Wordpress, forum ve bsd-tr

Başlatan Felâsife, 27 Eylül 2014 - 23:53:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Selamlar

bsd-tr.org 'u yeniledik arkadaşlar.
Epeydir yolumuza SMF ile devam ediyorduk, bundan sonra Wordpress ile devam edeceğiz.

Worpress ilede artık güzel güzel forum yapılabiliyor demek için bu konuyu açtım birazda.
bbPress ve BuddyPress ile Wordpress bayağı bayağı forum olabiliyor yani.
Özellikle de sade görünüm isteyenler için, ideal bir seçim bile olabilir.

(bbPress 'in neredeyse tüm forumlar için göç betiği içinde gömülü olarak var.)

Tabii WP tarafında binlerce uygulama, tema seçenekleri var ve eklentiler arasında adeta kayboluyorsunuz.
Ayrıca çok sık güncelleniyor, yetişemiyorsunuz da ama zamanla da alışıyorsunuz.

Her neyse açık kaynak işletim sistemleri arasında WP li bir forumu gururla sunarız efendim. :)

Bkz... http://bsd-tr.org

Bazı yerlerde küçük İng. sorunu var, dil dosyasında ki bir problemden dolayı oluyor, zamanla düzelecektir.
Yazı tip olarak Ubuntu font 'u kullandık bizde, (güzel ve sorunsuz) şimdilik google webfonttan çekiyor ama ileride siteye gömeceğim onuda.

Tabi ayarlamalarım tam bitmedi, bir iki eklenti daha kurarım sanırım ama artık biraz dinleneyim. :)

Sevgiler

BSD kalın...
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Herkes yenilik yapıyor, ne güzel :)
Görünüm gayet şık duruyor, ellere sağlık. Ayrıca WP forum olarak da gayet hizmet verebiliyormuş, elinden geldiği kadar tabi. Birazcık yavaş yükleniyor bende site, çok aşırı değil ancak hafiften hissediliyor gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Eylül 2014 - 00:09:36
Herkes yenilik yapıyor, ne güzel :)
Eyvallah, sizde de ciddi değişiklik olmuş, ne güzel :)
Alıntı Yap
Görünüm gayet şık duruyor, ellere sağlık. Ayrıca WP forum olarak da gayet hizmet verebiliyormuş, elinden geldiği kadar tabi.
bbpress te görünüm aslında vasatta bu tema ile şık görünüyor, bu temanın geliştiriciside bir Türk, sevgili @Ünsal'ın firmasite teması.
Yani evet köklü forum sistemlerine nazaran eksiklikleri kesinlikle var, bir SMF değil sonuçta, SMF komple bir forum sistemi.

Alıntı Yap
Birazcık yavaş yükleniyor bende site, çok aşırı değil ancak hafiften hissediliyor gibi.
Doğrudur, bu sunucudan kaynaklı çoğunlukla, idare ediyoruz işte :D

heartsmagic

Tema güzelmiş cidden, tebrik ediyorum ben de kendilerini :)
Site aşırı yavaş değil, çok takılacak bir durum yok yani. Sadece hafiften bir yoklayayım dedim ben durumu :)

if

Hayırlı olsun @Felâsife. Eski forum daha güzeldi bence:)

gokhanyildiz

Tasarım olarak daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Biraz göz yoruyor tasarım. Ayrıca üstteki menüde a:hover kısmında fontu kalınlaştırmışsınız bu da linkiz üzerine gelince diğer linklerin yerinden oynamasına sebep oluyor. Onu düzeltmenizi tavsiye ederim :)

Felâsife

Alıntı yapılan: if - 21 Kasım 2014 - 00:29:35

Teşekkür ederim @if
SMF ci nasılda belli oluyor :D
Aslında biraz da değişiklik olsun dedim, o yüzden geçtim.
Yoksa WP forum için daha yavan sayılır, modüllerle bu eksiklik kapatılıyor biraz.
Ama WP kesinlikle bir şeyler öğrenmek için daha ideal.

Alıntı yapılan: gokhanyildiz - 21 Kasım 2014 - 11:22:43
Tasarım olarak daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Biraz göz yoruyor tasarım.
Olabildiğince sade olmasını istediğim için, böyle oldu, yoksa bayağı alternatif var aslında, ama tasarımında sonu yok, durmak gerekiyor bir yerde.
Gerçi ileride ben gene değiştiririm, böyle beğendiğiniz bir site filan var mı? şöyle bir şey olsa daha güzel olur dediğiniz.
Ayrıca üstteki menüde a:hover kısmında fontu kalınlaştırmışsınız bu da linkiz üzerine gelince diğer linklerin yerinden oynamasına sebep oluyor. Onu düzeltmenizi tavsiye ederim :)
Tamam bakarım, tavsiyeler için teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: Felâsife - 21 Kasım 2014 - 14:38:45
Alıntı yapılan: if - 21 Kasım 2014 - 00:29:35

Teşekkür ederim @if
SMF ci nasılda belli oluyor :D
Aslında biraz da değişiklik olsun dedim, o yüzden geçtim.
Yoksa WP forum için daha yavan sayılır, modüllerle bu eksiklik kapatılıyor biraz.
Ama WP kesinlikle bir şeyler öğrenmek için daha ideal.

Tasarım olarak daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Biraz göz yoruyor tasarım.
Olabildiğince sade olmasını istediğim için, böyle oldu, yoksa bayağı alternatif var aslında, ama tasarımında sonu yok, durmak gerekiyor bir yerde.
Gerçi ileride ben gene değiştiririm, böyle beğendiğiniz bir site filan var mı? şöyle bir şey olsa daha güzel olur dediğiniz.
Ayrıca üstteki menüde a:hover kısmında fontu kalınlaştırmışsınız bu da linkiz üzerine gelince diğer linklerin yerinden oynamasına sebep oluyor. Onu düzeltmenizi tavsiye ederim :)
Tamam bakarım, tavsiyeler için teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

Bunu söylememdeki sebep tasarımın içeriği okumamı zorlaştırmasından kaynaklanıyor. Mesela forum kısmı çorba olmuş diyebilirim. Sade birşey olsun istiyorsanız http://www.wp-tr.org şu site gibi bir tasarım seçebilirsiniz. Hem okunaklı olur, hem sade olur.

Felâsife

Alıntı yapılan: gokhanyildiz - 21 Kasım 2014 - 15:16:55
Bunu söylememdeki sebep tasarımın içeriği okumamı zorlaştırmasından kaynaklanıyor. Mesela forum kısmı çorba olmuş diyebilirim. Sade * bir şey olsun istiyorsanız http://www.wp-tr.org şu site gibi bir tasarım seçebilirsiniz. Hem okunaklı olur, hem sade olur.

Çorba dediğiniz yerin bir resmini alabilir miyim?
O kadar cep, tablet, tarayıcılarla denedik ama dediğiniz gibi çorbalık bir durum göremedik.

Sanırım sizin olayınız font ile ilgili, Ubuntu font mükemmel bir okunurluk vermiyor ama göze şık geliyor.

Fontun değişmesi kesinlikle okunurluğu yükseltecektir, bunu değerlendirebilirim,
ama wp-tr.org tasarım namına pek bir şey yok ki, helede forum kısmında bbpress'i varsayılan olarak kullanmışlar.
Komple beyaz zemin gözü zaten yorar.

gokhanyildiz

Şöyle tarif edeyim. Ekran görüntüsünü de paylaşayım hemen.

Forum kategori detayları kenarlara çok yaslı. Yaslanmış olanlara margin vererek yada dış katmana padding vererek biraz rahatlatabilirsin. Muhtemelen 10px yeterli olacaktır. Gri zeminli konu/mesaj sayısını ana başlığın yanına alıp açıklama satırını da bu başlığın altına alabilirsin. Sağ taraftaki son başlık kısmının sol tarafında fazlasıyla boşluk olmasına rağmen sıkışık duruyor. Oranın genişliğini arttırarak daha ferah durmasını sağlayabilirsin. Son 5 konu ve son 10 cevap widget alanı içinde şöyle bir şey yapabilirsin. Her linkin sonunda <hr /> tagını ekleyerek aralarını ayırabilirsin. Böylece birbirine geçmemiş olur ya da margin-bottom değeri vererek aradaki mesafeyi arttırabilirsin. Bu tarz düzenlemelerde yardıma ihtiyaç duyarsan söylemen de yeterli. Gereken neyse seve seve yardımcı da oluruz :)

Felâsife

Alıntı yapılan: gokhanyildiz - 21 Kasım 2014 - 16:13:16
..
Forum kategori detayları kenarlara çok yaslı. Yaslanmış olanlara margin vererek yada dış katmana padding vererek biraz rahatlatabilirsin. Muhtemelen 10px yeterli olacaktır. 
Kesinlikle haklısın o kısmı nasılda görmemişim, 10 da yetmedi 15 yaptım.:)
Gri zeminli konu/mesaj sayısını ana başlığın yanına alıp açıklama satırını da bu başlığın altına alabilirsin. Sağ taraftaki son başlık kısmının sol tarafında fazlasıyla boşluk olmasına rağmen sıkışık duruyor. Oranın genişliğini arttırarak daha ferah durmasını sağlayabilirsin.
Anladım.
Yalnız burayı fazla düzeltemiyorum böyle bırakmıştım, birde bu responsive olayı varya o bozulabiliyor, cep/tablette olunca zaten alt alta geliyorlar.
Ama dediğin gibi ilk fırsatta tekrar bir bakacağım.
Son 5 konu ve son 10 cevap widget alanı içinde şöyle bir şey yapabilirsin. Her linkin sonunda <hr /> tagını ekleyerek aralarını ayırabilirsin.
Böylece birbirine geçmemiş olur ya da margin-bottom değeri vererek aradaki mesafeyi arttırabilirsin.
hr veya arayı açmak sorun değil pek ama o kısıma dediğin gibi şeyler yapınca anlamsız şekilde aşağı doğru uzuyor.
Kompakt olması açıkcası daha iyi oluyor.
WP deki son mesajlar olayı tuhaf biraz, SMF deki gibi hepsi birden olmuyor, o yüzden konular/mesajlar şeklinde 2 widget eklemek gerekiyor.

Eğer genişliği artırırsam da forum alanı daralıyor.
Orjinali %66(forum) %33(widget) şeklindeydi.
Ben %75 %25 yapmıştım, belki %70 %30 yapabilirim.
Bu tarz düzenlemelerde yardıma ihtiyaç duyarsan söylemen de yeterli. Gereken neyse seve seve yardımcı da oluruz :)
Çok teşekkür ederim sağ olasın, şu ana kadar sıkıştığım bir durum olmadı ama olursa kapını çalarım. :)

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: Felâsife - 21 Kasım 2014 - 17:11:48
..
Forum kategori detayları kenarlara çok yaslı. Yaslanmış olanlara margin vererek yada dış katmana padding vererek biraz rahatlatabilirsin. Muhtemelen 10px yeterli olacaktır. 
Kesinlikle haklısın o kısmı nasılda görmemişim, 10 da yetmedi 15 yaptım. :)
Gri zeminli konu/mesaj sayısını ana başlığın yanına alıp açıklama satırını da bu başlığın altına alabilirsin. Sağ taraftaki son başlık kısmının sol tarafında fazlasıyla boşluk olmasına rağmen sıkışık duruyor. Oranın genişliğini arttırarak daha ferah durmasını sağlayabilirsin.
Anladım.
Yalnız burayı fazla düzeltemiyorum böyle bırakmıştım, birde bu responsive olayı varya o bozulabiliyor, cep/tablette olunca zaten alt alta geliyorlar.
Ama dediğin gibi ilk fırsatta tekrar bir bakacağım.
Son 5 konu ve son 10 cevap widget alanı içinde şöyle bir şey yapabilirsin. Her linkin sonunda <hr /> tagını ekleyerek aralarını ayırabilirsin.
Böylece birbirine geçmemiş olur ya da margin-bottom değeri vererek aradaki mesafeyi arttırabilirsin.
hr veya arayı açmak sorun değil pek ama o kısıma dediğin gibi şeyler yapınca anlamsız şekilde aşağı doğru uzuyor.
Kompakt olması açıkcası daha iyi oluyor.
WP deki son mesajlar olayı tuhaf biraz, SMF deki gibi hepsi birden olmuyor, o yüzden konular/mesajlar şeklinde 2 widget eklemek gerekiyor.

Eğer genişliği artırırsam da forum alanı daralıyor.
Orjinali %66(forum) %33(widget) şeklindeydi.
Ben %75 %25 yapmıştım, belki %70 %30 yapabilirim.
Bu tarz düzenlemelerde yardıma ihtiyaç duyarsan söylemen de yeterli. Gereken neyse seve seve yardımcı da oluruz :)
Çok teşekkür ederim sağ olasın, şu ana kadar sıkıştığım bir durum olmadı ama olursa kapını çalarım. :)

Her zaman beklerim. Ama responsive diye çekinme. Bak ben hem tasarım hem de yazılım yapan biriyim. Responsive tasarıma fazla içerik üreten sitelerde hep karşı çıkmışımdır. Kurumsal sitelerde tamam ama blog forum tarzı sitelerde responsive tasarım yerine mobil tema kullanman daha sağlıklı sonuç almana neden olur.

kodadiirem

Bence güzel olmuş, elinize sağlık. :)

Bir sorum olacaktı: Ana sayfadaki iletilerde tarih yazıyor ama son 5 konudaki konuya tıkladığımda açılan sayfada tarih göremedim. Bu sebeple yazının ne zaman yazıldığı belli olmuyor. Böyle bir ayar olmadığı için mi yazmıyor yoksa siz mi bu özelliği kapattınız?

Not: Üye girişi yapmadan bakıyorum sayfaya.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Felâsife

Alıntı yapılan: gokhanyildiz - 21 Kasım 2014 - 17:43:04
Her zaman beklerim. Ama responsive diye çekinme. Bak ben hem tasarım hem de yazılım yapan biriyim. Responsive tasarıma fazla içerik üreten sitelerde hep karşı çıkmışımdır. Kurumsal sitelerde tamam ama blog forum tarzı sitelerde responsive tasarım yerine mobil tema kullanman daha sağlıklı sonuç almana neden olur.

Aslında responsive diye arayışım olmadı, ama bu temada bbpress ve buddypress en güzel gösteren tema olduğu için, tercih etmiştim.
Diğer yandan da tabi mobil ayarı filan yapmamak kolaylık oluyor, tarayıcıyı küçücük yapınca bile kontrol edilebiliyor.
Ama arkasında ne gibi teknik bir olay vardır bilemiyorum, bu işlerle uğraştığınıza göre daha iyi bilirsiniz elbet, doğrudur, benimkisi amatörce kullanım sayılır.

Widgete tarih olaylarını ekledim filan, o kısmı biraz daha dediğiniz gibi ferahlattım, sanırım şimdi daha iyi oldu.

Alıntı yapılan: kodadiirem - 21 Kasım 2014 - 18:00:41
Bence güzel olmuş, elinize sağlık. :)

Bir sorum olacaktı: Ana sayfadaki iletilerde tarih yazıyor ama son 5 konudaki konuya tıkladığımda açılan sayfada tarih göremedim. Bu sebeple yazının ne zaman yazıldığı belli olmuyor. Böyle bir ayar olmadığı için mi yazmıyor yoksa siz mi bu özelliği kapattınız?

Not: Üye girişi yapmadan bakıyorum sayfaya.

Teşekkür ederim.

Hımm.. ben onada bir bakayım, olur tabi neden olmasın.

Yo bilerek kapatmadım, lead topic diye karmakarışık bir şey, anca o kadar toparlamıştım, geliştiricisine de konuyu açmıştım bunda sıkıntı var diye, bakarım demişti unuttu gitti  o da. :)

EK:
Tarih olayı tamamdır.

heartsmagic

Diğer bir başlıkta bildirilen soruna bakmak adına forumu gezinirken denk geldim de, başlıklar misafirlere kısıtlı olarak veriliyor. Siz de mi hocam :)

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2014 - 01:31:49
Diğer bir başlıkta bildirilen soruna bakmak adına forumu gezinirken denk geldim de, başlıklar misafirlere kısıtlı olarak veriliyor. Siz de mi hocam :)
Eheh biraz sıkıntı yaşadık ondandır :) siteyi hızlandırayım dedim, cache eklentisi kurmuştum, çoklu sayfalarda problem oldu, kaldırınca yavaşlık oldu.
Birde araya boot saldırıları girince, bunu uyguladım.
Sanırım sorunuda buldum, düzeldi, testlerde tamam, hatırlattığın için teşekkürler geride açtım. :)

heartsmagic

Ellere sağlık diyeyim yine. Sorundan ötürü olmasına şaşırmadım zira az çok biliyoruz artık seni ve o güzel topluluğu :)
Kendimden utandım kısacası.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2014 - 05:07:27
Ellere sağlık diyeyim yine. Sorundan ötürü olmasına şaşırmadım zira az çok biliyoruz artık seni ve o güzel topluluğu :)
Eyvallah sağ olasın, çok fazla kullananımız olmasada gönüllerde olmak güzel, varolmak güzel. :)
Diğer cümleni alıntılamadım o benim kusurumdur senin değil.

heartsmagic

Estağfurullah.

Az olmak, az bilinmek sorun değil, mesele kalite meselesi :)