RAW Dosyası USB Diske Nasıl Yazdırılır?

Başlatan admdgnx, 09 Ekim 2014 - 12:35:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

admdgnx

İyi günler. Elimde şöyle bir .raw dosyası var, internetten araştırmama rağmen bulamadım herhangi bir şey. Şu dosyayı boot olarak yüklemem lazım. Nasıl yapabilirim?
Teşekkürler.
Dün, dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım.

furkankalkan

dd if=/nerede/bu/dosya.raw of=/dev/sdX (mesela /dev/sdb /dev/sdb1 değil !)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

admdgnx

Şu şekilde uç birimde yapmaya çalıştım, olmadı:
dd if=dosyalar/programlar/mac os x/OS X Mavericks 10.9.5 bootable USB for Intel PCs/OS X 10.9.5 Install USB.raw of=/dev/sdX

7hr33l3t73r

Merhaba dikkat edersen hatalarini kendinde gorebilirsin.
Dosya yerlerini kontrol ederseniz,
Soyle anlatayim. Resimde DOSYALAR dizini buyuk, uc birime yazdigin yerde kucuk yazilmis.
Birde dosyalarda bos olan alanlar var onlarda da her kelimenin bitimine \ isaretiini koyman gerekebilir.
Ornek.
Yeni\  klasor gibi.
Ama bunlarla ugrasmamak icin dosyayi direk uc birime surukleyin. Adresini kendi tamamlayacaktir.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

furkankalkan

Burada iki tane hatanız var:
Birincisi dosyanın tam yolunu yanlış yazmışsınız (Ubuntuda sağ tık özellikler dosyanın bulunduğu tam dizin adresini veriyordu sanırım.)
İkincisi de boşluk karakteri içeren yolları tırnak içine almamışsınız. (Örnek: "/home/kandalf/Mac Os X/Maveric Install.iso")

Bir not daha: Mac kalıpları dd ile direk kopyalanamıyordu sanırım. Eğer bu yöntem işe yaramazsa sanal makinaya (Virtualbox) kuracağınız Macteki disk aracı ile yazdırmanız gerek.
Lover

admdgnx

Hocam açıkçası bazı şeyler için Wİndows 7'ye dönmem lazım, onun için boot usb diski oluşturacam fakat uNetbootin'de çok tuhaf bir bug var gibi.
Windows 7'nin iso dosyası açılmıyor. Daha doğrusu konumu bulamıyoum.
hiçbir şekilde iso dosyasını gösteremiyorum. Computer'i açınca root klasörü var. Benim .iso dosyam ise D klasöründe. Yani .iso dosyasını bulup kalıbı usb'ye yazdırmam gerek ama kalıp dosyası seçme ekranında kalıp dosyasını göremiyorum saadece root klasörü açılıyor resimdeki gibi.

furkankalkan

@admdgnx şuan kafam karıştı, Mac kalıbı mı yazdırmak istiyorsunuz yoksa Windows 7 mi ? Windows 7 yi Unetbootin ile yazdıramazsınız. Onun yerine forumda anlatımları mevcut. Eğer anlamadığınız bir yer olursa yine yardımcı oluruz. (Direk dd ile de yazdıramazsınız.)
Lover

admdgnx

Haklısınız biraz karıştı durum. Şimdi .raw ya da .iso dosyasını elimdeki usb diske yazdırmak istiyordum -ki siz uNetbootin ile Windows 7'yi usb'ye yazdıramayacağımı söylediniz. Başka bir program ile olmaz mı? kaynak verebilir misiniz?
Yani özetle Mac OS X'in .raw dosyasını ya da Windows 7'nin .iso dosyasını usb'ye yazdırmak istiyorum. uNetbootin ve Başlangıç Diski Oluşturucu programları işe yaramadı.

furkankalkan

@admdgnx Daha önce de dediğim gibi Windows ve Mac Os X yazdırması farklı sistemler. Bunları herhangi bir Linux ya da BSD dağıtımı gibi dd veya unetbootin ile yazdıramazsınız. Ben Mac için görmedim fakat Windows için forumda manual yazdırma yöntemleri görmüştüm. Tam da onları bulayım derken karşıma WinUSB diye bir program çıktı. Windows 7 yi bu program ile kurabilirsiniz diye düşünüyorum.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37871.0

Mac içinse daha önceki dediğim gibi herhangi bir Mac OS X yüklü bir bilgisayardan yardım almalısınız.
Lover

Quaoar

Raw dosyalarını Suse image writer programı destekliyor.

meda

Ubuntu ile gelen Disk Aracı her türlü iso veya raw uzantılı kalıbı yazıyor ayrıca bahsettiğiniz Mavericks kalıbı bahsettiğim yöntemle belki 15 defa belki de 20 defadan fazla USB'ye yazdırdım. Linux için hazırlanmış kalıpları da başarılı bir şekilde yazıyor. Tek bir sıkıntısı var o da Windows sistemlerde sorun oluyor. Tecrübeyle sabit kimse aksini etmesin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

furkankalkan

@Quaoaro nun dediği program dd nin arayüzü gibi bir şey (ya da aynı mantıkla çalışıyorlar) yani değişen bir şey yok.
@meda bunu bilmiyordum bak...
Eğer bu şekilde çalışıyorsa bir sorun yok ortada. Windows içinse bi önceki iletimdeki linke bakabilirsiniz.
Lover

meda

Hatta Disk Aracı dmg uzantıların birçoğunu da sorunsuz aktarma yapıyor. En güzel tarafıda Efi sistemler için hazırlanmış Linux kalıpları bile rahatlıkla yazıyor.
WinUSB, Windows 10, 8.1, 7 sistemlerde denedim her sistemi en az 3-4 kez USB'ye WinUSB yazılımını kullanarak yazdırdım ve sorun yarattığını görmedim. Ancak WinUSB tek olumsuz yanı var: windows ortamından %70 daha uzun sürede yazma işlemini yapıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Quaoar

Alıntı yapılan: dewilman - 09 Ekim 2014 - 22:48:16
@Quaoaro nun dediği program dd nin arayüzü gibi bir şey (ya da aynı mantıkla çalışıyorlar) yani değişen bir şey yok.
@meda bunu bilmiyordum bak...
Eğer bu şekilde çalışıyorsa bir sorun yok ortada. Windows içinse bi önceki iletimdeki linke bakabilirsiniz.
Ben Mac OS X kalıbını onla yazdırmıştım. Zaten Technopat'da o uygulamayı öneriyorlardı.