Ubuntu ve Linux hakkında bazı sorularım var

Başlatan ahmet94, 07 Ekim 2014 - 12:44:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet94

selam arkadaşlar

ben windows u bırakıp linux a geçeceğim birkaç denemede bulundum ama simdi tamamen linux a geçmek istiyorum ama br kaç soru var aklımda

ubuntu çok az denedim fazla sans tanımadım açıkçası biraz karmasık geldi  linux mint kullandım...

1/windows 7 de yapılan hersey linux tada yapılabilir mi  ben programlama üzerine çalısıyorum (profesyonel değilim)windows ta çalısıtrdığım programlama programlarının hepsini linux tada çalıştırabilirmiyim çalışmazsa wine adlı program işimi görürmü  sorunsuz olarak çalıştırabilirmiyim
windows ta çalısan flaşh player unity shockwave reader..gibi   tarayıcı eklentileri linuxta da çalışır mı yoksa adobe linux u desteklemiyor mu

2/linux u son  kullanıcı olarak kullanmak mantıklımı yani windows kadar verimli kullanabilirmiyim

3/ubuntu ile linux mint arasında ki fark nedir ikiside linux  ama anlamadım fark ne  linux mint ile ubunutu aynı sistemi  kullanmıyor mu 
ubuntu dahamı özelleştirilebilir

4/ubuntu mintten dahamı fazla uygulama çalıştırıyor depoda daha mı fazla uygulama var
5/ben programlama ile ilgileniyorum programlama için linux mint mi ubuntuyu mu secmeliyim ubuntu dahamı fazla program destekler
6/ubuntu da yapılan * her şey mintte de yapılabilir mi
7/eğer mintten ubuntuya geçmek istesem sonra dosyalarımı rahat bir sekilde tasıyabilirmiyim windows ta sıkınıtı oldu çalışmadı bazı dosyalar belgeler falan sistem yapıları aynımıdır ekiside ext 4 müdür...

aslında özet lersek   ubuntunun linux mintten ne farkı var    neden insanlar daha çok ubuntu kullanıyor sadece görsellikten dolayımı yoksa bazı program farklılıkları var mı 

ben ubuntu mu kullanmalıyım mint mi  neden?

mehmet3582

Linux Mint Ubuntu tabanlıdır ve ikiside Debian paketlerini kullanır, paket konusunda neredeyse hiç fark yoktur. Programlamayı Windows'taki gibi yapabilirsin ama Visual Studio da yapılanlar yapılabilir mi bilmiyorum.Programlama konusunda neyi merak ettiğini sorsan daha iyi cevaplar alırsın. Bana göre Ubuntu kullanmak(Mint kullanmadım * bir şey diyemem) Windows kullanmak daha kolay ve son kullanıcıya daha çok hitap ediyor. Yedekleme yazılımları var ama diskte dosyalar için nfts bölüm ayırırsan hem Windows'tan da erişebilirsin hem de formatlarda dosyalarına * bir şey olamaz.

meda

Acaba Ubuntu veya Mint ile yaptıklarınızı veya yapacaklarınızı Windows yapıyor mu ?

Aradığınız cevapların neredeyse hepsi için: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ana_Sayfa
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ahmet94

Alıntı yapılan: mehmet3582 - 07 Ekim 2014 - 13:05:40
Linux Mint Ubuntu tabanlıdır ve ikiside Debian paketlerini kullanır, paket konusunda neredeyse hiç fark yoktur. Programlamayı Windows'taki gibi yapabilirsin ama Visual Studio da yapılanlar yapılabilir mi bilmiyorum.Programlama konusunda neyi merak ettiğini sorsan daha iyi cevaplar alırsın. Bana göre Ubuntu kullanmak(Mint kullanmadım * bir şey diyemem) Windows kullanmak daha kolay ve son kullanıcıya daha çok hitap ediyor. Yedekleme yazılımları var ama diskte dosyalar için nfts bölüm ayırırsan hem Windows'tan da erişebilirsin hem de formatlarda dosyalarına * bir şey olamaz.

teşekkür ederim çok büyük bir farklılık yok sanırım bana mint daha hoş geldi mint ile devam edeceğim  teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ekim 2014 - 17:44:28

Alıntı yapılan: meda - 07 Ekim 2014 - 13:51:35
Acaba Ubuntu veya Mint ile yaptıklarınızı veya yapacaklarınızı Windows yapıyor mu ?

Aradığınız cevapların neredeyse hepsi için: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ana_Sayfa

teşekküerler

mehmet3582