Brenner8 usburn 0.4 yazılımı Pic mikrodenetleyiciyi tanımlayamıyor

Başlatan gnukarabatak, 27 Eylül 2014 - 23:34:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Merhaba,
Brenner8 pic programlayıcı için usburn ve usburnGUI yazılımlarının 32bit yada 64 bit sürümlerini ayrı ayrı denememe rağmen programlayıcıya taktığım PIC16F877A mikrodenetleyicisini 32bit yazılım "PIC16F84" olarak, 64bit usburn ise "PIC-Type: unknown" olarak görmekte. Dolayısıyla ben bunu "PIC-Type: PIC16F877A" olarak görmem gerekiyor. Kısaca problemim windows üzerinde sorunsuz olarak mikrodenetleyici tanımlama yapılabilirken ubuntu üzerinde yapılamamakta.

Yaptığım araştırmada youtube üzerinde http://www.youtube.com/watch?v=-JYa9qIw23w bağlantıdaki videoda ubuntu üzerinde çalıştırdığını göstermiş vatandaş. sitesinde de bu konuyla ilgili http://limawill.wordpress.com/2013/04/16/gravador-pic-para-linux/ bağlantıda açıklamalarda bulunmuş. Dolayısıyla linuxle çalışmasıyla ilgili olarak http://www.sprut.de/electronic/soft/usburn/linux/usburn_linux.htm bağlantısına atıfta bulunulmuş. Almancam yada portekizcem olmadığı için işin içinden çıkamadım. Bu program üstelik ubuntu-debian üzeride test edilmiş. İşin sevindirici tarafı kodunun açık olması. Fakat başkası bunu ubuntu üzerinde pic'i testpit edecek şekilde çalıştırabildiyse acaba bende "PIC-Type: PIC16F877A" olarak görebilecek şekilde çalıştırabilirmiyim?
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Olayın kendisi hakkında hiçbir fikrim yok ama şunu sormak istiyorum, uygulamayı yetki ile açmayı da denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

Uygulamanın kendisini doğrudan çalıştırılsa bile sudo ile açılması konusunda uyarıyı vermekte. Yani konsolda eğer GUI kullanmayacaksak "sudo ./usburn" şeklinde çalıştırıyoruz. Şayet GUI ile kullanacaksak "sudo ./usburnGUI" şeklinde konsolda yada kendi içinde hazır gelen "runusburn.sh" dosyasını (içeriği "gksudo ./usburnGUI" dir) çalıştırıyoruz. Dolayısıyla uygulamayı her şekilde çalıştırdım diyebilirim. Tabiki bilmediğimiz yada atladığımız birşey olmalıki uygulama üzerine takılı mikrodenetleyiciyi windows uygulamasında olduğu gibi tanıyamıyor. İş benim tahminim www.sprut.de adresindeki almanca pdf dökümanında çözülmekte. Almanca bilen arkadaşlar el satarsa şayet umarım çözüme de ulaşırız.

heartsmagic

Anladım, bir an aklıma yetki olmadığı için mi ulaşamıyor donanım bilgisine acaba fikri geldi ama zaten denemişsin sen o yöntemi.

gnukarabatak

Bunun linux üzerinde çalıştırıp neredeyse internetteki Türkçe dökümanı hazırlayan elektronik mühendisi arkadaşla iletişime geçtim. Sağolsun çok yakından alakadar oldular. Bana başka bir pic mikrodenetleyici ile deneme yapmamı istemişlerdi. Benimde elimde 16F877A dışında 16F628A mikrodenetleyicisi vardı. Onu takıp test ettiğimde ubuntu üzerinde usburn yazılımının 32 bit sürümüyle otomatik tanımayı yaptı :) aşağıda da konsol kodlarını koydum. Gelişme oldukça bu başlığa not düşülecektir. ilgili arkadaşın bağlantısı : http://hasanyavuz.ozderya.net/?p=64

gnukarabatak@kubuntu-evim:~/brenner8_Linux/usburn_04$ sudo ./usburn
usburn V 0.4 (16.05.2010) by sprut (www.sprut.de)
search for Brenner8/9:   Brenner8 detected, Fw: 17
>> check firmware
>> load calibration data
supported:  PIC10F , PIC16F , PIC18F , dsPIC30F , PIC18FxxK ,

Database detected V.24 (06/05/2010)
detected Type: PIC16F628A  Revision: 8
Vpp = 13.000000 V

heartsmagic

Gelişme olmasına sevindim, umarım diğer denetleyicideki sorunu da çözersin. Arkadaş da deneyeceğini söylemiş, bakalım sorun sende mi cidden yoksa denetleyicide mi. Gerçi uygulamada olma ihtimali daha yüksek gibi :)

gnukarabatak

Muhtemelen uygulamada bir böcek şüphesi daha ağırlık kazanmakta. Sağolsun Hasan Yavuz bey beklediğimdende fazla idealist biri çıktı. En son socket ve family parametreleri ile igili deneme yapmamı istedi. Bende yine o denemeyide burada paylaşayım.

gnukarabatak@kubuntu-evim:~/brenner8_Linux/usburn_04$ sudo ./usburn -S40 -F16
>> check firmware
>> load calibration data

detected Type: PIC16F84  Revision: 31
Vpp = 13.000000 V

heartsmagic

Sanırım bu çalışmayan denetleyici değil mi? Gördü mü bu şekilde?

gnukarabatak

Yok hayır yine görmedi. Takılı olan PIC16F877A. Takılı olanı PIC16F84 olarak görmekte. Bu yanlış görme muhtemel bir yazılımdaki böcekten kaynaklanmakta. Bunu aşabilirsek brenner Pic programlayıcıların linux üzerinde çalışması ile ilgili en azından bu denetleyici için sıkıntı olmamış olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ekim 2014 - 21:31:48

Ek olarak elimde birde PIC18F4550 vardı. Onuda takarak yaptığım denemede onuda maalesef göremedi.

gnukarabatak@kubuntu-evim:~/brenner8_Linux/usburn_04$ sudo ./usburn -S40 -F18
>> check firmware
>> load calibration data

## PIC-Type: unknown
g

heartsmagic

Çok özel bir çalışma alanı olduğu için bizim elimizden de fazlaca bir şey gelmiyor :) Umarım çözersin sorunu bir an önce.

if

@gnukarabatak, sudo -H gedit /etc/udev/rules.d/99-sprutbrenner dosyasının içine SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idProduct}=="ff0b", SYSFS{idVendor}=="04d8", GROUP = "plugdev" yazıp kaydedin. Ardından bir yeniden başlatma yapın ve aygıtı takın.

plazma

direk usb üzerinden mi yazdırıyorun yoksa geliştirme kiti üzerinden mi

gnukarabatak

@heartsmagic; temennilerin için teşekkürler. Zaten benim uğraşma sebebim linux üzerindeki engelleri aşabilmek. Yoksa diğer türlü windows yolu her zaman açık. Hepimiz bu ubuntu işine gönül vermiş insanlarız. Elbette çözümü buluruz. Gerekirse kodu bile değiştiririz :)
@if; dediğin şekilde işlem yaptım. Fakat yine PIC16F877A yi PIC16F84 olarak gördü. Yani değişen * bir şey olmadı.
@plazma; brenner8 programlayıcıyı bilgisayarın usb portundan bağlayıp üzerindeki zif sokete 40 bacaklı PIC16F877 yi takıyorum ve o şekilde program atıyorum. Dünkü denemelerde PIC16F628A ile doğru sonuç verdi. Ancak PIC16F877A ve PIC18F4550 yi taktığımda ya "unknow PIC" yada PIC16F84 olarak görmekte. Söylememe gerek yok ama windows tarafında hiçbir sıkıntı yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2014 - 18:57:20

Hasan yavuz beyin yaptığı denemede brenner programlayıcıyla linux üzerinde tüm mikrodenetleyicileri tanıdığını beyan etmiş sitesinden yazdığı cevapta. Geriye kalan ihtimal benim kullandığım brenner cihazı ile onunki arasında donanım-sürüm farkı olma ihtimali var. Bakalım neymiş o fark yakında anlaşılır.

plazma

320volt sitesinde hiç bakındın mı belki oradan birileri linıux tarafında aynı sorunu yaşayıp çözüm bulmuştur ?

gnukarabatak

@plazma 320volt sitesi de dahil internette yerli ve yabancı kaynaklarda dahil olmak üzere bayağı kafa patlattım. Biraz önce hasan yavuz beyin mesajını aldım. Ondaki brenner8 rev4. Bendeki ise brenner8 v2 yada brenner8 v.22. Ancak elektronik mühendisi hasan yavuz bey bu farklılığın sıkıntı oluşturmayabileceğini, benim başka bir bilgisayarda deneme yapmamı tavsiye etmekte. Bende tavsiyesine uyup başka bir bilgisayarda deneme yapacam. Bakalım ne çıkacak..

gnukarabatak

Bugün imalatçı firma ile temasa geçtim. Kendileri benim elimde bulunan brenner8 V.2 dışında bir üretim yapmadıklarını, başkada bir yardımları bulunamayacaklarını beyan ettiler. Hasan Yavuz beyin önerisi doğrultusunda başka bir xubuntu yüklü masaüstü bir bilgisayarda usburn elf dosya ile denemeler yaptım. Ancak değişen hiçbirşey olmadı. Brebir aynı sonuçları aldım. Bu aşamadan sonra en azından elimdeki projeyi bitirebilmem için windowstan başka çarem kalmadı. Çünkü adamlar 2013'e kadar windows sürümünde güncelleme ve iyileştirmeler yaptığı için windows tarafında hiçbir sıkıntısı yok. Bu başlığa şimdilik benden bu kadar. Başka çözümlere her zaman açık olduğumuzu ifade edip sözü ben burada bırakıyorum.

heartsmagic

Her türlü geri bildirim için teşekkür ederiz @gnukarabatak.

if

Erdem

gnukarabatak

Bir ara vakit bulursam artık kendime bir pickit2 mi olur, pickit3 mü olur yapacağız artık :)