8gb ram e ne kadar takas alanı gerekli ?

Başlatan ilhan_aydinli, 01 Ekim 2014 - 20:25:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilhan_aydinli

İ5 3. nesil işlemci 8 gb ram ve 2 gb ekran kartı var. Windows ile Ubuntuyu birlikte kullanmak istiyorum... Ama takas alanını ne kadar ayarlayacağıma karar veremedim  :-\ Bazı konularda 4gb için gerek yok denmiş bazılarında ise az olsa bile olmalı demiş sizce olmalı mı ?

xhektor

4GB dan daha az Ram olsaydı takas alanı gerekliydi. Bu haliyle takas alanı ayırmanıza gerek yok.

heartsmagic

Yapacağın şeye bağlı olarak olmayabilir bile. Normal sistem kullanımında 8GB belleğin tamamının tükenme şansı biraz zor. Fakat örneğin sanal makinelerle denemeler yapıyorsan uzun süre açık kalıyorlarsa ya da ne bileyim belleğe aşırı yüklenen işlerin varsa takas alanı oluşturabilirsin, oraya sıçrar sistem ihtiyacı olduğunda. Gerçi ne zaman takas alanına sıçrama olsa, kullanım biraz artsa sistem hantallaşır, doğası böyle. Bana son zamanlarda takas alanları pek gerekli gelmiyor.

Kendi makinemde ayırdım mı? Evet ayırdım hem de diskim bol olduğu için bellek boyutum kadar ayırdım. Diskin genişse ayırmanda zarar olmaz, hatta askıya alma gibi bazı işlemler sorun yapacaksa da (tasak alanı nedeniyle) yapmamış olurlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilhan_aydinli

Windows da 8gb ramin tamamını kullandığını hiç görmedim dediğiniz gibi sanallaştırma uygulamalarında büyük bölümü kullanılabiliyor. 1 tb diskim var 250 windowsa 250 ubuntuya 500 de belgeler için ayıracağım. Askıya alma gibi durumlarda öyle sorunlar oluyorsa bende ayırayım o zaman bildiğim kadarıyla sonradan ekleme çıkartma yapılabiliyor.

mami96

2gb ramim var bende bile tamamını tüketmiyor çoğu zaman ubuntu standart hali.

8 gb böyle özelliklerde bir makinede tüketeceğini sanmam.

ilhan_aydinli

Yardımlarınız için çok teşekkürler çok canlı bir forum  :)

if