğinden emin değilim.

http://stackoverflow.com/questions/20731487/phpmyadmin-pma-table-uiprefs-doesnt-exist
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2095602

Diğer sorun ise kodlarını incelemek için Travian yükledim. Ama anasayfadan sonra database bakması gereken yerlerde fatal error veriyor. Register'a basınca gelen şu:
Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/maydin/Desktop/PHP/localhost/TravianX/GameEngine/Database/db_MYSQL.php on line 17

Fatal error: Cannot redeclare class Generator in /home/maydin/Desktop/PHP/localhost/TravianX/GameEngine/Generator.php on line 12

Üstteki mysql ileride desteklenmeyecek mysqli kullanınmış. E oyun da eski kodlarla yazılınca bu uyarıyı aldım. Ancak fatal error kısmını çözemedim. Bahsettiği dosyada şöyle bir class tanımlamış ve dosyanın sonunda da değişkene atamış. Yani bu classtan birden fazla tanımlama ihtimali yok belki include etmiş olabilir ama böyle bir hatada da koca oyun hiç mi hiç çalışmıyor anamenüdeki html sayfası dışında. Bu haliyle de yayınlamazlardı.

class Generator {

public function generateRandID(){
return md5($this->generateRandStr(16));
}
~~~
~~~
};
$generator = new Generator;

Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

gokhanyildiz

Fatal error: Cannot redeclare class
Hatası Generator class'ının bulunduğunu dosyayı iki kez çağırmanızdan kaynaklanıyor. Muhtemelen config veya header gibi bir sayfada bu dosya çağırılmış ve siz hata aldığınız sayfada tekrar çağırıyorsunuz. Kontrol edin.

maydin95

İlk sorunu çözdüm neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama yaptıklarım şunlar:

/etc/phpmyadmin/config.inc.php dosyasında 81 ile 91. satırlar arasında aşağıdaki gibi kodlar var.
$ Cfg ['Servers'] [$ i] ['table_uiprefs'] = 'pma_table_uiprefs';
Bunlarda soldakinlerin başına "pma__" getiriyorsunuz ve sağdakinde de "pma_"yı, "pma__" yapıyorsunuz. O zaman şöyle bir görünüm oluyor. Sonra apacheyi yeniden başlatın.
$ cfg ['Servers'] [$ i] ['pma__table_uiprefs'] = 'pma__table_uiprefs';

Bunun dışında bir de /usr/share/doc/phpmyadmin/examples/ yolundaki create_tables.sql.gz dosyasını çıkartıp Phpmyadmin ile girip içe aktarın.

Diğer sorunum muhtemelen dosyalarda biraz araştıracağım da kurduktan sonra hiçbir şeyin çalışmaması ilginç. Öyle paylaşmazlardı herhalde oyunu. Şuydu kurduğum script muhtemelen: https://github.com/advocaite/Travianx
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

gokhanyildiz

Deprecated hatası mysql komutlarının yakın zamanda devre dışı kalacak olmasından kaynaklanıyor. Yani aslında bu bir hata değil PDO veya mysqli kullan uyarısıdır. Birgün sabah uyandığında sitenin hatalarla dolu olduğunu görmek istemiyorsan yap diyorlar yani :) PHP dosyanın en başına error_reporting(E_ALL ^ E_DEPRECATED); eklersen hatayı kaldırırsın.