Ubuntu 14.04.1 -VMWare-Oracle Virtual Box->Yüksek İşlemci Kullanımı, Aşırı kasma

Başlatan ftzero, 30 Eylül 2014 - 14:00:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ftzero

Merhaba Herkese,

Forumu uzun zamandır ziyaretçi olarak takip ediyorum.

Üye olmak bugüne nasipmiş.

Ubuntuyu 11 sürümünden beri kullanıyorum

Sistemimde şu anda Vmware üstünde Ubuntu 14.04.1 kurulu.

Ancak şöyle bir sorun var,

Compiz aşırı işlemci kaynağını tüketiyor ve sanki ekran kartı driveri kurulmamış gibi çok kasıyor (vmware tools yüklü) ubuntu içindeki işlemler. Ubuntu bazen açılıp şifreyi girdikten sonra o masaüstü arka planında öyle kalıyor. Bazen terminalde bir şey yüklerken aşırı yavaşlıyor top komutu ile bakıyorum compiz %200 cpu kullanıyor. Bir süre sonrada makine takılıp kalıyor ve şu hatayı veriyor: sorry ubuntu 14.04 has experienced an internal error.

Araştırmalarıma göre 14.04 de compizin bir bug'ı bu. (https://bugs.launchpad.net/compiz/+bug/1293384)

Compiz eklentisini kaldırdım şurdaki anlatıma göre ( http://askubuntu.com/questions/458210/would-removing-compiz-from-ubuntu-14-04-affect-unity-or-any-other-such-dependenc )

Ama hala top komutu veya system monitör ile baktığımda compiz i görebiliyorum.

Ne yapmam gerektiği konusunda bir şey bulamadım.

Yardımcı olabilir misiniz?

Sistem Özelliklerim;

Amd Phenom II X6 1090T 3.2 Ghz
8 Gb DDR 3 1600 Mhz Ram
Sapphire HD6870 2 gb 256 bit VGA
Seagate 1 TB 7200 RPM HDD
Asus VS239HV Monitor
HP S2231a Monitor

Vmware Sanal Makine Özelliklerim;

2 Gb Ram
Core per Processor: 2
40 GB Disk
3D graphics (enable) -> Accelerate 3D Graphics -> Use host setting for monitors

ekremsenturk

Sanal makineler gerçek bir fiziki ortam sunamadıkları için, bu tür sorunlar olabiliyor. VirtualBox'ta kullanılacak işletim sisteminin (Linux'ta) çekirdek sürümü eklentisi de (mevcutsa) önce kurulması gerkiyor. Ben denemek istediğim diğer dağıtımları veya sürümleri, bir harici disk'e veya bir flash belleğe kurarak deniyorum. genelde bu şekilde (hariciden) kullanımda, yeni sürümlerde açılış gecikmeli oluyor.

ftzero

Dediğinize katılıyorum. Ancak mesajımda da belirttiğim gibi bu bir bug sanırım ya da ben yanlış düşünüyorum.

Dediğiniz cümleyi algılayamadım tam olarak. . VirtualBox'ta kullanılacak işletim sisteminin (Linux'ta) çekirdek sürümü eklentisi de (mevcutsa) önce kurulması gerkiyor.  derken nasıl yani?

Açılış derken pencere açılmaları mı yoksa sistem açılımı mı?

Ubuntu Software Centerdan gonme flashback i yükleyeyim dedim ama açmıyo 15 dakikadır öyle takılı kalıyo aşırı yavaş çalışıyor compiz %60 vuruyo bazen cpu da anlam veremedim bir türlü...

heartsmagic

Bazı kartlar ve ESX için böcek olabilir bu durum, zaten hata kaydı da mevcut. O tarafta iyileştirme ya da düzeltme yapılana kadar bekleyebilirsin. Compiz'i kaldırdım demişsin, Unity kullanmıyorsun o zaman? Fakat, eğer süreçler arasında Compiz varsa kaldıramamışsın demektir. Şunu aklında bulundurmalısın ama, Unity dediğimiz kabuk Compiz'in bir eklentisi olarak çalışmakta. Sözün özü, Compiz olmasın diyorsan Unity de kullanmayacaksın. Önerim şu, Compiz'i kaldırmayla falan çalışma, kur başka bir masaüstü (Gnome Shell, KDE, XFCE, LXDE gibi) onu kullanmaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ftzero

Teşekkürler heartsmagic

Ben şöyle yaptım ama ?

http://www.sysads.co.uk/2014/04/install-gnome-classic-flashback-session-ubuntu-14-04/

Buradan gnome classic flashback session u kurdum.

Oturum açarken bana 3 tane seçenek sunabiliyor,

Gnome flashback metacity ile girince sistemde compiz olmuyor ve dolayısı ile yüksek cpu kullanımıda olmuyor.

Böylelikle daha rahat kullanabiliyorum. Sorunda olmuyor şu an için.

Birde sanal makinede ubuntuya tüm çekirdekleri atamamda sakınca olur mu?

Ben 2 core ile çalıştırıyorum genelde ama..

ekremsenturk

sudo apt-get install gnome-shell

Komutu ile Gnome-shell kurun ve sistemi yeniden başlatıp, kullanıcı şifresi istenilen bölümde varsayılan masaüstünü değiştirin. 14.04 de masaüstü seçeneği nereden çıkacak biimiyorum. Ya üst panelde sağ köşede, yada şifre girilen bölümde bir yerde olur. Bir başka masa üstünü kullanmak veya geçmek için, varolan diğerini kaldırmaya gerek yok. Bir den fazla masüstünüz olabilir ve istediğinize geçiş yapabilirsiniz.

ftzero

gnome classic flashback session ile gnome-shell arasındaki fark nedir?

Yani daha doğrusu gnome-shell i biliyorum masaüstü ortamı.

Ancak gnome classic flashback session bir theme i yoksa başka bir şey mi çünkü dediğim gibi şu an sorun yok ve gnome  masaüstüm var şu anda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2014 - 19:35:57

Gnome shell i kurdum sanırım gnome classic flashback session ile arasındaki fark gnome shell in yeni görünümü gnome classic ise ilk hali.

Gnome shell yüklüyken sistem 567 mb ram kullanıyor

Gnome classicte ise 400 mb ram sanırım şu an için gnome classic kullanacağım.

Bu bir sorun teşkil etmiyor sanırım demi yani sistemsel olarak bu ortamı kullanmamda bir sıkıntı yok?

ekremsenturk

Ben yazarken sen sorunu çözmüşsün. Son iletini okumadan yazmıştım. Bir gramer düzeltmesi yaparken iletin eklendi. Linux'ta her şeyin bir sürü çözümü var. Memnunsan, fazla kurcalama öyle kalsın. (Gnome-classic-flashbak'i denemedim. Bir özelleştirilmiş halidir sanırım)

heartsmagic

Tüm çekirdekleri atamak derken konak makinedeki çekirdekleri kast ediyorsun zararı olmaz tabi Ubuntu'ya :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.