8.1 ve ubuntu 14.04 birlikte çalışıyor ama bir sorunum var

Başlatan sadays, 22 Eylül 2014 - 16:17:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sadays

Arkadaşlar rehberlerde anlatıldığı gibi 8.1in yanına ubuntu 14.04 kurdum el ile bölümleme seçtim efi bölümü varsa dokunmayın ubuntu kendisi halleder dendiği için sadece takas ve ext4 bölüm oluşturdum ve ubuntuyu kurdum açılış ekranında windows görünmeyince boot-reapir isosunu yazdrıdım diske ondan açıp boot önerilen ayarlarla düzelttim şimdi grub ekranında ubuntu ve windows8 görünüyor her iki işletim sistemi ile de çalışabiliyorum ancak windows seçtiğimde windowsa giriyorum bir daha yeniden başlat dediğimde grub menüsü gelmiyor biosa girdiğimde 1nci bootta ubuntu yerine tekrardan windowsun geldiğini görüyorum sorun ubuntudan mı kaynaklanıyor veya neden windows her açılışta bios ayarlarını değiştirip kendi boot ekranını birinci sıraya alıyor

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sadays

siberoloji

windows 8 varsayılan olarak kendini daha hızlı açılsın diye aslında kapatmadığı için bilgisayarı tekrar açtığınızda otomatik olarak windows başlatılır. Sanırım sizin problem bundan kaynaklanıyor. Aşağıdaki bağlantıdan videoda gösterildiği şekilde Windows hızlı başlat (fast start) özelliğini iptal edip tekrar deneyebilirsiniz.
http://youtu.be/hMNbMJ9VC6U

sadays

Alıntı yapılan: siberoloji - 23 Eylül 2014 - 00:49:58
windows 8 varsayılan olarak kendini daha hızlı açılsın diye aslında kapatmadığı için bilgisayarı tekrar açtığınızda otomatik olarak windows başlatılır. Sanırım sizin problem bundan kaynaklanıyor. Aşağıdaki bağlantıdan videoda gösterildiği şekilde Windows hızlı başlat (fast start) özelliğini iptal edip tekrar deneyebilirsiniz.
http://youtu.be/hMNbMJ9VC6U

windows kendini 8.1'e yükseltti artık ne grub menüsü var ne biosta ubuntu görünüyor tekrar ubuntu kurmak istediğimde grub yapılandırılırken hata verip kurulum devam etmiyor tamamen arap saçına döndü sanırım benim iş

heartsmagic

sadays

tam olarak hatırlamıyorum grub kurulamıyor kurulum devam edemiyor v.s. bir şeydi

başka bir yöntem deneyeceğim 8enpedi sitesinde anlatıldığı gibi biosa gömülü keyi aldım biosu csm modda başlattım tüm bölümleri kaldırdım win8 dvdsi ile sıfır windows kuruyorum eğer bu şekilde efi bölüm oluşmadan windows kurabilirsem eski usul ubuntu kurmayı deneyeceğim olmazsa yine bu topicte yardım isteyeceğim sizden ne zormuş bu işler win7 varken ne kolaydı çift işletim sistemi kullanmak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2014 - 17:35:00

buyrun abdestsiz cenaze namazına

windows sorunsuz kuruldu bu sefer de ubuntu hiçbir işletim sistemi bulmuyor ve görmüyor elle yapılandırmak istediğimde tüm diski boş görüyor herhalde vazgeçeceğim win8 yanına ubuntu kuramayacağım

var mı bir fikri olan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2014 - 18:14:10

mecburen tekrar uefi modunda kuracağım bakalım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2014 - 22:04:31

bu sefer oldu hem de çok basit şekilde

biosta uefi ve csm birlikte seçili

win8 bu modda kuruldu windostan hızlı açılış iptal edildi

daha sonra rescue remix (ubuntu 13.04) kurdum açıkçası kurulumda mor ekrandan başladı oysa uefi kurulum siyah ekran olmalıydı buna rağmen win8in yanına kur dedim elle seçmedim hiç sorunsuz hem ubuntu hem de win8.1 grub ekranından açılıyor

ancak bu seferde 500 gb diski 250 gbtı win8 250gbtı ubuntu ubuntu için 250gb fazla bana ubuntu işletim sistemini bozmadan bu 250gblık yeri 80-90 gb yapacak bir yol söyleyin daha fazla kafanızı ağrıtmadan ;D

heartsmagic

13.04'ün desteği sonra erdi, emin misin onu kullanmak istediğinden?
Bölüm küçültme işlemlerini Gparted ile yapabilirsin ancak Canlı CD üzerinden yapman lazım.

sadays

yapacak bir şey yok sadece onda boot repair gömülü idi bir sorun olursa çözerim diye onu kurdum

geparted ile bölümü küçülttüm ancak şimdi de türkçe kurduğum ubuntu ingilizce dil ayarlarında türkçe yok değiştiremedim bir türlü kuramadım düzgünce yarı ingilizce yarı türkçe kullanıyorum

heartsmagic

Boot Repair herhanbi bir Canl CD'ye kurulabilir, yeter ki internet olsun.
Dil ayarlarına girince senden eksik paketleri kurmanı istemiyor mu sistem? Gerçi konu çatallanıyor, başka bir yerde devam edelim. Fakat, benim önerim 13.04'ü kullanmamandan yana.

sadays

her şeyi elime yüzüme bulaştırdım 13.04te herhangi bir şekilde güncelleme v.s. yapamayınca 14.04e yükselttim kurulum ekranında 13.04 dosyalarını 14.04 ile değiştir vardı onu seçince grub menüsünde windows kayboldu grub repair hata veriyor onarmıyor ben de tekrar başa döndüm ve şöyle yaptım

1- benim biosta uefi csm ve hem uefi hem csm diye seçenkeler çıkıyor

uefi seçince boot set ekranında ne dvd ne hdd hiçbir şey görünmüyor ve windows8 dahi boot etmiyor bunu üzerine ben csm seçmeyeyim uefi de olsun diye hem uefi hem csm birlikteyi seçip win8 dvdsi ile windows8i kurdum 500 gb disk tek parça sadece 300mb lık efi bölüm

2- kurulumdan sonra ubuntu 14.04 kurmak istediğimde install ekranı siyah geliyor rehberdeki gibi buradan uefi etkin olduğunu anlayabiliyorum ancak seçeneklerde win8 yanına kur yok elle yapılandırmak istediğimde 500gb disk tek parça görünüyor öylece kaldım

Allah bu uefiyi çıkartanların belasını versin eski mbr disklerde ne kadar kolay kuruyorduk ubuntuyu

ubuntu kuruyorum windowsum yok windows kuruyorum ubuntum yok şaşırdım kaldım

neden uefi bios seçtiğimde boot açılış sıralamasında hiç bir şey görmüyorum onu anlamadım

heartsmagic

Windows 8'i kurdun yani tekrar? Disk yapısı dinamik mi temel mi?

sadays

disk temel

fdisk -l soyle

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x511ab981

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      718847      358400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          718848   771971071   385626112    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       771971072   976769023   102398976    7  HPFS/NTFS/exFAT
ubuntu@ubuntu:~$

buna ragmen ubuntu kurulurken tek bolum goruyor

heartsmagic

Daha önce bu bölümler Linux tarafında bölümlendi mi hiç?

if

sadays

çok ilginç ubuntu 14.10 cdsi bölümleri gördü kurdum

grub reapirle de onardım şu anda sorunu çözdüm ama biri anlat dese yemin billah ne yaptığımı bilmiyorum işin kötüsü de bu ubuntu ve windows 8.1 yanyana kurmaya çalışanların topiclerinin neredeyse tamamında sorunu bir şekilde çözüyor arkadaşlar ama maalesef sorununu çözecek kimseye yardımcı kılavuz mahiyetinde hiç bir şey yok

heartsmagic

@sadays, bunun sebebi biraz da her üreticinin kendi yöntemiyle UEFI meselesine yaklaşması. Bir marka için olan öneri diğer bir marka için uymuyor ne yazık ki. Gün gelirde bir standartlaşma olursa ne âlâ. Çözülen başlıklarımız için şöyle bir uygulamamız mevcut: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi