ubuntu 7.0 kurulumunda sorun

Başlatan netgezinti, 06 Nisan 2008 - 19:33:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

netgezinti

vista yüklü laptop. hdd yi bölümledim.

ubuntu cd si takılı bilgisayar açıkken setup çalışmıyor . yeni yükeleyceğim için öylede denedim.

bilgisayarı kapattım açtım cd den açtım. cd devreye girdiğinde. Lan/intel vs... tarzında 3-4 satırlar yazılar çıkıyor. ekran yenileniyor
tekrar çıkıyor.

kurulumu yapamıyorum. cd çalışan cd bu arada. bilmediğim başka bir dsorunmu var.

bu arada cd nin içine girdiğimde manuel çalıştırdığımda vindows installer var bir şeyler yüklüyor yeniden başlat diyor başlattığımda yine aynı işlemler devam ediyor.

Semih

Cd'yi takıp reset atıcaksın ve Ubuntu böyle başlıyacak.Sonra sana live cd olarak falan açman için seçenekler sunacak f2'ye basıp dili Türkçe yaparsın ve Live Cd olarak başlar Ubuntu.Açıldığında kur masaüstünde bulunur tıklarsın nereye kuracaksan seçersin kurulur.
Bu linkte anlatımı var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,133.0.html
A.Semih Türk

Sypro

yapmanız gereken işlem sırasıyla,

1- CD nizi cd'rom a yerleştirmek
2- Bilgisayarı yeniden başlatmak (cd ile uğraşmadan)
3- Bios'a girerek first boot 'u cd/dvd-rom olarak ayarlamak
4- Bios'tan çıkmak.

sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkması gerek.

buraya kadar sorun var mı? yoksa burdan sonra mı?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

netgezinti

evet reset at
cd içeride
sürücü cd seçildi
cd den başladı çalışmaya

Reltek/intel vs. diye bir takım yazılar çıkıyor.

laptop ( toshiba a200) üzerinde vista yüklü. boş alanına ubuntu kurulacak. az çok bilgisayar bilgim var ama linuxu hiç bilmeyince acaba bir yerde bilmediğim komut mu var dedim. siz yazdınız teşekkür edeirm. ben o ara yeniden bilg. reset atıp deneme yapıyordum. ama ilerleme yok maalesef. ne yapılabilir bu durumda

Sypro

Çıkan yazıyı tam olarak aktarır mısınız.. Bir de tam olarak nerede (hangi işlemden önce hangisinden sonra) çıkığını.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

netgezinti

REALTEK 8100 /REALTEK 8101 intel 3-4 satır çıkıyor ekran yenileniyor. yine çıkıyor tam yakalamıyorum birazda uzunca

bu arada cd deki install dosyasını kuruyorum reboot diyor başlatıyorum. aynı ekran geliyor. bu sefer uninstall ve cancel bölümü geliyor. cd devreye girmiyoır.

ethernet kartı ile ilgili sorunmu var dicem hayır makina çalışıyor.

heartsmagic

O satır hata satırı olmayabilir, sadece bilgi satırı da olabilir. Hata tamamen farklı bir şeyden de kaynaklanabiliyor olabilir.
Örneğin kernele noacpi nolapic ekleyip sistemi açmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

netgezinti

yani o hata değil gibi. etherneti anlatıyor nedense.

söylediğini zeklemeyi nasıl yapacağoımı bilmiyorum. söyleyeceğniz metotları yada çözüm önerileri varsa tarif ederseniz ben uygularım ve umarım çözüm buluruz.

Sypro

cd'yi kontrol eder misiniz hatalara karşı. açılış menüsünde var.

anladığım kadarıyla Live CD ile yapmıyorsunuz kurulumu.

her ne olursa olsun -hdd eksiği dışında- eğer pc açılıyor ise kuruluma geçmesi gerek. hdd olmazsa -live cd ram üzerinden çalışmaya devam etse de- kurulum yapamıyor sadece. yani eğer ki pc açılıyor ise kurulur da.. donanımdan olduğunu sanmıyorum.

netgezinti

evet pc de sorun yok açılıyor.

bu ubuntuyu internetten indirdim. live cd kurulum cd için bu cd kullanılır diye bunu indirmiştim. yanlış inmedi diye tahmin ediyorum ama belkide ben yapmışımdır. elimde birde pardus var onu deniyorum o açılıyor belirli bir aşamaya geliyor onu denedim ama ben ubuntuyu kullanmak istediğim için onunla uğraşıyorum

zipco

herkese merhaba.

bende benzer bir problemle karsi karsiyayim.
cdyi boot ettikten sonra ubuntunun yukleme cubugu kisa sure sonra donuyor. ayni zamandada bilgisayarda.acaba makinenin gucumu yetmiyor diye light ubuntuylada denedim ama ayni problem onda da var.

makinam: 3 ghz pentium 4
512 dual
256 5500 gforce ekrankarti

saygilar tsk.

heartsmagic

Açılışta altta F# şeklinde seçenekler göreceksin. Oradan bir tanesi kernel satırını düzenler. Oraya girip kernel satırındaki quiet kısmını silip, açmayı dene, nerede takılıyor bir görelim.

Alternatif olarak kernel satırının sonuna noacpi nolapic de ekleyebilirsin.

hasansahin

Bütün bunlar işe yaramazsa kernel satırının sonuna " acpi=off "  (tıknaklar olmadan) ekleyerek devam etmeyi deneyin.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

zipco

evet soyledikleriniz denedim.
x configration da tikaniyor.

heartsmagic

Hmm, bendeki nvidia sorunu olabilir. O tıkandığı yerde konsola düş: (ctrl+al+f1 veya f2)

sudo nano /etc/X11/xorg.conf
Alıntı Yap
Section "Device"

bölümün altına

Alıntı YapDriver          "vesa"

ekle, tekrar X'i açmaya çalış.

sudo gdmrestart

Ya da en baştan Safe Graphics mode ile açmaya çalış.

zipco

O söylediğiniz yerden konsola geçemem çünkü bilgisayar tıkanıyor. Boot da safe grafic de denedim ama olmadı.

heartsmagic

Hiç konsola düşmüyor mu? Tamamen mi çakılıyor sistem?
Bir de takılı USB aygıt falan var mı?

zipco

soyle soyleyim cubuk gidip geliyor. tam x configde ekranda cubuk dagiliyor. makina tamamen kitleniyor. reset atmak zorunda kaliyorum.

heartsmagic

Sen o zaman 3 mesaj önce yazdığım şeyi yapmamışsın. Zira quiet kısmını silseydin çubuk yerine akan yazılar görmen gerekirdi. Mesajıma tekrar bakıver.

zipco

onuda yaptim ama diyer donamimsal seyleri gosterdikten sonra cok hizli akmaya basladi yazilar. sonra bir yerde dondu ama ben bir sey anlayamdim.zira donanimlarla ilgili bir sey yoktu.

heartsmagic

Tam donduğu yerde ne yazıyordu?

zipco

heartsmagic

1. İndirdiğin ISO'nun bütünlük kontrolünü yapmış mıydın?
2. Başka bir CD/DVD-Rom ile denedin mi?

zipco

evet internetten indirdiklerim olmadi sonra ubuntunun sitesinden orjinal cd istemistim onlarda olmadi.

heartsmagic

O zaman sağlam bir donanım problemi var. Sistemindeki bileşenler neler?