Fare Imleci yanip sönme

Başlatan SKayra, 09 Ekim 2014 - 20:01:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SKayra

Merhabalar,

yeni bir Ubuntu kullanicisiyim ve 14.04 kullaniyorum. ancak fare imlecim hareket halindeyken ve özellikle Firefox kullanimdayken yanip sönüyor bazen tamamen yok oluyor. Konuyu forum da ve internette (cesitli kaynaklarda) arastirdim. Ancak denedigim yöntemler bir sonuc vermedi. Sirf bu yüzden Windows a dönmek istemiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Tesekkürler

heartsmagic

Şu başlıktaki çıktıları aktarır mısın buraya?
ekrankomut

Çıktıları aktarırken şu yöntemi kullanırsın: kodetiketi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SKayra

Umarim bunlar ise yarar. Hizli cevap icin tesekkürler

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series]
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3090 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 2732 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       59.6*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS-1-1 connected 1366x768+1366+0 0mm x 0mm
   1366x768       59.6*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-1-0 disconnected
VGA-1-1 disconnected
  1366x768 (0x49)   69.3MHz
        h: width  1366 start 1398 end 1430 total 1486 skew    0 clock   46.6KHz
        v: height  768 start  770 end  774 total  782           clock   59.6Hz

heartsmagic

sudo apt-get install linux-headers-generic fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates
sudo aticonfig --adapter=all --initial

Sonra sistemi yeniden başlatıp duruma bakarsın. Olur da masaüstü gelmezse şu başlığı bir şekilde kenara not et lütfen:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43214.0

srgnaras

Güncelleştirmeleri yaptınız mı? Aynı sorun format attığımda benimde başıma geliyor. Güncellemelerden sonra yeniden başlattığımda bu sorun kendiliğinden çözülüyor.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

SKayra

Evet güncellestirmeleri yapiyorum.

Kodlari denedim ve dedigin gibi masaüstüne ulasamadim. bende terminalden diger konuda ki kodlari girmeye calistim ancak ne zaman kod girsem benden giris yapmami istedi. problem ise parolami kabul etmiyor. Ve parolayi yanlis yazmis olamam cünkü tüm islemlerimi onla yapiyorum ve ayrica -ola ki unuturum diye- bir kagitta yazili sürekli sakliyorum. tekrardan sistem kurmam gerekti bu yüzden.

heartsmagic

Giriş yapmamı istedi derken? Önce ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüp normal şekilde kullanıcı girişi yaptın mı? Eğer yaptıysan ve sudo sonrası parola istediyse senden tekrar giriş yapmanı istediğinde aynı parolayı kullanman gerekir ki kabul etmeme durumu olmaz. Parolanda Türkçe karakter vs. var mı?

SKayra

Sistemi tekrardan kurdum. ikinci verdigin kodu denedigim zaman söyle bir hata mesaji aliyorum

sudo aticonfig --adapter=all --initial
sudo: aticonfig: command not found

ayrica bu sefer masaüstüne ulasamama gibi bir sorun yasamadim. Ancak problem hala devam ediyor.

if

sudo /usr/lib/fglrx/bin/aticonfig --adapter=all --initial

SKayra

Alıntı yapılan: if - 20 Ekim 2014 - 01:47:16

[sudo] password for kenny:
sudo: /usr/lib/fglrx/bin/aticonfig: command not found

if

Bu işte bir yanlışlık var. Önce açık kaynak sürücüye geçin[1].

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43214.0

SKayra

Öncelikle söyle bir hata mesaji aldim;

sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
mv: cannot stat '/etc/X11/xorg.conf': No such file or directory

Geri kalan kodlari da verdikten sonra tekrar denedim, ancak yine ayni sonucu aldim.

heartsmagic

SKayra

Zannediyorum ki bir hata var;

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ dpkg -l | grep fglrx
kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$

hicbir sey olmamis gibi satir atliyor.

if

@SKayra, açık kaynak sürücüye geçerek fglrx'i kaldırmış olduk. Tekrar yükleyelim:
sudo apt-get install fglrx

SKayra

Tamam bu sefer oldu. Söyle bir sey cikti karsima;

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ dpkg -l | grep fglrx
ii  fglrx                                                 2:13.350.1-0ubuntu2                                 amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle                                        2:13.350.1-0ubuntu2                                 amd64        Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators

heartsmagic

SKayra

kenny@kenny-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 10.1.3)

heartsmagic

Şu an Intel devrede tamam. Catalyst ile ATI'ye geçebiliyor musun peki?

SKayra

Telefondan yaziyorum, dün aksam bilgisayarimi acik biraktim ve ev arkadasimla biraz sohbet ettik döndügüm zaman bilgisayar kapaliydi. Tekrar acmaya calistigim zaman masa üstüne ulasamadim, onun yerine söyle bir hata mesaji aldim: ' the system is running in low-graphics mode. Your screen, graphics card and input device settings could not be detected correctly. You will need to configure these yourself.'

Tamam dedigim zaman 4 tane secenek cikiyor karsima;

1. run in low-graphics mode
2. reconfigure graphics
3. troubleshoot the error
4. exit the consol login

4 ü secip konsolu aciyorum ve giris yapmak icin
sudo su komutunu veriyorum. Dogal olarak benden sifremi istiyor ancak sifremi girdigim zaman bana hatali bir giris yaptigimi söylü. Aynen bir önceki gibi yani. Sifremde herhangi bir türkce karakter yok. Bir kac fotograf cektim telefonla, ihtiyaciniz olursa bana tarif edin nasil foruma yükleyecegimi. Eger gerekliyse en yakin zamanda sistemi yeniden kurabilirim. Degerli bir sey yon makina icinde.

SKayra

Sistemi tekrardan yükledim, güncellestirmeleri yaptim. Attigin linklerle ne yapmam gerektigini acikcasi bilmiyorum. Görünüse bakilirsa Radeon HD 5000 serisine sahip cogu kisi ayni problemi yasamis. Bu arada Yukarida ki islemleri tekrardan yapmam gerekli mi yoksa tamamen farkli bir yol mu denemeliyim?

heartsmagic

@if iyi yakalaşmış, şu an pek fazla yapacağın bir şey yok gibi. Mevcut ATI sürücüleri senin derdine pek çare olabilecek gibi değil ne yazık ki. Ubuntu forumundaki kullanıcı bayağı uğraşmış ve switcheroo ile yol kat etmiş (Mint üzerinde) ancak o da yeniden başlattıktan sonra bozulduğunu, Ubuntu ile tekrar deneyeceğini söylemiş. Başka da geri bildirim yok. ATI tarafındaki sürücülerde iyileştirme beklenebilir belki.

SKayra

Anladim. Yinede cok tesekkür ederim ikinizede emeginiz ve zamaniniz icin. Yarin universitede bir arkadasa danisicam, eger bir sonuc alirsam buraya yazarim.

if

Önce sorunu tanımlayalım. Çift ekran kartı olan sistemlerr "muxless" ve "muxed" olarak ikiye ayrılıyormuş. BIOS üzerinden kartlar arası geçiş yapılabiliniyorsa "muxed"; yazılımla geçiş yapılabiliniyorsa "muxless" oluyormuş. Amd'nin 6xxx sürümü ve sonraki kartlar "muxless" imiş; 4xxx sürümü ve altı olan kartlar "muxed" imiş. 5xxx arada kalmış:)

vgaswitcheroo'yu deneyelim. Önce yine açık kaynak sürücüye geçelim. Ardından modeset=1 çekirdek önyükleme seçeneğini[1] ekleyelim. Sonra

sudo -H gedit /etc/rc.local

komutu ile açılacak dosya içerisine

echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

satılarını

exit 0

satırından önce ekleyelim.

[1] http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri