[Çözüldü] touchpad/mousepad çalışmıyor

Başlatan ouzkhan, 04 Ekim 2014 - 21:54:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ouzkhan

iyi bayramlar arkadaşlar,

bir kaç konuyu gezdim fakat çözüm bulamadım. Asus x550lc dizüstü bilgisayarımda mousepad çalışmıyor. ubuntu 14.04 kullanıyorum önceden windows kullandım bir sorun yoktu ubuntu kurduğumdan beri mousepad çalışmadı. ayrıca mousepad e dokunduğumda, usb mouse da bazı işlevleri yitiriyor (sol tık çalışmıyor vs.).

yardımcı olursanız sevinirim....
pc: asus x550lc
title: astronom

heartsmagic

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1314198
Muhtemelen başka hata kayıtları da vardır. Yeni imleçsürerlerden olduğu için biraz vakit gerekiyor gibi sorunların düzelmesi için. Geçici bir çözüm verilmiş ama cevaplardan birinde. Öncelikle bizim forumdaki şu başlığa bak: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

Buradan, "1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak" maddesine bakacaksın ve çekirdeğe psmouse.proto=bare parametresini ekleyeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ouzkhan

sudo nano /etc/default/grub ile grub dosyasını açıyorum anladığım kadarıyla ama verdiğin parametreyi nasıl işliyeceğim dosyaya onu anlayamadım?

bytan

Alıntı Yap3- "quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre tırnak işaretleri arasına yazılır.
Nerede takılıyorsun? Düzenlemeyi yaptıktan sonra F2 ile kaydedip çıkarsın ve grub güncellemesi yaparsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ouzkhan

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

grub dosyası ekranında böyle bir kaç satır var. direk tırnak açıp parametreyi mi gireyim yani ? satır başları tırnak işaretli değilde. konuyu uzattım kusura bakmayın kaybolmasını istemediğim dosyalar var yanlış birşey yapmak istemiyorum bir mousepad sorunudan dolayı.

bytan

Ekleme yapman gereken satır:

Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" 
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

umutgs

Bende de bu sorun var. Lenovo Thinkpad pc de touchpad çalışmıyor. Anladığım kadarıyla "psmouse.proto=bare"  parametreyi ,

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX="psmouse.proto=bare" 

tırnak arasına bu şekilde mi yazılacak.

heartsmagic

Alıntı Yap3- "quite splash" girdilerinden sonra girilmek istenen parametre tırnak işaretleri arasına yazılır.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash psmouse.proto=bare"

şeklinde olabilir.  Gerçi ötekine de olur, bu yukarıdaki kurtarma kipinin açılış yaptırıldığı çekirdek satırına eklemez sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ouzkhan

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash psmouse.proto=bare"

yaptım ve çalıştı. teşekkürler.

tlg