Linux kafama takılan sorular

Başlatan kralbjk, 11 Ekim 2014 - 15:07:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kralbjk

Merhaba arkadaşlar.Rahatsız ettiğim için kusura bakmayın

Arkadaşlar linux kurmaya karar verdim nedeni ise ücretli olan bir şeye para vermemem ve bu bende bir vicdan azabına dönüştü ve adamların kul hakkına giriyorum düşüncesiyle linux'e geçmeye karar verdim.
Linux kurmayı düşünüyorum .Daha önce ubuntu kurdum driverları felanda gayet güzel yükledim.Sorunda olmadı çok güzel devam etti ama bir hata sistem hatası yüzünden windows 7 ye geçtim .

Bu sefer tam olarak geçmeyi düşünüyorum .

Arkadaşlar burası çok tanınan bir forum olduğu için soruyorum bu soruları çünkü soracak başka bir forum yok.Arkadaşlar ubuntu - mint - debian bunlardan hangisi kurmalıyım yada bunların dışında ?

Hiç oyun nedir bilmem sadece nette takılır bazende yazılım felan işte.

Arkadaşlar iş arıyorum bu aralar evde çok boş vaktim oluyor ve bunu değerlendirmek istiyorum .
Üniversitede c , c ++ , c# gösterdiler.

C# geçelim linuxta olmaz.Peki arkadaşlar c ve c++ ?Benim asıl amacım şu arkadaşlar mobil programlamaya geçmek android öğrenmek bunları yapmam için ne öğrenmem gereklidir ? Ve daha sonrada ilerleyen zamanlarda arduino öğrenmek istiyorum bunlar mümkün mü linux de ?Çünkü baştan soruyom ona göre kurmak istiyorum

Python - java bunları linuxte kullanabilirmiyim .

Ve en önemli sorum arkadaşlar linux öğrenmemin ve yukardaki öğrenmek istediklerimin bana sektörde iş bulmamda yararı olur mu ?

Arkadaşlar uzun uzun cevaplarsanız sevinirim .

teşekkürler  :)

burk

@kralbjk esasında tek başlık altında tek konu konuşuyoruz, sen genel olarak iki sınıfta toplanacak sorular sormuşsun. Bir de forumda kolayca cevap bulabileceğin şeyler bunlar, bir daha başlık açarken bunlara dikkat etmeni rica ediyorum. Ancak cevap olarak hızlıca şunları söyleyeyim.

1- Programlama
Saydığın tüm diller için Ubuntu'yu kullanabilirsin. Hatta Python için ek bir şeye gerek olmadan, uçbirimi kullanarak doğrudan bile kullanabilirsin. Şurayı incele lütfen.

2- İş olanakları
Porgramlamanın ötesinde Linux kullnarak para kazanmak demek genel olarak sistem veya ağ yöneticiliğini öğrenmen demek. Şirketlerin, kurumların veya organizasyonların sunucularını yöneterek para kazanabilirsin.

Forumda çokça konuşulan şeyler var, forumda dolaşmanı tavsiye ediyorum.

Ozmo

-DıLgEş-

Javayı linuxta kullanabilirsin...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ginraj

Mobil yazılım için java öğrenmek gerek veya python biliyorsan kivy ile yazabilirsin.

burk

Kafadaki sorular çözüldüyse: cozuldukonusu

heartsmagic

Diğer soru içinse hiç kafan karışmadan cevap verelim, Ubuntu veya Linux Mint kur ve yoluna devam et. Henüz aralarındaki farkları dahi bilmeyen yeni bir kullanıcı için gayet ideal dağıtımlardır bunlar. İleride neyin ne olduğunu öğrendiğinde ister Debain'a, ister bir başka dağıtıma geçersin.

Bu arada, kafandaki soruları öncelikli olarak forumda araman konusuna ben de katılıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.