HP ENVY DV6 7200 ET BİOS AYARLARI VE UBUNTU İŞLETİM SİSTEMİ

Başlatan YAGAMI, 11 Ekim 2014 - 00:50:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YAGAMI

Saygıdeğer Arkadaşlar Ubuntu ve bios ile ilgili bilgisayarımda sorun yaşamaktayım.Ben Windows 8 kullanmaktayım.Windows 8.1'e sorunsuz güncelledim bilgisayarımı.Linux işletim sistemi ile ilgili hiçbir bilgim yok.Bu yüzden siteye kaydoldum.Amacım Ubuntu işletim sistemini öğrenmek ve kullanmak.Kendimi geliştirmek istiyorum.Sorunum Bios ayarlarını temiz önyükleme için ayarlayamıyorum.Ben Windows 8.1'e geçmeden önce bios'u en son sürüme güncelledim.Sonrada Hp Support Asistant güncelleme uyarısı verdi.Ve bilgisayarımı Windows 8.1'e güncelledim.Güncelledikten sonra otomatik sistem kurtarma yaptım ne olur ne olmaz diye.Benim isteğim Ubuntu işletim sistemini bilgisayarıma kurmak.Yalnız windows 8.1'i silmeden bilgisayarımda iki adet işletim sistemi olsun istiyorum.Ubuntu işletim sistemi için bir sürücüm  boş ve 455 gb boş alan var.Çok araştırma yaptım yalnız Ubuntu işletim sistemini nasıl kuracağımı bilmiyorum.Ayrıca bios ayarlarını yapamıyorum.Bir çok araştırmada resimli olarak gösterilen bios ayarları menüsü benim bilgisayarımdaki bios menüsü gibi değil.Bazı seçenekler yok.Bilgisayarımla ilgili bazı özelliklerde şunlardır.

WİNDOWS 8.1 Single Language

Bilgisayarımın Markası:HP ENVY DV6 7200 ET

Sistem;

İşlemci:Intel(R) Core(TM) i7-3630QM CPU @ 2.40 Ghz 2.40 GHz

Yüklü bellek (RAM): 16.0 GB (kullanılabilir miktar 15.9 GB)

Sistem türü:64 bit İşletim Sistemi,x64 tabanlı işlemci

Grafikler;

Video Bağdaştırıcı: Intel(R) HD Graphics 4000

Ekran Çözünürlüğü:1366x768

Depolama;

Toplam Bellek:15.89 GB

Serbest Bellek:13.79GB

Toplam Sabit Disk:930.30GB

Serbest Sabit Disk:836.03GB

Sizden rica ediyorum lütfen bana yardımcı olun.Ben Bios ayarlarını yapıp Ubuntu İşletim Sistemini Boş Olan yeni birim sürücüsüne nasıl yüklerim.İki İşletim sistemi kullanmak istiyorum.

siberoloji

1.Bios içerisinden Secure Boot özelliğini iptal etmeli ve Secure keys varsa devre dışı bırakmalısınız.
2.Bios içerisinden Fast Boot özelliğini iptal etmelisiniz.
3.Windows güç planı ayarlarından EKRANDA GÖRÜNTÜLENMEYEN DİĞER SEÇENEKLER içerisine girip Hızlı Başlatı Kapat (önerilmez) özelliğini kapatmalısınız.
4.Kurulum esnasında dikkatli olup Windows uefi ve recovery bölümlerini sakın silmeyin. Çok önemli.
5.Kendinize bir Ubunutu kurulum USB veya CD oluşturmalısınız.
6.Bilgisayarı bu USB/Cd ile açıp kuruluma girmeli ve Kurulumda Diğer seçeneğinden boş alanın içerisinde yeni bir birim oluşturup ext4 formatında bağlanma noktası / seçmelisiniz.
7.Grub yöneticisini sda başlangıcına kurmayı seçmelisiniz.
8.Sonraki adımlara devam etmeli ve bilgisayarınız tekrar açıldığında Herşeyin gidip gitmediği heyecanını yaşayıp ilk denemede yapmanın mutluluğunu yaşadağınız anın özçekimini (selfie) yapmalısınız.

Bu işin sizin durumunuzda Riski biraz fazla sanırım.
1.Windows içerisine Virtualbox kurun.
2.Ubuntu .iso dosyasını indirip sanal işletim sistemi oluşturun ve buraya kurulum yapın. İsterseniz kurulumu tekrar tekrar yapın.
3.Ubuntuyu biraz kullanın sanal makinada
4.Bu arada bol bol "Installing Ubuntu on UEFI windows computer" videosu izleyebilirsiniz.
5.Ankarada olsanız belki yardımcı olabilirdim.

mehmet3582

siberoloji

i7
16gb.
makinada eminim ki UEFI vardır. Bios ifadesi eski alışkanlık bence.

YAGAMI

5 ve 6. seçenekleri yaptım.Şöyle söyliyim Ubuntu işletim sistemi son sürüm iso dosyasını indirdim.Kesinlikle açmadım ve dokunmadım.WinMD5Sum programı ile kontrol edip  karşılaştırdım sorun yok indirmede.Sonra InfraRecorder programı ile kalıp yazma özelliğini kullanarak Ubuntu işletim sistemi iso dosyasını dvd ye yazdırdım.Dvd yi zarar görmeyecek bir yere sakladım.Diğer sunduğunuz seçenekleri iyice araştırıp uygulamam lazım ben biraz acemiyim.Sonuca ulaşırsam duacınızım.Mehmet kardeşim ve Siberoloji kardeşim cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.Başarılarınız artmasını Allah'tan dilerim.

heartsmagic

İki önemli mesele mevcut arkadaşların değindiği üzere.

1. UEFI
2. Bölümün dikkatlice ayrılması. Windows'un yanına kur deme, zira UEFI konusunda sıkıntı yaşandığı oluyor ve Ubuntu tüm diski kullanabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

YAGAMI

Böyle giderse Ubuntu işletim sistemini kuramayacam.Geceli gündüzlü araştırıyorum bir türlü sorunu çözemedim.Ubuntu dvd sini takıyorum çaıştırıyorum yeniden başlatmamı istiyor başlatıyorum ama bir türlü önyükleme yapamadım.UEFİ ayarlarını da yapamıyorum.

burk

@YAGAMI hangi konuyu temel alarak kurulum yapmaya çalışıyorsun şu anda?

YAGAMI

Şöyle birşey yaptım.Benim bilgisayarda önyükleme yapabilmek için önce Ubuntu işletim sistemi son sürüm dvd sini çalıştırdım demo ve tam kurulumu seçtikten sonra yeniden başlattım.Bilgisayarı.esc tuşuna 3-5 defa basınca bir menü geliyor.O münüden f9 boot seçeneğini seçtim ondan sonra önyüklemenin başlaması için cd dvd seçeneği var onu seçtim.Karşıma siyah bir ekran çıktı.

try ubuntu without installing

install ubuntu

yazan bir seçenek ben bir yol denemek istedim. http://xhektor.wordpress.com/2011/04/24/gparted-ile-windowsdan-linuxa-yer-ayiriyoruz/ bu linki inceledim.try ubuntu without installing seçeneğini seçtim deneme ekranı geldi karşıma.Sonra Gparted için  konsolda  sudo apt-get install gparted komutunu çalıştırdım.Kurulumdan sonra konsolda gparted yazıp enterladım sonra sudo -i kodunu konsolda çalıştırdım tekrar gparted yazıp çalıştırdım ve gparted bölümüne girdim ama orda kalakaldım.çünkü linkteki işlemi bir türlü yapamadım sürekli hata veriyor gparted.org sitesine bakmamı istiyor.diski bölümlemeyemedim orda kaldım.Ve ne yapacağımı bilmiyorum.Ben çok inatçıyım sonuca ulaşmak için uğraşıyorum ve çok acemiyimde bilgisayar konusunda araştırarak herşeyi yapıyorum.

siberoloji

Çünkü windows 8 diskleri kendine bağlı bırakır.
Bu bağlantıdaki http://ubuntum.blogspot.com.tr/2013/06/ubuntu-ile-diger-disk-bolumlerini.html
1. metodu kullanabilirsiniz diskleri serbest brakmak için.
Yukarıdaki mesajımdaki 3 numaralı maddeyi bunun için yazmıştım.
Windows artık varsayılan olarak uyku modunda kapandığı için diskleriniz Windowsa bağlı durumdadır.
Bu sebeple biçimlendiremiyor olabilirsiniz.

YAGAMI

sizin dediklerinizi yapmaya çalıştım olmadı.Olmadı derken sorun bende hem acemiyim hemde ya yapamıyorum yada bilgisayarımda olmuyor.Birde bu linkteki işlemi yapmaya çalıştım elle bölümleme seçeneğinde takıldım çünkü olmuyor.Uğraşmaya devam edicem sonuca ulaşıncaya kadar.Kafamda allak bullak oldu.Nakavt durumdayım.

http://kbhkn.blogspot.com.tr/2013/10/ubuntuyu-uefi-sistemi-ile-kurup-windows.html

siberoloji

Bence bu noktada ara verin. Böyle durumlarda hep hata yapılır. Aklınızdakiler biraz zaman geçince daha sadeleşir ve sıraya girerler.

YAGAMI

En sonunda bu linkteki gibi http://kbhkn.blogspot.com.tr/2013/10/ubuntuyu-uefi-sistemi-ile-kurup-windows.html Ubuntu işletim sistemini kurdum.Yalnız şöyle sorunlar var.Bilgisayarı yeniden başlattığımda açtığımda Windows 8.1 veya Ubuntu işletim sistemi hangi işletim sistemini seçeceğim menüsü çıkmıyor.Birde Bilgisayarı yeniden başlatıp veya açtığımda esc tuşuna basıp boot menüsünden ubuntu işletim sistemini açabiliyorum ama 2 adet ubuntu seçneği var ikiside aynı.

burk

@YAGAMI bahsettiğin yer grub menüsü, şuradn kurabilirsin: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0
Ayrıca sorun çözülürse: cozuldukonusu

heartsmagic

Boot Repair uygulandı mı? UEFI varsa doğrudan Grub kurmak işe yaramayabilir, hatta kurulum esnasında kurulmuştur senin görmeme sebebin de budur. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.